Niekam nepaslaptis, kad erkės įkandimas gali sukelti pavojingą bakterinę Laimo ligą, kurios padariniai kartais išlieka visam gyvenimui.
Pavojingos zonos, kuriose randama erkių – ilgos žolės ir miškai, o jei po erkės įkandimo pamatėte raudoną, ovalios formos, pabėrimą aplink įkandimo vietą, tai reiškia, kad susirgote Laimo liga.
Ligos simptomai
Dažniausiai toks pabėrimas pasirodo vienos ar keturių savaičių bėgyje po įkandimo. Kartais užtrunka ir dar ilgiau.
Tačiau būna ir taip, jog esate užsikrėtęs Laimo liga, bet pabėrimas nepasirodo. Apie ligą gali išduoti į gripą panašūs simptomai ir labai didelis nuovargis.
Ligai progresuojant galite pajusti atminties sutrikimus, gali sukelti veido paralyžių ar širdies veiklos sutrikimus, tačiau, kaip ir su visomis ligomis, padeda ankstyvas ligos nustatymas ir gydymas. Šeimos gydytojas paskiria antibiotikų ir jei simptomai nepraeina, liepia kreiptis į kitus specialistus kraujo tyrimams.
Vaikų darželio darbuotojai Kelly Allaway erkė įkando praeitų metų rugsėjį. Moteris taip susirgo, kad nebegalėjo dirbti.
Suprato per vėlai
Moteris suprato, kad kažkas negerai tik tada, kai ant kojos atsirado stiprus patinimas, o pati jautėsi labai blogai: „Toks jausmas, tarsi ant galvos būtų atsisėdęs dramblys, o koją be galo skaudėjo. Apie Laimo ligą nieko nežinojau, kol nenusiunčiau patinimo nuotraukų šeimos gydytojui.“
Nors ir pradėjo gerti antibiotikus, Kelly sako, kad nebegalėjo dirbti dėl siaubingos nemigos ir galvos skausmų.
„Turėjau apsilankyti pas tris skirtingus šeimos gydytojus, kurie man išrašinėjo tik dar daugiau antibiotikų. Vienas iš jų pasakė, kad Laimo liga Didžiojoje Britanijoje neegzistuoja“, – prisimena blogą patirtį Kelly.
Kitai moteriai, Debbie Flay, gydytojas atsisakė išrašyti antibiotikų. Nors ir buvo nustatyta, kad moteris serga Laimo liga, tinkamo gydymo ji nesulaukė.
„Iš pradžių, įkandimo nepastebėjau, nes įkandimo vietos neniežtėjo, tik vėliau pamačiau, kad kažkas ne taip. Tiksliau didelį, raudoną išbėrimą pastebėjo mano draugas vaistininkas ir liepė skubiai skambinti gydytojui. Paskui pajutau ir gripo simptomus.“, – prisimena Debbie.
Gydytojai netikėjo
„Buvau tokia silpna, kad negalėjau su gydytojais ginčytis, tad kartu, į dar keturis vizitus, pasiėmiau savo vyrą. Kiekvieną kartą ėjome pas skirtingus šeimos gydytojus, o vienas iš jų pasakė, kad man tiesiog depresija“, – pasakoja moteris.
Galiausiai Debbie gavo siuntimą pas infekcinių ligų specialistą, bet antras tyrimas taip pat buvo neigiamas. Tuo metu moters kūnas buvo nusėtas kraujo dėmėmis, bet gydytojai sakė, kad tai dėl senatvės.
Trečiasis tyrimas buvo teigiamas, tačiau Debbie gydytojas jo nepaisė.
„Kai jau nebegalėjau dirbti, susiradau infekcinių ligų gydytoją Dubline, profesorių Jack Lambert, kuris specializuojasi erkių sukeltose ligose. Praėjus dešimčiai mėnesių po įkandimo, nebegalėjau vaikščioti, tad kai gydytojas sutiko mane priimti ir kai patvirtino, kad man Laimo liga, buvau be galo laiminga“, – sako Debbie.
Gydytojas moteriai prirašė keletą rūšių skirtingų antibiotikų, vitaminų ir žolelių arbatų. Taip gydytis reikėjo beveik metus laiko.
„Daugiau nebegaliu dirbti. Prieš įkandimą sėkmingai mokiau vaikus ir nueidavau 10km su mūsų šuneliu Ronnie. Teko išeiti į pensiją, tad labai pasiilgstu savo darbo, puikiai sutardavau su mokiniais ir jų tėvais.
Jeigu būčiau gavusi antibiotikų anksčiau, būčiau išvengusi tokių pasekmių. Labai stengiausi gauti tinkamą gydymą, bet nors ir ateidavau su savo vyru, gydytojai vartydavo akis. Gėda, kad mūsų specialistai žino tiek mažai, o aš esu tik viena iš tūkstančių nuviltų žmonių“, – rašo TheSun.co.uk.