• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pranešta, kad lytiškai plintančios ligos (LPL) pasiekė visų laikų rekordą po to, kai pagal naujausią 2019 m. statistiką užsikrėtimo atvejų padaugėjo jau šeštus metus iš eilės.

Pranešta, kad lytiškai plintančios ligos (LPL) pasiekė visų laikų rekordą po to, kai pagal naujausią 2019 m. statistiką užsikrėtimo atvejų padaugėjo jau šeštus metus iš eilės.

REKLAMA

Naujai paskelbtoje JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) statistikoje nustatyta, kad 2019 m. buvo užregistruota 2,5 mln. chlamidijos, gonorėjos ir sifilio atvejų. Per 2015–2019 m. šių ligų atvejų padaugėjo beveik 30 proc.

Viena liga, kuri ypač mažai tikėtina (ir nepageidaujama), yra sifilis. Prieš kelis dešimtmečius ši liga buvo beveik išnaikinta kai kuriose pasaulio vietose, tačiau pastaraisiais metais įvyko stulbinantis sugrįžimas – maždaug 129 813 atvejai per 2019-uosius. Tai yra 74 proc. daugiau susirgimų nei 2015 m. Beveik pusė sifiliu užsikrėtusių asmenų 2019 m. buvo homoseksualūs ir biseksualūs vyrai. O įgimto naujagimių sifilio atvejų skaičius per šešerius metus taip pat smarkiai išaugo – nustatytas 291 proc. padidėjimas.

Sifilio simptomai skiriasi priklausomai nuo to, kuriame iš etapų jis pasireiškia. Įprastai pirmiausia atsiranda odos opos ant lytinių organų, burnos ar išangės, vadinamos chancre. Tuomet sifilis sukelia opas ir bėrimus ant kūno. Tretiniu sifiliu sergantiems žmonėms gali pasireikšti meningitas, insultai, neurologinės problemos, koordinacijos praradimas ir kt. Laimei, jį galima gydyti antibiotikais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau antibiotikai tampa neveiksmingais gydant tam tikras lytiškai plintančias ligas. Nauja statistika taip pat paaiškina, kad antibiotikams atspari gonorėja, kartais vadinama „supergonorėja“, užima visų laikų aukščiausią poziciją. Apskaičiuota, kad 2019 m. daugiau nei pusė visų gonorėjos infekcijų yra atsparios bent vienam antibiotikui. Praėjusiais metais atsparumo ciprofloksacinui paplitimas siekė iki 35,4 proc.

REKLAMA

Naujausios LPL tendencijos išryškina kai kuriuos didesnius skirtumus, egzistuojančius JAV, o infekcijos lygis labiausiai paveikia rasines ir etnines mažumų grupes, homoseksualius ir biseksualius vyrus bei jaunimą. Pavyzdžiui, 2019 m. juodaodžių užsikrėtimo lytiškai plintančiomis ligomis dažnis buvo 5–8 kartus didesnis nei baltųjų žmonių.

„Dėmesys sunkiai nukentėjusioms populiacijoms yra labai svarbus mažinant skirtumus, – sakė Jo Valentine, JAV CDC lytiškai plintančių ligų prevencijos skyriaus Sveikatos biuro direktorius. – Norint veiksmingai sumažinti šiuos skirtumus, reikia atsižvelgti į socialines, kultūrines ir ekonomines sąlygas, dėl kurių kai kuriems gyventojams sunkiau išlikti sveikiems. Tai apima skurdą, nestabilų būstą, narkotikų vartojimą, medicininio draudimo ar įprastų medicinos paslaugų teikėjų trūkumą ir didelę lytiškai plintančių ligų naštą kai kuriose bendruomenėse.“

REKLAMA
REKLAMA

Sunku nuspėti, kokia bus 2020-ųjų statistika. Praėjusiais metais sumažėjo gripo ir visų rūšių infekcinių ligų atvejų, greičiausiai dėl prevencinių priemonių, taikytų kovojant su koronavirusu, ir didesnio dėmesio higienai. Atsižvelgiant į tai, kad lytiškai plintančioms ligoms reikalingi seksualiniai santykiai, galima tikėtis, kad 2020 m. LPL atvejų sumažėjo dėl socialinio atsiribojimo. Kita vertus, pandemija pareikalavo sveikatos priežiūros darbuotojų dėmesio visame pasaulyje, todėl galimai sumažėjo LPL patikra, gydymas ir prevencija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaip ar taip, mažai tikėtina, kad pandemija padarys įtaką LPL tendencijai. CDC teigia, kad kaip ir dauguma sveikatos priežiūros aspektų, COVID-19 privers mus kardinaliai persvarstyti požiūrį į LPL ir jų gydymą.

„Lytiškai plintančios ligos nelauks, kol pasibaigsis pandemija, todėl turime dabar priimti šį iššūkį“, – sakė Raulas Romaguera, laikinai einantis CDC LPL prevencijos skyriaus direktoriaus pareigas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų