REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikriausiai ne vienas yra susidūręs su varginančia lūpų pūsleline. Iškilusios pūslelės ne tik neestetiškai atrodo, tačiau gali būti ir rimtas ženklas apie sveikatos sutrikimus. O net jeigu niekada ir nebuvote „apdovanotas“ šiuo nemalonumu, specialistų teigimu, negalite būti tikri, kad savyje nesinešiojate lūpų pūslelinę sukeliančio virusu.  

Tikriausiai ne vienas yra susidūręs su varginančia lūpų pūsleline. Iškilusios pūslelės ne tik neestetiškai atrodo, tačiau gali būti ir rimtas ženklas apie sveikatos sutrikimus. O net jeigu niekada ir nebuvote „apdovanotas“ šiuo nemalonumu, specialistų teigimu, negalite būti tikri, kad savyje nesinešiojate lūpų pūslelinę sukeliančio virusu.  

REKLAMA

Apie tai, koks virusas sukelia lūpų pūslelinę, kaip ją gydyti ir kokios pasekmės laukia į šią, iš pirmo žvilgsnio nekaltą, ligą numojus ranka naujienų portalui tv3.lt papasakojo Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų gydytoja dermatovenerologė dr. Eglė Aukštuolienė. 

Dažniausiai užsikrečiama vaikystėje

Lūpų pūslelinė yra virusinė liga, kurią sukelia Herpes simplex virusas. Anot E. Aukštuolienės, yra du šio viruso tipai – pirmasis, kuris dažniausiai ir sukelia lūpų pūslelinę, ir antrasis, labiau būdingas lytinių organų pažeidimams.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja paaiškina, kad lūpų pūslelinę yra skirstoma į pasikartojančią ir pirminę infekciją. Pastarąja dažniausiai užsikrečia maži vaikai, kai juos pabučiuoja suaugęs žmogus, turintis žaizdelių burnoje ar ant lūpos arba dar nežinantis, kad nešioja šį virusą.

REKLAMA

„Dažniausiai užsikrėtimas lūpų pūsleline įvyksta dar vaikystėje, kai mylimos tetos, mamos, močiutės myluoja, bučiuoja ir kontakto būdu perduoda virusą. Dažniausiai tai vaikams pasireiškia opiniu stomatitu.

Tuomet susidaro pūslelės, bet jos labai greitai trūksta ir dažniausiai matome, kad burnytėje atsiranda opelės. Vaikutis būna irzlus, jam skauda valgant, todėl gali nebūti apetito, atsirasti blogas burnos kvapas, paberti ir aplink lūpytes“, – nurodo pašnekovė.

E. Aukštuolienė pabrėžia, kad pirmą kartą užsikrėtus Herpes simplex virusu, taip pat gali išberti veido sritį, jaustis nuovargis, bendras organizmo silpnumas, padidėti limfmazgiai, kai kuriais atvejais net ir pasireikšti karščiavimas. Pirmą kartą šiuo virusu užsikrėtus suaugusiam žmogui, gali pasireikšti net tik opinis stomatitas, bet ir opinis faringitas, kai bėrimai leidžiasi rykle žemyn. 

REKLAMA
REKLAMA

Galite nežinoti, kad turite herpesą

Tačiau, jeigu infekcija pasikartoja jau ne pirmą kartą, anot gydytojos, virusas apie save praneša pūslelėmis, aplink kurias susidaro paraudimas.

„Dažniausiai tipiniu atveju būna grupė pūslelių, ant paraudusio fono. Pūslelėms gyjant, jos virsta šašiukais, jie nukrenta ir taip tas epizodas nugyja. Daugiau kaip 50 proc. atvejų, prieš iškylant pūslelėms, žmonės jaučia dilgčiojimą ir perštėjimą.

Jeigu gyvenimo bėgyje tas virusas reaktyvuojasi ir kartojasi, tai pūslelės ant lūpų ar kampučiuose yra atsikartojantys epizodai“, – pasakoja E. Aukštuolienė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad pasitaiko žmonių, kuriems bėrimų niekada nėra buvę. Todėl jie gali net nežinoti, turintys herpesą:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daliai žmonių gali nepasireikšti jokių klinikinių požymių. Žmogus, gavęs šį virusą, bet niekada neturėjęs jokių bėrimų, gali būti įsitikinęs, kad niekada neturėjo lūpų pūslelinės. Tačiau padarius kraujo tyrimus matoma, kad jis tą virusą nešioja.“

Gali išplisti po visą kūną

Anot gydytojos, herpesas gali pasireikšti įvairiose kūno vietose – ne tik ant lūpų, genitalijų srityje, bet net ir ant pirštų ar kryžmens srityje. Todėl itin svarbu nekrapštyti iškilusių pūslelių ir žaizdelių, mat tokiu būdu galima pernešti infekciją.

Kai pūslelė susiformuoja ir trūksta, joje yra didelis kiekis virusų. Ir jeigu mes liesime ją, o po to kitą kūno vietą, galime pernešti infekciją. Yra specialūs pleistrai, kuriuos žmonės užsiklijuoja, kad būtų kuo mažiau išorinio kontakto su pūslele. Reikia ilsėtis, nečiupinėti, nekrapštyti tų zonų. 

REKLAMA

Virusas geriau prikimba ir tiems, kurių odos būklė pablogėjusi (jie turi atopinį dermatitą ar sausesnę odą), todėl gali išberti net visą veidą. Tuomet virusas netgi praranda tą tipinį vaizdą – atsiranda ne tik viena grupė pūslelių, bet jomis gali būti nusėtas visas veidukas“, – tikina gydytoja ir priduria, kad pasitaiko atvejų, kai herpesas gali išplisti ir po vidaus organus.

„Jeigu yra labai nusilpęs, infekuotas ŽIV ar AIDS organizmas, tai virusas gali išplisti net vidaus organuose, pažeisti smegenis. Žmogui, kurio imuninė sistema nusilpusi, šis virusas gali komplikuotis į herpeso encefalitą.“

Virusas organizme lieka visam laikui

Pašnekovė pabrėžia, kad vieną kartą užsikrėtus herpes virusu, jis organizme lieka visam laikui. Ir nors, pasak gydytojos, nėra priemonių, kurios visiškai panaikintų šį virusą, sustabdyti jo dauginimąsi, greičiau išgydyti bėrimus ir netgi sumažinti infekcijos pasikartojimo dažnį, gali tam tikri vaistai:

REKLAMA

„Jeigu yra viena ar dvi pūslelės, kurios savaime nugyja, vaistų vartoti nebūtina. Tačiau, jeigu žmogų tai labai vargina, sakysim, atsirado bėrimas, nugijo ir vėl kyla naujas, o žmogus turi bendrauti su kitais, reprezentatyviai atrodyti, jam tai gali tai sukelti diskomforta.

Todėl, pajutus pirmuosius simptomus, – perštėjimą ar deginimą – rekomenduojame pradėti vartoti priešvirusinius vaistus. Galima nebūtinai škart gerti tabletes, o panaudoti ir priešvirusinį tepalą. Kiti užsiklijuoja specialių pleistrą, kad neprisiliestų prie žaizdelės.“

Gydytoja nurodo, kad herpesas gali būti aktyvus visus metus, bet dažniausiai pasirodo, kai žmogaus imuninė sistema yra nusilpusi. Todėl, norint sumažinti infekcijos pasikartojimo dažnį, anot E. Aukštuolienės, labai svarbu rūpintis bendra organizmo savijauta – sveikai maitinis ir nepamiršti poilsio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu yra lėtinių ligų, kažkokia imunosupresija, didesnė tikimybė, kad virusas reaktyvuosis. Net jeigu žmogus sveikas, neturi lėtinių ligų, bet labai daug dirba, stresuoja, pastoviai neišsimiega, didesnė tikimybė, kad virusas pasikartos.

Todėl, pasiūlydami gydymą, mes dažnai rekomenduojame ir tiesiog rūpintis savimi: žmogus turi būti pailsėjęs, išsimiegojęs, nepervargęs. Jeigu pūslelinė dažnai kartojasi, gali tekti apsilankyti pas gydytoją, kuris nustatytų, galbūt yra kokia nors imunosupresija“, – pataria pašnekovė.  

Herpesą suaktyvina saulės spinduliai

Taip pat, anot gydytojos, daliai žmonių herpesą suaktyvina saulės spinduliai, todėl ši problema dažnai vargina ankstyvą pavasarį ar, pavyzdžiui, išvykus slidinėti į kalnus. 

REKLAMA

„Labai rekomenduojami apsauginiai kremai, tiems kas atostogauja ar važiuoja slidinėti. Netgi yra atlikti tyrimai, kad, naudojant apsauginius saulės kremus, žmonėms mažiau išsiprovokavo lūpų pūslelinė“, – pasakoja gydytoja.

E. Aukštuolienė taip pat priduria, kad, jeigu žmogus dažnai vargsta nuo šio viruso, lūpų pūslelinės atsiradimą paskatinti gali ir bet kokios manipuliacijos veido srityje: įvairios grožio ar net odontologinės procedūros:

„Kartais gydytojai, prieš atlikdami procedūrą, pasiklausia ir net profilaktiškai duoda išgerti vaistų, kad prislopintų virusą.“

Liaudiški metodai gali ir nepadėti

Dermatovenerologei yra tekę girdėti ir nemažai liaudiškų pūslelinės gydymo būdų, tačiau, pasak jos, esant dažniems šio viruso pasikartojimams, tokios priemonės kaip šaltalankiai ar medetkos gali ir nepadėti.

REKLAMA

„Kas medetkomis ar šaltalankių aliejumi tepa, kad mažintų uždegimą, kas pastos užtepa, kad džiovintų. Aš manau, kad su tokiais liaudiškais metodais gal labai nieko blogo ir nepadarytume, tačiau, jeigu bėrimas gausesnis ir mums norisi to efekto, – vaistai yra ta jėga, kuri padeda“, – įsitikinusi specialistė.  

Tačiau, pasak E. Aukštuolienės, jeigu žmogus yra sveikas, pūslelinė paprastai praeina per savaitę ir be komplikacijų, net ir negydoma:

„Jeigu imunitetas yra normalus, žmogus yra sveikas, tai tas lūpų pūslelinės epizodas praeina savaime. Net jeigu mes nieko nedarysime, jis per savaitę nugis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų