Kaišiadorietė Rita (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakoja, kad liepos 14-ąją ji sumanė savo kieme nupjauti žolę. Deja, dažnai žolę žoliapjove pjaunančiai moteriai šis kartas buvo itin nesėkmingas.
Nedelsiant iškvietė greitąją pagalbą
Rita netyčia nusipjovė tris savo kojos pirštus. Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakoja pati moteris, tuomet jai į pagalbą nedelsiant atskubėjo jos artimieji:
„Šeimos nariai iš karto iškvietė greitosios medicinos pagalbą. Jie važiavo gal pusę valandos. Tai pusę valandos aš tiesiog gulėjau kraujų klane. Atvažiavę medikai nei ieškojo, nei surinko tuos pirštus. O nusipjoviau aš juos su visu nagu, iki pat pusės pirštų.“
Rita prisimena, kad apimti išgąsčio jie kartu su šeimos nariais bandė patys surasti likusias pirštų dalis, tačiau to nepavyko padaryti.
„Girdėjome tik, kaip patys medikai barėsi greitosios automobilyje ir vienas ant kito šaukė“, – priduria moteris.
Pradėjo juoktis ir šaipytis
Rita prisimena, kad po kiek laiko jos šeimos nariams vis dėlto pavyko rasti kieme pirštų dalis, tačiau moteris sako, kad medikai iš to tik garsiai pasijuokė.
„Mano dukra paskambino į greitosios pagalbos stotį, pasakė, kad rado pirštų dalis. Jie pradėjo juoktis, šaipytis, klausė, ką čia ji nusišneka, ar neskiria, kas yra pirštai, kas yra galūnės. Galiausiai padėjo ragelį.
Prašė sujungti ir su Kauno klinikų medikais, tačiau jie to nepadarė“, – lemtingas akimirkas prisimena ji.
Pašnekovė mano, kad vis dėlto jos pirštus būtų pavykę išgelbėti.
„Kauno klinikose medikai patikino, kad jeigu būtų laiku atvežtos likusios pirštų dalys, jie būtų jas prisiuvę, o Kaišiadorių greitosios medicinos pagalbos stotyje mus išvadino įvairiais keiksmažodžiais.
Noriu paviešinti šią istoriją, kad žmonės pamatytų, kaip jie dirba. Būčiau likusi su trimis pirštais. Dėl jų kaltės jų nebeturiu“, – atsidūsta moteris.
Elgėsi pagal rekomendacijas
Susisiekus su Kaišiadorių greitosios medicinos pagalbos stotimi, jos atstovai patikino, kad minėto iškvietimo metu greitosios medicinos pagalbos specialistai laikėsi visų taisyklių ir elgėsi pagal nustatytas normas:
„VšĮ Kaišiadorių GMPS iškvietimo metu laikėsi visų tokios traumos pirmosios pagalbos suteikimo rekomendacijų ir pacientė buvo transportuota ne į Kaišiadorių ligoninę,o į Kauno klinikas“, – savo atsakyme rašo stoties atstovai.
Tuo metu Kauno klinikų atstovė Karolina Vaikšnoraitė priduria, kad pirštų moteriai nebūtų pavykę prisiūti dėl sužalojimų pobūdžio ir traumos vietos.
„Minėta pacientė į Kauno klinikas atvyko dėl pėdos pirštų traumos nelaimingo atsitikimo metu. Deja, bet pagal sužalojimų pobūdį ir traumos vietą gydytojai negalėjo prisiūti pirštų galų. Po suteiktos pirminės pagalbos ir atliktos operacijos, moteris išleista namo gydytis ambulatoriškai“, – komentuoja Kauno klinikų atstovė.
Svarbi žaizdos vieta ir pobūdis
K. Vaikšnoraitė taip pat primena, kad pirštų ar pirštų galų amputacijos medikams visuomet tampa iššūkiu dėl pirštuose esančių mažų struktūrų – nervų, kraujagyslių ir kitų audinių:
„Tokios traumos dažnai patiriamos buityje arba darbe, todėl žaizdos būna nešvarios, o tai apsunkina gijimą ir kartu mažina galimybes sėkmingai replantacijai (galūnės prisiuvimui). Taip pat svarbus žaizdos pobūdis – išdraskytose žaizdose neįmanoma surasti ir sujungti pažeistų kraujagyslių, kurios lemia, ar žaizda sugis. Svarbi ir žaizdos vieta – kuo ji arčiau nago, tuo mažesnė tikimybė, kad pirštų galūnės po operacijos sėkmingai prigis.
Primename, kad dirbant ūkio darbus labai svarbus saugumas: jei norite patikrinti vejapjovės peilius, įsitikinkite, kad prietaisas yra išjungtas ir jo laidas ištrauktas iš rozetės.
Jeigu įvyko nelaimingas atsitikimas ir buvo amputuoti pirštai, juos reikia įvynioti į sterilų audeklą, suvilgytą fiziologiniu tirpalu. Amputuotus pirštus sudėkite į sandarų maišelį, jį įmerkite į vandenį su ledais ir nedelsiant vykite į gydymo įstaigą.“