Bamboje gali būti daug ko, pavyzdžiui – pūkų, kurie, pasak 2018 m. rugsėjo mėn. žurnale „Scientific Reports“ atlikto tyrimo, yra likučiai audinių pluoštų, kurie susikaupia per dieną esant trinčiai su drabužiais ir t. t.
Tačiau visko bamboje yra ir daugiau. „Dėl bambos anatomijos nulemta, kad čia gali lengviau kauptis bakterijos ir drėgmė“, – sako gydytoja dermatologė Gretchen Frieling.
Įspėja krapštančius bambą
Kokios tiksliai bakterijos gali apsigyventi jūsų bamboje? NC State universiteto mokslininkai atliko projektą, kurio metu ištyrė bakterijas iš skirtingų žmonių bambų.
2012 m. lapkritį žurnale „PLOS One“ paskelbtame tyrime jie nustatė, kad 60 skirtingų asmenų bambų aptiktos net 2368 skirtingų rūšių bakterijos, rašo livestrong.com.
Dauguma bakterijų buvo būdingos tik konkrečiam asmeniui, tačiau tarp dažniausiai aptinkamų bakterijų buvo stafilokokai, korinebakterijos ir streptokokai.
Dr. G. Frieling sako, kad jūsų bamboje taip pat gali būti nešvarumų, sebumo (riebalų) ir negyvų odos ląstelių. Visa tai gali sukelti komedonų susidarymą, taip pat gali atsirasti ir įaugusių plaukelių.
Vis tik, jei švelniai ir atsargiai iš bambos ištraukiate pūkelius – viskas gerai, nėra jokios priežasties juos ten palikti.
Tačiau problemų gali kilti, jei aktyviai krapštote bambą, taip intensyviai, kad nudraskote odą. Tuomet gali kilti infekcijos pavojus.
„Kuo labiau dirginate arba krapštote odą, tuo blogiau, ypač tokiose vietose, kurios yra labai apribotos, pavyzdžiui, bambos“, – sako gydytoja.
Be to, jei turite auskarą bamboje ir nuolat jį krapštote, galite užsikrėsti infekcija, taip pat gali susidaryti randas.
Dr. G. Frieling sako, kad ilgalaikio krapštymo pasekmės gali būti stafilokoko arba MRSA infekcija, grybelio dauginimąsi ar sukelti mazgelinį niežulį.
Tad kaip taisyklingai išvalyti bambą? Pirma, žinokite, kad normalu, jog bamboje yra šiek tiek bakterijų. Jūsų oda turi savo mikrobiomą, kurį sudaro milijonai bakterijų, grybelių ir virusų, padedančių apsaugoti kūną.
Iš esmės, neturėtumėte aktyviai stengtis, kad jūsų bamboje visiškai nebūtų bakterijų. Pakanka bambą plauti duše su muilu ir vandeniu, tada švelniai nusausinti vatos diskeliu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!