Europoje žmonės jau nuo seniausių laikų tikėjo, kad Verbų sekmadienio dieną pašventintų anksčiausiai pavasarį sprogstančių augalų šakos žadina jomis paliestos žemės ir gyvulių vaisingumą, padeda išlaikyti sveikatą, didina derlių ir neleidžia neigiamoms emocijoms patekti į namus.
Verbų sekmadienis – ypatinga diena visiems tikintiesiems. Kokią žinią ši šventė skleidžia paprastiems žmonėms?
Verbų sekmadienis yra įdomus reiškinys. Trijų dienų bėgyje žmogus yra išaukštinamas ir sumalamas į miltus tos pačios minios. Jeigu apsižiūrėtume, panašios situacijos vyksta ir dabar aplink mus.
Mes vienus žmones iškeliame, skiriame jiems dėmesį, o paskui prasideda pokyčiai ir nesutarimai, žmogus sumalamas į miltus. Kalbant apie kerštą, sakoma, kad su kerštu reikia elgtis labai atsargiai, nes aistros apimti, mes žmonėms atkeršijame dvigubai.
Ką būtent Verbų sekmadienis suteikia mums ir mūsų namams?
Verbų sekmadienis siejamas su garbe ir kančia. Šiais laikais mes užsikabiname už žmogaus silpnybės ir ja pasinaudojame. Šis sekmadienis mums primena, kad net ir Dievas nepraėjo nesutryptas pro mūsų mintis ir rankas. Verbų sekmadienis tampa mūsų priminimu, kad nekartotume tokių pačių klaidų savo gyvenimuose.
Didelę reikšmę mūsų pačių vidiniam pasauliui turi ne tik šventės, bet ir jų pasiruošimas bei laukimas. Ką simbolizuoja pats Šv. Velykų laukimas?
Labai svarbus yra pasiruošimas Šv. Velykoms, vadinamas Gavėnios metu. O tokį pasiruošimą sulyginčiau su didele kelione. Sunkiai kelionei ir aukštam tikslo siekimui, kuris nebus lengvas. Dideli dalykai nėra lengvai pasiekiami.
Šiai ilgai kelionei reikia gerai pasirengti, paruošti savo kūną, dvasią ir vidų, žinant, kad bus įvairių kliūčių ir nepritarimų. Jeigu žmogus sustos prie pirmos kliūties, jis nepasieks savo tikslo ir jam nusvirs rankos. Tam reikia pasisemti jėgų iš vidaus.
Kai kurie lietuviai nesupranta pasninko reikšmės ir tikina, kad jiems jo laikytis nereikia. Kodėl žmogui yra svarbu laikytis pasninko?
Mes kalbame ne šiaip sau apie pasninką. Tai yra sugebėjimas kažko neturėti ir būti alkyje. Alkis gyvenime dažniausiai yra pats didžiausias variklis. Gavėnios laiku turėtume duoti dalį savęs kitiems. Tai nebūtinai turi būti piniginis klausimas. Reikia mokytis išgirsti šalia mūsų esančius žmones, išgirsti tą, kuriam labiausiai skauda ir reikia mūsų.
Žmonės kartais pykstasi, jaučiasi nejaukiai savo darbo atmosferoje. To dažniausiai bandome nematyti ar paslėpti ir tylėti. Tačiau vertėtų pažvelgti, iš ko tokie nesutarimai ateina ir tuo pasidomėti. Davimas – skirti laiko ir įsiklausyti. Tai ir yra tikrasis Gavėnios laikotarpis.