Šešiametę Ameliją mama atvedė skiepytis privalomuoju skiepu nuo difterijos. Ar skiepys atžalą nuo gripo, Amelijos tėvai dar galvoja.
„Kol kas privalomuosius skiepus skiepysim, o vėliau pagalvosim, galbūt ir reikės nuo to gripo“, – kalbėjo mama Gintarė.
Skiepus laiko neefektyviais
Kitos, šalia Šeškinės poliklinikos sutiktos mamos jau priėmusios sprendimus – vaikų nuo gripo neskiepys:
„Jis saugo, kol saugo, o paskui imunitetas silpsta ir viskas.“
„Ne, neketiname. – Kodėl? – Nežinau, kažkaip ir nesiskiepijus lengvai prasergam visada.“
Valdžia paskaičiavo, kad per metus Lietuvoje nuo gripo paskiepijami tik 2 proc. vaikų. Štai todėl šiemet valdininkai sugalvojo griebtis naujovės – nemokamai skiepyti visus 2–7 metų vaikus. Taip esą tikisi, kad atsiras daugiau norinčiųjų.
„Tai du procentai vaikų nesudaro tos apsaugos nei kitiems, kurie negali skiepytis, nei, išvis, kad ta liga neplistų“, – pabrėžė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Šeškinės poliklinikos Infekcijų kontrolės tarnybos vadovė ragino žmones suskubti.
„Šiuo metu labai palankus laikas skiepytis nuo gripo. Dėl to, kad reikia dviejų–trijų savaičių laikotarpio, imunitetui susiformuoti. Gripo sezonas prasideda nuo spalio mėnesio. Tai dabar pats geriausias laikas skiepytis“, – teigė Miglė Budrienė.
O vakcinų per akis, kaip aiškina valdžia. Šiemet gripo skiepai į Lietuvą atkeliavo keliomis savaitėmis anksčiau nei įprastai. Valdžia nupirko 200 000 dozių, tad užteks skiepyti visus norinčius.
Nemokamai be vaikų galės pasiskiepyti vyresni nei 65-ių metų asmenys, rizikos grupėms priklausantys žmonės, nėščiosios. Nuo rugpjūčio žmonės skiepijami ir kovido vakcina, jos valdžia nupirko per 25 tūkst. dozių. Iki spalio Lietuvą pasieks visas kiekis – 135 tūkst. dozių.
Arūnas nespėjo pasiskiepyti ir sako kovidas jam kirto sunkiau. Susirgo ir visa šeima. O simptomai buvo stipriai jaučiami.
„Labai stiprus galvos skausmas. Man bent jau temperatūra didelė, 39, nu, ir blogas jausmas“, – pasakojo pacientas.
Suskumba skiepytis, kai suserga
Tokių šeimų, kaip sako medikai, pastaruoju metu ėmė daugėti, mat sergamumas kovidu auga it ant mielių. Praėjusios savaitės duomenimis, sergančiųjų kovidu užfiksuota per 4 tūkstančius. Du žmonės mirė.
Vilnietė Audronė sako taip pat nepaskiepijusi, ir laukia atsakymo ar prastos savijautos kaltininkas nebus tas pats kovidas.
„Tik kosulys. – O temperatūra? – Vakar buvo, šiandien nėra“, – sakė pacientė.
Jeigu tai tikrai ne kovidas, vilnietė sako pasveikus eis skiepytis. Valdžia ragina suskubti skiepytis visus. Skiepytis nuo koronaviruso gali visi norintys nemokamai. Kaip pernai, taip ir šiemet galima vakcinuotis vienu metu ir gripo vakcina, ir vakcina nuo koronaviruso.
„Vakcinų atnaujinimą dar 2024 balandžio mėnesį rekomendavo Europos vaistų agentūra ir šių vakcinų sudėtis atitinka šiuo metu cirkuliuojančią COVID-19 viruso atmainą“, – pabrėžė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ginreta Megelinskienė.
Norint pasiskiepyti abiem vakcinomis, žmonės turi kreiptis į savo gydymo įstaigą, kuriai priklauso. Valdininkai žeria patarimų, be skiepų dar būtina laikytis higienos ir nekelti kojos iš namų.
Tik štai medikai susiduria su paradoksu – sergantieji raginami likti namie, bet su 39 laipsnių temperatūra jie vistiek privalo kulniuoti į poliklinikas nedarbingumo pažymėjimo.
„Kai pacientui reikia nedarbingumo, taip mes matom šitą biurokratinį dalyką, dėl to, kad pacientas turi atvykti nedarbingumo fiksavimui, jeigu tuo tarpu visus kitus pacientus mes galime konsultuoti nuotoliu“, – teigė šeimos gydytoja Alma Astafjeva.
Nedarbingumą nuotoliu gali skirti tik tos savivaldybės, kur sergamumas kovidu viršija 800 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu tokią teisę turi tik Vilnius.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.