Kauno klinikos ,,Bendrosios medicinos praktika” konsultacijų ir diagnostikos skyriaus gydytoja ginekologė Didona Vilkinienė pasakoja, jog kontraceptines priemones gali vartoti sveikos moterys nuo menstruacijų atsiradimo pradžios iki menopauzės. Visgi, prieš gydytojui paskiriant vaistus būtina išsiaiškinti ir pacientės šeimos ligos istoriją.
Tokiu atveju reikia žinoti, ar moteris nerūko, kokiomis ligomis yra sirgusi ar kokios operacijos jai buvo atliktos. Taip pat medikui svarbu žinoti, ar šeimos nariai iki 45 metų neturėję insultų, infarktų ar venų trombozės. Be to, moterims vertėtų prisiminti, kad kontraceptines tabletes privalo paskirti gydytojas ir savo nuožiūra pasirinkti vaistų nepatartina.
Klaidingi įsitikinimai apie kontraceptikus
Storėjimas
Negalima teigti, jog šis mitas gimė be jokio pagrindo. Išties, vartojant kontraceptines tabletes, organizme gali užsilaikyti skysčiai ir dėl šios priežasties moterims pradeda augti svoris. Vis dėlto, šios problemos laikinos ir savaime išsisprendžiančios, kadangi reguliariai ilgiau vartojant kontraceptikus organizmas prisitaiko ir svoris stabilizuojasi. Nevaisingumas ir apsigimimo rizika
Kontraceptinės tabletės organizme nesikaupia, todėl šios nevaisingumui ir būsimo vaisiaus apsigimimui įtakos neturi. Vien faktas, kad neišgėrus vienos tabletės galima pastoti, įrodo, kad veikliosios medžiagos labai greitai sugeba pasišalinti iš organizmo.
Krūties vėžio rizika
Keista, kad moterys kontraceptikus, nors tai yra hormonai, vertina kaip nuodą organizmui. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kontraceptikai vėžio nesukelia. Esant krūtų cistoms ar gerybinėms krūtų ligoms ir vartojant kontraceptines tabletes būklė net pagerėja.
Mitai apie vis populiarėjančią hormoninę spiralę
Pasaulyje sparčiai populiarėja hormoninės gimdos spiralės. Esminiai šios priemonės privalumai – ilgalaikis poveikis ir pastangų nereikalaujantis naudojimas. Spiralė įvedama į gimdą 3 arba 5 metų laikotarpiui, todėl nebereikia kasdien rūpintis apsauga nuo nėštumo. Nepaisant to, kad hormoninė spiralė pasaulyje žinoma jau 25 metus, apie ją vis dar užduodama daug klausimų ir egzistuoja nemažai mitų, apie kuriuos pasakoja Kauno klinikos ,,Bendrosios medicinos praktika“ konsultacijų ir diagnostikos skyriaus gydytojai ginekologai.
Spiralė yra didelė, metalinė priemonė
Hormoninė spiralė yra nedidelis (apie 3 centimetrų ilgio ir pločio), į gimdą įstatomas T formos lankstaus plastiko rėmelis. Spiralės cilindras padengtas specialia membrana, kuri užtikrina tolygų, nuolatinį hormono išskyrimą. Ovuliacija paprastai išlieka, tačiau trukdoma pastoti.
Spiralė juntama ir ji trukdo užsiimant seksu
Užsiimant seksu spiralė nejuntama ir ji negali sužeisti varpos, nes priemonė yra gimdoje, o ne makštyje. Jei lytinių santykių metu partneris jaučia hormoninės spiralės siūlus, reikėtų paprašyti ginekologo, kad juos šiek tiek patrumpintų.
Spiralės dažnai iškrenta iš gimdos Spiralė nėra pririšta, tačiau iškritimo rizika galima tik esant ypatingoms sąlygoms, kurios susijusios su moters fiziologija. Pavyzdžiui, jeigu moteris turi miomą, kuri deformuoja gimdos ertmę, jeigu per gimdymą atsirado stambių gimdos kaklelio įplyšimų, pakeitusių gimdos kaklelio struktūrą, jeigu yra gimdos uždegimas - tada dėl šių veiksnių organizmas spiralę gali išstumti. Prieš įvesdamas spiralę gydytojas atliks apžiūrą ir patikrins, ar nėra uždegimo mažajame dubenyje. Taip pat prieš dedant hormoninę spiralę būtina išgydyti visas infekcijas.
Moteris negali pati pasitikrinti, ar spiralė neiškrito
Tai, kad spiralė vis dar yra gimdoje, kiekviena moteris gali lengvai patikrinti, pirštais užčiuopusi spiralės siūlus ir įsitikinti, kad spiralė yra vietoje. Spiralės iškritimo atvejai pasitaiko gana retai. Apskritai, hormoninė spiralė yra vienas patikimiausių kontracepcijos metodų ir efektyvumu pranoksta tabletes, pleistrą ar žiedą.