O jei vis dėlto tėvai ryžtasi vaikams dovanoti tokią pramogą, gydytojai pataria nepalikti mažųjų be priežiūros.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Per Jonines gimtadienio šventės metu linksmybės ant pripučiamo batuto baigėsi nelaime. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vardija traumas, kurias patyrė jos sūnus Benas:
„Kaulo lūžis ir buvo pažeista arterija, teko atstatinėti kraujotaką ir žinoma patį kaulą atstatinėti, buvo pora operacijų, viena atstatant patį kaulą, kita, kraujotakos atstatymas“.
Dabar politikės sūnus po poros operacijų jau namie, o pati Bilotaitė siunčia žinią kitiems tėvams.
„Buvom girdėję tokių istorijų iš žiniasklaidos, kad nutinka taip, bet niekada negalvojom, kad tai susiję su pripučiamais batutais, ir visada galvoji, kad tai nenutiks tavo vaikui. <...> Tikrai didžiulis pavojaus šaltinis. Vaikai yra vaikai ir tiesiog imtis visų atidumo priemonių, jeigu yra įmanoma vengti. Mes tai patys esame pasakę, kad daugiau jokių batutų“, – pasakoja Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Patiriamos traumos – sudėtingos
Santaros klinikų medikams kiekvieną dieną tenka gydyti vaikus, kurie susitraumuoja po linksmybių ant batuto.
„Vasaros sezono metu ir lauke, ir parkuose, ir žaidimų aikštelėse salėse, daug, kur yra batutai ir mes turime apie 10 vaikų kasdien praktiškai“, – teigia Vaikų priėmimo skubios pagalbos skyriaus vedėja Ingrida Sapagovaitė.
Traumos pačios įvairiausios: nuo lengvų sužeidimų, susiūtų žaizdų iki sudėtingų kaulų lūžių.
„Dažnai vaikai patiria šokinėdami ant batutų sudėtingus, ypač galūnių, ilgųjų kaulų lūžius, ir yra neretos komplikacijos, pažeidžiamos svarbios magistralinės kraujagyslės, nervai“, – sako Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Mindaugas Gružauskas.
Dalis medikų tikina, kad šokinėjimas ant batuto be patirties, be trenerių apmokymų, yra visais atvejais pavojingas.
„Vaikas krenta, atsiremia ranka visu savo svoriu, iškrenta iš batuto, susiduria su kitu vaiku. Mano galva ir nemažai traumatologų pritartų, kad tokio absoliučiai saugaus šokinėjimo ant batuto, buityje ypač tikrai nėra. Negelbsti nei apsaugos, nei aptvarai kokie, nei ribojimas šokinėjančių asmenų“, – prideda M. Gružauskas.
Tiesa, rizikas galima sumažinti. Visada ant batuto šokinėjančius vaikus turi prižiūrėti suaugusieji.
„Dideli ir maži kartu vienu metu vienoje vietoje labai susispaudė nešokinėtų, kadangi mažiukas visada gali išsviestas kažkur tai už batuto ribų. Arba netgi neaukštai šokinėjant vaikai sugriūva į vieną krūvą ir tas, kuris būna apačioje, nukenčia labiausiai“, – teigia I. Sapagovaitė.
Lietuvos draudimas skaičiuoja, kad trečdalis visų patiriamų traumų tenka nepilnamečiams, kurių tėvams per metus draudimas išmoka apie vieną milijoną eurų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.