„Muzika nuo seno laikoma svarbiu žmogaus palydovu reikšmingiausiais jo gyvenimo momentais. Nesvarbu, ar tai būtų krikštynos, vestuvės ar laidotuvės. Šiems svarbiems momentams muzika suteikia iškilmingumo, o laidotuvėms – dar ir rimties, skatina susikaupimui, gilesniam susimąstymui apie žmogaus gyvenimo prasmę ir reikšmę“, – mintimis dalinasi R. Klevečka.
Kaip susibūrė jūsų grupė? Iš kelių narių ji sudaryta?
Grupė, susibūrusi 2018 m., vienija daugiau nei 10 atlikėjų. Mus vienija tai, kad esame nauja gedulingo giedojimo tradicijas perimanti ir puoselėti pasiryžusi karta. Kita vertus, stengiamės atsisakyti nusistovėjusių stereotipų, į laidotuvių metu atliekamą repertuarą įtraukti įvairesnių žanrų kūrinius.
Ką reiškia jūsų grupės pavadinimas „De profundis“ ?
Lotyniški žodžiai „De profundis“ reiškia „Iš gelmių“. Tai 130-osios psalmės pradžia. Ši psalmė, laikoma viena iš 7 atgailos psalmių, bažnyčios liturgijoje recituojama arba giedama per pamaldas už mirusįjį. Nemažai žymių 16-17 a. kompozitorių pagal „De profundis“ tekstą yra sukūrę gražiausių melodijų.
Jums kas kartą tenka susidurti su mirtimi, jausti artimųjų sielvartą. Iš kur semiatės stiprybės?
Dažnas susidūrimas su mirtimi, kai nuolat esame kviečiami giedoti laidotuvėse ar mirties metinių minėjimuose, vis dėlto padeda lengviau įsisavinti tai, kad mirtis – neišvengiamas kiekvieno žmogaus būties elementas. Be to, manau, jog požiūris į mirtį bei tai, ką ji reiškia labai priklauso ir nuo kiekvieno žmogaus įsitikinimų. Jei mirties nelaikome pabaiga, o tik svarbiu mūsų būties virsmu į kitokį būvį, ją priimti lengviau.
Ar giedodami naudojate kokius nors instrumentus?
Gedintieji savo mirusiųjų turi galimybę rinktis iš įvairių muzikos instrumentų. Tai priklauso nuo šeimos pageidavimų. Dažniausiai užsakomas instrumentas vis dėlto išlieka vargonai. Neseniai įsigijome vargonus iš Italijos. Tai kilnojamieji vargonai, specialiai pritaikyti laidotuvėms ir gebantys atskleisti plačią garsų paletę, atstoti įvairiausius instrumentus: nuo fleitos iki skudučių ar trimito. Jų skambesys ypač šiltas ir skaidrus.
Dažniausiai pakviečiamas ir solistas – giedotojas, kuris, pritariant vargonams, ne tik gieda, bet ir recituoja poetinius tekstus. Neretai pageidaujama ir styginių instrumentų, kaip violončelės arba alto. Svarbu prisiminti, kad kiekvienas žmogus turi skirtingą muzikinį skonį ir gebėti tinkamai išpildyti pageidavimus bei pateisinti lūkesčius.
Kas apskritai yra giedojimas? Kaip jis padeda žmonėms, kurie patiria gedulą?
Giedojimą galime vertinti dvejopai. Tikintys žmonės jį supranta kaip labai svarbią maldos formą. Netgi sakoma, jog tas, kuris gieda, meldžiasi dvigubai. Kita vertus, net ir sekuliarioje visuomenėje giedojimas laidotuvėse savo svarbos nepraranda. Muzika nuo seno laikoma svarbiu žmogaus palydovu reikšmingiausiais jo gyvenimo momentais.
Nesvarbu, ar tai būtų krikštynos, vestuvės ar laidotuvės. Šiems svarbiems momentams muzika suteikia iškilmingumo, o laidotuvėms – dar ir rimties, skatina susikaupimui, gilesniam susimąstymui apie žmogaus gyvenimo prasmę ir reikšmę.
Kokia yra gedulingų giesmių misija laidotuvėse?
Kaip ir minėjau, dalis gedinčiųjų tai traktuoja kaip svarbią maldos formą ir neatsiejamą atsisveikinimo ceremonijos dalį. Kitiems giedojimas ir muzika galbūt padeda užpildyti tylą ir tuštumos, netekties jausmą, kurį su savimi atsineša mirtis. Dar kitiems giedojimas ir muzikinis fonas yra svarbus užtikrinant atsisveikinimo ceremonijos estetiškumą, darant ją iškilmingesnę.
Kaip manote, ar laidotuvių giesmininkų profesija yra mirštanti ar kaip tik ji dar gyvuos ilgai?
Giedojimas laidotuvėse Lietuvoje turi šimtametes tradicijas, todėl manau, jog ši tradicija tikrai nenutrūks, o ir toliau gyvuos. Kita vertus, suprantama, jog bėgant laikui, kinta gedulingo giedojimo papročiai, greta tradicinių, ne vieną šimtmetį skaičiuojančių giesmių vis dažniau atliekami tiek sakraliosios, tiek pasaulietinės klasikos kūriniai, vokalas derinamas su instrumentine muzika.
Galbūt esate giedoję neįprastoje vietoje?
Taip, pasitaikė vienas neįprastas giedojimas laidotuvėse, kai šiemet sulaukiau netikėto kvietimo atvykti į laidotuves Maltoje. Mirusiojo artimieji mane pažinojo. Jie nusprendė, kad atsisveikinimas turi vykti oro balione, nes mirusysis mylėjo gamtą ir orlaivystę. Giedant giesmes, pelenai buvo išbarstyti, taip tarytum atiduodant mirusįjį gamtos prieglobsčiui. Tai nėra dažna ar įprasta, tačiau simboliška, o svarbiausia, kad šeima pagerbė mirusiojo valią.
Kokią muziką giedate? Kiek laiko trunka giedojimas?
Renkantis repertuarą yra svarbu atskirti sakralinio ir pasaulietinio pobūdžio muziką. Pokalbių su mirusiojo šeimos nariais ar giminaičiais metu visuomet akcentuojame šį svarbų skirtumą. Mūsų repertuarą sudaro gausūs bažnytinės muzikos kūriniai: nuo lietuviškų iki gražiausių giesmių iš viso pasaulio, nuo senosios ir klasikinės sakralinės iki moderniosios vokalinės ir instrumentinės muzikos.
Vis dažniau pasitaiko, kad gedintieji, siekdami atsisveikinti su mirusiuoju šiuolaikiškiau, prašo sykiu atlikti ir sakralines giesmes, ir pasaulietiškas dainas. Šiam atvejui esame parengę dar visai naują programą „Paskutinės dainos žemei ir dangui“.
Programoje dainuojami bei giedami tekstai apima įvairius gyvenimo aspektus – nuo Tėvynės ilgesio iki idiliškų gamtos vaizdinių, nuo žemiškų žmogaus svajų iki amžinybės dvelksmo. Mano nuomone, ši programa – tai ne tik melodijos, bet ir vienas iš gražiausių artimųjų atsisveikinimo akcentų, pripildantis aplinką šviesos ir šilumos, leidžiantis prisiminti praeities akimirkas ir, svarbiausia, pagerbiantis mirusiuosius.
Giedojimo trukmė laidotuvėse gali labai skirtis. Įtakos tam gali turėti daugelis veiksnių – vietos papročiai, tradicijos ar asmeninis šeimos pasirinkimas. Paprastai muzikavimas atsisveikinimo ceremonijoje trunka vieną valandą laidotuvių išvakarėse ir vieną valandą iki išlydint į kapines.
Nors turime parengę nemažą repertuarą, muzikavimo trukmė visuomet priklauso nuo šeimos pageidavimų. Patartina geriau rinktis trumpiau, tačiau iš širdies atliekamą muzika. Pernelyg užsitęsęs muzikavimas, koks ypatingas bebūtų, gali blaškyti ir atitraukti gedinčiųjų dėmesį.
Ar laidotuvių giedotojų darbas pelningas?
Muzikuojančių laidotuvėse gaunamas atlygis gali skirtis dėl daugybės veiksnių, tokių kaip kvalifikacija, kūrinių, žanro sudėtingumas, patirtis, žinomumas, teikiamos paslaugos trukmė, atlikėjų skaičius ar transporto išlaidos. Užsakovas turi galimybę pasirinkti iš įvairaus repertuaro ir skirtingų kainų pasiūlymų.
Stengiamės būti prieinami visiems, kuriems mūsų paslaugos atrodo esančios reikalingos. Didžiuojamės galėdami retsykiais pasiūlyti muziką ir nemokamai, ypač tiems, kurie stokoja lėšų sumokėti, yra vieniši. Mūsų tikslas, – kad kiekvienas jaustųsi vertinamas ir suprastas.