Kauno laidojimo namų „Rekviem“ atsisveikinimo ceremonijų organizatorė Rūta Cimarmanaitė teigia, kad susirinkusiųjų skaičius laidotuvėse dar nepagausėjo dėl buvusių apribojimų.
„Žmonių skaičius laidotuvėse tikrai nepadidėjo. Mažiau žmonių laidotuvėse sulaukėme, kai buvo judėjimo ribojimai, kuomet iš regionų žmonės negalėdavo atvažiuoti, turėdavo pagrįsti savo keliavimą. Atvažiuodavo tik patys artimiausi, o dabar atvykti gali visi, kurie nori.
Bet tikrai buvo momentas, kai žmonės galbūt namuose ar telefonu išreikšdavo užuojautą ir nevykdavo į vietą", – pasakoja ji.
Klaipėdos „Amžiaus vartai“ laidojimo organizavimo vadovas Vladimir Volovnik paantrina – žmonių išreikšti užuojautą susirenka ne itin daug.
„Maždaug po 15 žmonių daugiausia būna, dabar labai minimaliai žmonių ateina“, – sako jis.
Žmonės mažai eksperimentuoja
R. Cimarmanaitė atkreipia dėmesį, kad žmonės mažai eksperimentuoja – laidotuvėse dar vis vyrauja tradicinė balta spalva.
„Yra žmonių, kurie linkę eksperimentuoti, buvo tekę rengti ir laidotuves, kur buvo visai tik spalvotos gėlės, o baltų nebuvo. Žinoma, įprastai dar vis neša tik baltas gėles, tik retu atveju sulaukiame, kai žmonės nusprendžia elgtis drąsiau ir laidotuves minėti spalvotomis gėlėmis.
Žmonės vis dar linkę neišsiskirti iš minios ir minėti subtiliai“, – kalba moteris.
Klaipėdos laidojimo namų atstovas sako, kad laidotuvės dėl baltos spalvos dar vis primena senąsias tradicijas.
„Daugiausia pas mus laidotuvės kaip iš senųjų tradicijų. Jei spalvos kiek yra, tai pavienės spalvotos gėlės įdedamos į baltų gėlių puokštę, tikrai ne daugiau“, – atsako V. Volovnik.
Laidotuvės be gėlių
Abu pašnekovai pastebėjo vienodą tendenciją – daugėja laidotuvių, kuriose artimieji prašo velioniui nenešti gėlių.
„Pastebime, kad artimieji dažnai prašo nenešti į laidotuves vainikų ar didelių puokščių, žinoma, priklauso ir nuo to, kur laidojamas žmogus.
Jei į žemę laidoja ir nenori, kad prineštų vainikų, tai kartais būna kad prašo ir konkrečių gėlių, kaip rožės ar chrizantemos, kad visų atsisveikinimai būtų vientisi. Mes pastebėjome, kad kremacijų yra padaugėję“, – pasakoja „Rekviem“ atsisveikinimo ceremonijų organizatorė.
Tiesa, laidotuvių organizavimo vadovas V. Volovnik teigia, kad dažnai žmonės nepaiso prašymo nenešti gėlių, dėl to prie velionio dažnai atsiranda gėlių krūvos:
„Žmonės dažniausiai atneša vainikų, krepšelių ir dažnai palaidų gėlių, nėra taip, kad nieko neneštų. Paprastai gan daug gėlių laidotuvėse būna. Yra ir tokių, kurie tiesiog žvakių atneša.“
Laidotuvių etiketo nėra
Į laidotuves keliauti be gėlių dažnam būtų keista ar net nepatogu. Todėl dažnai pakaitalui artimiesiems nešami aukos vokeliai su pinigais. Vis dėlto, jei artimieji pageidauja laidotuvių be gėlių ir vainikų, jų pageidavimų vertėtų klausyti.
„Manau, kad tokiu atveju svarbiausia paisyti artimųjų pageidavimų – jei jau jie prašo visiškai nenešti gėlių, tai geriau jų ir nenešti. Kiek pastebime, tai prašymų ne visada žmonės klauso. Vietoj gėlių geriau tokiu atveju nešti piniginę auką. Žmonės yra linkę padėti finansiškai, net jei ir nepageidauja“, – kalba R. Cimarmonaitė.
V. Volovnik užsimena, kad nešant finansinę auką artimiesiems tam tikrų normų, kiek pinigų dėti į vokelį nėra. Anot jo, tai – kiekvieno požiūrio ir galimybių reikalas.
„Tikrai negalėčiau pasakyti, nes nėra jokios taisyklės ar, pavadinkime, moralinės normos, kiek pinigų reikėtų skirti artimiesiems. Tai, manau, kiekvieno požiūris ir galimybės, kaip jis įsivaizduoja pagalbą artimojo netekusiai šeimai.“
Esu dėkinga.Labai sunku, kai artimas žmogus išeina staiga.