Pranešta, kad darželio bendruomenė šokiruota, mat dar penktadienį mergytė buvo guvi ir jokių ligos požymių esą nebuvo nė pėdsako.
Ir iš tiesų, medikai sutartinai tvirtina, kad žaibinė meningokoko forma yra itin pavojinga, mat ligos simptomai išsivysto labai greitai, o pastebėti bėrimai ant kūnelio dažnai parodo, kad liga jau išplitusi.
Plinta oro lašeliniu būdu
Profesorius Saulius Čaplinskas tv3.lt yra sakęs, kad kad tai yra klastinga bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju.
Šios infekcijos sukėlėjas yra gana plačiai paplitęs – ne mažiau kaip vienas iš dešimties žmonių gali nešioti šią infekciją ir patys nesusirgti, bet gali infekciją perduoti kitam, lygiai taip pat infekciją kitam gali perduoti sergantis žmogus.
Liga pavojinga tuo, kad pradžioje nebūna jokių specifinių požymių, ji prasideda staiga ir primena peršalimo ligas ar gripą. Dažniausiai meningokokinė infekcija pasireiškia šiais simptomais: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti/gerti.
Tipiškiausias simptomas – hemoraginis bėrimas, kuris dažniausiai atsiranda per pirmąją parą ar pirmosiomis valandomis.
Painiojama su peršalimu
Deja, persirgus šią infekcija 10-20 proc. lieka liekamieji reiškiniai (pvz. gali būti amputuotos galūnės, gali pasireikšti smegenų pažeidimai, klausos praradimas ir kt.).
Savo ruožtu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimo kontakto su sergančiuoju metu, pavyzdžiui, valgant iš tų pačių indų, bučiuojantis ir kt.
Pirmieji ligos požymiai panašūs į peršalimo, vėliau gali pasireikšti stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas.
Anot specialistų, meningokokinė infekcija yra ūmi, progresuoja žaibiškai, todėl šios ligos baigtis neretai neprognozuojama.
Lietuvoje nuo B tipo meningokokinės infekcijos pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis skiepijami trijų, penkių ir 12–15 mėnesių kūdikiai.