• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Menstruacinis ciklas pradedamas skaičiuoti nuo pirmos menstruacijų dienos iki kitų pradžios. Ciklas laikomas nereguliariu, jeigu jis tęsiasi ilgiau nei 38 dienos arba jų ilgis nuolat keičiasi.

Menstruacinis ciklas pradedamas skaičiuoti nuo pirmos menstruacijų dienos iki kitų pradžios. Ciklas laikomas nereguliariu, jeigu jis tęsiasi ilgiau nei 38 dienos arba jų ilgis nuolat keičiasi.

REKLAMA

„Medical news today“ teigia, kad nereguliarus ciklas gali turėti keletą priežasčių: nuo hormonų disbalanso iki nėštumo arba rimtų ligų. Štai keletas pavyzdžių, kodėl gali sutrukti menstruacijos.

Perimenopauzė

Perimenopauzė yra pereinamoji fazė prieš prasidedant tikrajai menopauzei. Paprastai ji prasideda nuo 40-ies, bet gali įvykti ir anksčiau.

Jums gali pasireikšti požymiai ir simptomai, kurie trunka 4-8 metus, pradedant mėnesinių ciklo pokyčiais.

Svyruojantis estrogeno lygis per šį laiką gali prailginti arba sutrumpinti jūsų ciklą.

Kiti perimenopauzės požymiai ir simptomai:

  • Karščio bangos
  • Naktinis prakaitavimas
  • Nuotaikų svyravimas
  • Sutrikęs miegas
  • Makšties išsausėjimas

Stresas

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai rodo, kad stresas gali trukdyti jūsų menstruaciniam ciklui, nes trukdo tai smegenų sričiai, kuri kontroliuoja hormonus, atsakingus už jūsų ciklą. Sumažėjus stresui, mėnesinės turėtų normalizuotis.

REKLAMA

Medikamentai

Tam tikri vaistai gali sutrikdyti jūsų menstruacinį ciklą, įskaitant: pakaitinę hormonų terapiją, kraują skystinančius vaistus, skydliaukei skirtus medikamentus, vaistus nuo epilepsijos, antidepresantus, chemoterapiją, aspiriną ir ibuprofeną.

Gimdos kaklelio ir gimdos gleivinės vėžys

Gimdos kaklelio ir endometriumo vėžys gali sukelti mėnesinių ciklo pokyčius, taip pat kraujavimą tarp ciklų. Kraujavimas lytinių santykių metu ar po jų ir neįprastos išskyros yra kiti vėžį išduodantys požymiai.

REKLAMA
REKLAMA

Policistinių kiaušidžių sindromas

Nereguliarus menstruacinis ciklas yra labiausiai paplitęs policistinių kiaušidžių sindromo požymis. Jei turite šį sindromą, menstruacijos gali pradingti arba būti neįprastai gausios.

Šis sindromas gali sukelti nevaisingumą, padidėjusį plaukuotumą, plikimą, svorio augimą.

Skydliaukės problemos

Sutrikusi skydliaukės veikla gali lemti ilgesnį ir sunkesnį menstruacijų ciklą. 2015 metais atliktas tyrimas nustatė, kad 44 proc. dalyvių, kurioms buvo menstruacijų pakitimai, turėjo skydliaukės sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esant nepakankamai skydliaukės veiklai patirti padažnėjusį mėšlungį, nuovargį, jautrumą šalčiui ir priaugti svorio.

Didelis skydliaukės hormonų kiekis, vadinamas hipertiroze, lemia trumpesnį ir lengvesnį ciklą. Kiti simptomai: netikėtas svorio netekimas, padidėjęs nervingumas, sutrikęs širdies ritmas.

Patinimas ties kaklu yra dar vienas dažnas skydliaukės sutrikimo požymis.

Gimdos fibroma

Fibroidai yra navikai, kurie vystosi gimdos sienelėje. Dauguma jų yra nepavojingi ir gali svyruoti nuo obuolių sėklų iki greipfrutų dydžio.

REKLAMA

Dėl jų menstruacijos gali būti labai skausmingos ir sunkios, galinčios sukelti anemiją. Taip pat galite patirti: dubens skausmas ar spaudimas, nugaros, kojų skausmas. Skausmingi lytiniai santykiai

Endometriozė

Endometrioze serga 1 iš 10 vidutinio amžiaus moterų. Tai būklė, kai audinys, kuris paprastai yra jūsų gimdoje, pradeda augti už jos ribų. Ši liga sukelia labai skausmingas, sekinančias ir gausias menstruacijas. Kiti simptomai: virškinimo trakto skausmas, skausmingas tuštinimasis, skausmas lytinių santykių metu ir po jų, nevaisingumas.

REKLAMA

Viršsvoris

Yra žinoma, kad nutukimas sukelia menstruacijų sutrikimus. Tyrimai rodo, kad antsvoris daro įtaką hormonų ir insulino lygiui, o tai gali sutrikdyti jūsų mėnesinių ciklą.

Greitas svorio padidėjimas taip pat gali sukelti menstruacijų sutrikimus. Svorio padidėjimas ir nereguliarūs ciklai yra dažni hipotirozės požymiai, todėl juos įvertinti turi gydytojas.

Staigus svorio sumažėjimas arba valgymo sutrikimai

Dėl per didelio ar greito svorio netekimo jūsų mėnesinės gali pradingti. Suvartojant per mažai kalorijų, gali sutrikti ovuliacijai reikalingų hormonų gamyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei kūno masės indeksas yra mažesnis nei 18,5, sveriate per mažai. Be pradingusių mėnesinių galite jausti ir nuovargį, galvos skausmą ar pastebėti plaukų slinkimą.

Per didelis fizinis krūvis

Įrodyta, kad intensyvus ar per didelis fizinis krūvis veikia hormonus, atsakingus už mėnesines.

Moterims, kurios užsiima intensyvia fizine veikla, pavyzdžiui, baleto šokėjoms, profesionalioms sportininkėms, dažnai išsivysto amenorėja, dėl kurios dingsta menstruacijos.

REKLAMA

Nėštumas

Nėštumo metu menstruacijos dingsta arba pastebimas nedidelis tepimas. Kiti ankstyvo nėštumo simptomai:

  • Rytinis pykinimas
  • Jautrumas kvapams
  • Krūtų dilgčiojimas ar jautrumas
  • Nuovargis

Jeigu dingsta menstruacijos arba jos pasikeitė, esate seksualiai aktyvi, jums derėtų pasidaryti nėštumo testą arba apsilankyti pas ginekologą.

Jei esate nėščia ir jaučiate aštrų, draskantį skausmą dubens arba pilvo srityje, kuris trunka ilgiau nei keletą minučių, nedelsdami vykite į ligoninę, kad išvengtumėte persileidimo.

REKLAMA

Kontraceptinės tabletės

Kontraceptinės tabletės ar hormonų pusiausvyrą sutrikdyti galintys medikamentai gali būti jūsų sutrikusio ciklo priežastimi.

Kontraceptinės tabletės gali sukelti tepimą tarp ciklų ir sumažinti kraujavimą, o hormoniniai preparatai atvirkščiai – padidinti.

Maitinimas krūtimi

Prolaktinas yra hormonas, atsakingas už motinos pieno gamybą. Prolaktinas slopina jūsų reprodukcinius hormonus, todėl žindymo laikotarpiu menstruacijų ciklas yra labai lengvas arba jo visai nėra.

Jūsų ciklas turėtų susitvarkyti netrukus po to, kai nutrauksite maitinimą krūtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų