• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kraupi nelaimė Mažeikiuose – per langą iš dešimto aukšto iškrito ir ligoninėje mirė jauna, vos 19 metų moteris. Kaip vėliau pranešė Policijos departamentas, moteris galėjo būti nužudyta – įtariama, kad nusikaltimą įvykdė jos sutuoktinis. 

Kraupi nelaimė Mažeikiuose – per langą iš dešimto aukšto iškrito ir ligoninėje mirė jauna, vos 19 metų moteris. Kaip vėliau pranešė Policijos departamentas, moteris galėjo būti nužudyta – įtariama, kad nusikaltimą įvykdė jos sutuoktinis. 

REKLAMA

Ši istorija sukrėtė ne vieną, pradėti kelti klausimai, ar tokios nelaimės buvo galima išvengti. Ar įmanoma atpažinti smurtautoją ir kaip elgtis, jei šeimoje patiriamas smurtas?  

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ragina jį patyrus nedelsiant kreiptis į policiją, specializuotos pagalbos centrą ar kitas pagalbą teikiančias tarnybas.  

Ką daryti patyrus smurtą?  

Smurto artimoje aplinkoje prevencijos specialistai pabrėžia, kad norint padėti žmogui, patiriančiam tokį smurtą, labai svarbu kad jis turėtų palaikymą iš aplinkos. 

REKLAMA
REKLAMA

Deja, smurtautojai dažnai būna gerokai apriboję socialinius aukos ryšius, pavyzdžiui, neleidžia net skambinti artimiesiems, o ir artimųjų pasitaiko tokių, kurie smurtą artimoje aplinkoje toleruoja ir aukai padėti neskuba.  

REKLAMA

Tačiau svarbu žinoti, kad smurtą patiriantiems žmonėms padėti yra daug pasirengusių specialistų, tad jei patiriate smurtą, kreipkitės pagalbos. 

Ragina kreiptis į policiją 

Kai pagalbos reikia čia ir dabar, specialistai ragina kreiptis į policiją numeriu 112. Smurtas artimoje aplinkoje yra žmogaus teisių ir laisvių pažeidimas, jis priskiriamas prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, todėl pačiai aukai nereikia rašyti pareiškimo. Įvertinus situaciją šeimoje, smurtautojas gali būti atskiriamas nuo nukentėjusiojo asmens. 

REKLAMA
REKLAMA

Policija smurtą artimoje aplinkoje patyrusio žmogaus kontaktus perduoda Specializuotos pagalbos centrui. Specializuotos pagalbos  centrai teikia pagalbą visoje šalyje.  

Centro specialistai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po informacijos gavimo susisiekia su smurtą artimoje aplinkoje patyrusiu asmeniu ir pasiūlo jam specializuotą kompleksinę pagalbą.  

Centrų darbuotojai turi daug patirties padedant smurtą patyrusiems žmonėms pakeisti savo situaciją: teikiamos teisinės, psichologinės konsultacijos, trumpalaikė ar ilgalaikė pagalba smurtą artimoje aplinkoje patiriančiam asmeniui, centro darbuotojai padeda susiorientuoti, kokią pagalbą auka gali gauti įvairiose institucijose, tarpininkauja ją gaunant. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į Specializuotos pagalbos centrą galima kreiptis ir savarankiškai, nelaukiant, kol situacija taps pavojinga gyvybei. Pagalba teikiama telefonu, el. paštu, SMS žinutėmis ir kitomis klientui prieinamomis elektroninėmis priemonėmis. 

Smurtas ne visada atpažįstamas  

Smurtas skirstomas į rūšis: fizinis, seksualinis, psichologinis ir ekonominis. Gali būti naudojamas vienos formos smurtas, tačiau dažniausiai pasitaiko keleto jų kombinacija, pavyzdžiui, seksualinis smurtas naudojamas kartu su fiziniu ir psichologiniu smurtu. 

REKLAMA

Fizinis smurtas yra neteisėtas, tyčinis prieš asmens valią jo organizmui daromas fizinis poveikis, kuriuo siekiama atimti gyvybę, padaryti žalą sveikatai, atimti laisvę, sukelti bejėgišką būklę, fizinį skausmą ar kitokias fizines kančias. 

Kaip atpažinti: tai lengviausiai atpažįstama smurto forma, nes dažniausiai palieka žymes ant žmogaus kūno, tačiau neretai apie patirtą fizinę traumą galima spręsti iš pasikeitusio asmens elgesio ar emocijų. Fizinio smurto sukelta žala gali varijuoti nuo lengvo nubrozdinimo, mėlynių iki kaulų lūžių ar net gyvybei grėsmingų sužalojimų. 

REKLAMA

Seksualinis smurtas yra situacija, kai kažkas priverstas dalyvauti nepageidaujamoje, nesaugioje arba žeminančio pobūdžio seksualinėje veikloje. Net jei asmuo yra sutuoktinis, sugyventinis, tokia prievarta yra seksualinis smurtas. Kartu su seksualiniu smurtu neretai naudojamas ir fizinis bei psichologinis smurtas.  

Kaip atpažinti: seksualinis smurtas šeimoje išryškėja tokiomis formomis kaip vertimas nusirengti, santykiauti prieš asmens valią, žiaurus lytinis santykiavimas, vertimas stebėti ar kartoti pornografinius veiksmus ir panašiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichologinis smurtas yra pavojingas, visada sąmoningas, tyčinis poveikis kito žmogaus psichikai, verčiantis jį baimintis, kad dėl tolesnių grasinančiojo veiksmų ar neveikimo atsiras kažkokių neigiamų padarinių, pavyzdžiui, grasinimas, kad jeigu partneris išeis susitikti su draugais, nebus įleistas namo, kai grįš.  

Kai žmogus smurtauja psichologiškai, jis tarsi žaidžia su kito žmogaus mintimis, jausmais, savijauta. Tokiame santykyje yra prarandama lygybė tarp dviejų žmonių, nes vienas tampa tarsi stipresnis, kontroliuojantis ir valdingesnis, o kitas paklusnesnis ir nukentėjęs. 

REKLAMA

Kaip atpažinti: tai sudėtingiausia atpažinti smurto rūšis. Psichologinis smurtas įgyja įvairias formas, pavyzdžiui, nuolatinė kritika, riksmai ir barniai, veiksmų laisvės varžymas, jausmų ignoravimas, įsitikinimų išjuokimas, melas, manipuliavimas asmeniu, draudimas išeiti į viešumą, trukdymas palaikyti santykius su giminaičiais ir draugais, viešas žeminimas, grasinimas nužudyti, sužaloti ar pagrobti vaikus, palikimas pavojingose vietose ir panašiai. 

REKLAMA

Visais atvejais psichologinis smurtas sukelia nemalonius jausmus, mažina savivertę ir verčia jaustis kaltu. Psichologinis smurtas taip pat gali kelti mintis, kad neva esi nestabilus ar psichiškai sutrikęs. Žmogumi, patiriančiu psichologinį smurtą, dažnai yra manipuliuojama.  

Ekonominis smurtas – tai smurtas, susijęs su šeimos finansais. Jis gali būti įvairių formų, pavyzdžiui, partneriui neleidžiama dirbti, iš jo atimamas uždarbis, verčiama prašyti pinigų savo ir vaikų reikmėms, neduodama pinigų būtiniausiems dalykams, kontroliuojamas šeimos biudžetas ir vienvaldiškai priimami finansiniai sprendimai, atsisakoma išlaikyti vaikus tiek gyvenant santuokoje, tiek skyrybų atveju ir panašiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip atpažinti: siekdamas kontroliuoti savo auką, smurtautojas tikslingai kuria aukos ekonominę priklausomybę nuo jo. Neretais atvejais prievartą kenčiantis asmuo gauna pajamas ar valdo turtą, tačiau galiausiai smurtautojas palaipsniui užvaldo aukos turimus resursus, taip atimdamas galią aukai pasipriešinti, priimti savarankiškus sprendimus ar nutraukti smurtinius ryšius su smurtaujančiu partneriu.  

Piktnaudžiaudamas savo galia ir didėjančia aukos priklausomybe, smurtautojas užkerta kelią aukai dirbti ar siekti išsilavinimo, kas ateityje sukurtų galimybę geresnei darbinei karjerai ir didesnėms pajamoms gauti, riboja jos galimybę disponuoti asmeniniu arba šeimos turtu. 

REKLAMA

Teismas leido suimti sutuoktinės nužudymu įtariamą mažeikiškį

Teismas patenkino prokuratūros prašymą ir įtariamajam mažeikiškiui sutuoktinės nužudymu skyrė suėmimą.

„Teismas sekmadienį patenkino prokuratūros ir pašymą ir skyrė kardomąjį suėmimą maksimaliam laikotarpiui – trims mėnesiams“, – BNS sakė Viktorija Jonuitė.

Kaip skelbta, Mažeikiuose per langą iš dešimto aukšto buto iškritusi ir ligoninėje mirusi jauna moteris galėjo būti nužudyta, įtariamasis jos 21 metų sutuoktinis.

Penktadienį į Mažeikių ligoninę buvo atvežta ir dėl įvairių kūno sužalojimų paguldyta 19-metė moteris, ji apie 13 val. val. ligoninėje mirė. Iš pradžių įtarta, kad ji iškrito per buto langą, tačiau ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti perkvalifikuotas į nužudymą.

Mūsų valdžia smurtauja, ir Bilotaites šutve smurtauja kur kreiptis? Į tą pačią šutve?
Smurtautojai necenzuriskus zodzius vartoja ir grubius. Todel ismintinga moteris jau is karto nutrauktu santykius, esant pirmai ju pazinciai isgirdus grubius, necenzurinius zodzius ir begtu kuo toliau nuo jo...
Geriausia nurašyti, kad išmetė pro langą. Kam vargti. O jei dar žmogus neblaivus. Mūsų tyrėjai dirba rusų metodą naudoja. Viskas gražu, per farus. O už kadro policijoje prasideda linksmoji dalis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų