Pasak „Camelia“ vaistininko Rimvydo Blyno, ūminis pankreatitas gali pasireikšti staiga ir sukelti išties skausmingus simptomus, priklausomai nuo uždegimo paveikto ploto. Žmogus jaučia:
- vidutinį ar labai stiprų skausmą viršutinėje pilvo dalyje,
- gali vemti,
- karščiuoti,
- nemalonūs pojūčiai dažniausiai sustiprėja pavalgius, ypač riebesnių patiekalų, ar išgėrus alkoholio,
- skausmas taip pat gali migruoti į nugarą.
„Šie simptomai yra signalas, kad reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes šiai būklei yra būtinas skubus ir tinkamas gydymas, speciali dieta“, – pabrėžia R. Blynas.
Pankreatito formos
Ūminis pankreatitas yra skubios pagalbos reikalaujanti būklė, kuri gali sukelti rimtas komplikacijas, jei laiku nesiimama tinkamų veiksmų.
R. Blynas teigia, kad jei pasireiškus ūminiam pankreatitui pacientui nesuteikiamas tinkamas gydymas, virškinimo fermentai gali negrįžtamai pažeisti kasos audinį, sukelti kraujavimą, infekcijas, organų nepakankamumą, nekrozę, o kai kuriais atvejais ir mirtį.
Tai rodo, jog būtinas greitas gydymas ir griežta mitybos kontrolė, kad būtų išvengta rimtų pasekmių.
Lėtinis pankreatitas, priešingai nei ūminis, vystosi palaipsniui ir turi tendenciją pasikartoti. Ligos simptomai gali būti šiek tiek švelnesni nei ūminio pankreatito, tačiau jie gali tęstis ilgą laiką.
„Lėtinis pankreatitas išsivysto pamažu ir yra linkęs pasikartoti arba tęstis gana ilgą laiką, ypač po ūminio kasos uždegimo epizodų. Būklė pasireiškia labai panašiais, tik šiek tiek lengvesniais simptomais, kaip ir ūminio pankreatito“, – aiškina vaistininkas.
Pacientus neretai vargina virškinimo problemos, viduriavimas, steatorėja (riebios išmatos) ir kūno svorio mažėjimas.
Pankreatito priežastys
Viena dažniausių pankreatito priežasčių yra per didelis alkoholio vartojimas, tačiau tai nėra vienintelis rizikos veiksnys. Nutukimas, autoimuninės, metabolinės ir vėžinės ligos, tulžies pūslės akmenys, kai kurių vaistų vartojimas bei pilvo operacijos taip pat gali lemti šios ligos išsivystymą.
„Neretai gydytojai diagnozuoja pankreatitą be aiškios priežasties. Deja, maždaug 10–15 proc. šios ligos atvejų priežastys nėra nustatomos. Tokiais atvejais gali būti svarbus paveldimumas arba individualios organizmo ypatybės“, – pastebi pašnekovas.
Pankreatito diagnozė
Pankreatitas paprastai diagnozuojamas atsižvelgiant į specifinius simptomus ir laboratorinius tyrimus. Visų pirma, pankreatitą įtarti padeda specifiniai šios ligos simptomai.
Gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, įskaitant kasos fermentų (pavyzdžiui, lipazės ir amilazės) bei gliukozės kiekio tyrimus. Taip pat atliekami išmatų tyrimai, siekiant įvertinti riebalų kiekį ir kitas virškinimo problemas.
„Neretai pacientams būna atliekama ir kasos echoskopija, kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija“, – priduria R. Blynas.
Tais atvejais, kai reikia detalesnių tyrimų, gydytojai gali atlikti kasos biopsiją – paimti nedidelį kasos audinio mėginį, siekiant nustatyti galimą nekrozę ar kitas komplikacijas. Remiantis statistika, apie 80 proc. kasos uždegimo atvejų yra sėkmingai išgydomi, ypač jei gydymas pradedamas laiku.
Pankreatito komplikacijos
Pankreatitas gali turėti rimtų komplikacijų, jei gydymas nepradedamas greitai ir tinkamai. R. Blynas pažymi, kad kasos uždegimas gali sukelti išties rimtų ir net gyvybei pavojingų komplikacijų, tokių kaip:
- įvairios kasos ir kitų vidaus organų infekcijos,
- nekrozė,
- sepsis,
- cistų atsiradimas,
- inkstų funkcijos sumažėjimas,
- diabetas.
Ypač svarbu stebėti šiuos simptomus, nes sepsis (organų infekcija) gali tapti pavojingas gyvybei.
„Be to, yra tyrimų, rodančių ryšį tarp pankreatito ir kasos vėžio rizikos. Šis ilgalaikis uždegimas gali skatinti navikinių ląstelių atsiradimą, todėl pacientai turi būti atidžiai stebimi ilgą laiką“, – pasakoja specialistas.
Kaip užkirsti kelią pankreatitui?
Norint sumažinti pankreatito riziką, svarbu atkreipti dėmesį į tam tikrus gyvenimo būdo veiksnius.
„Siekiant išvengti pankreatito, labai svarbu riboti alkoholio suvartojimą, praktikuoti sveiką gyvenimo būdą, kontroliuoti cholesterolio lygį kraujyje“, – pataria vaistininkas.
Sveika mityba taip pat gali padėti sumažinti riziką, ypač tiems, kurie turi genetinę polinkį ar sveikatos problemų, tokių kaip nutukimas.
Mitybos keitimas turėtų apimti riebaus maisto ribojimą, daugiau skysčių vartojimą bei sveiko kūno svorio palaikymą.
„Svarbu riboti riebų maistą, gerti daug skysčių, stengtis išlaikyti normalų kūno svorį“, – rekomenduoja R. Blynas.
Taip pat patartina valgyti dažniau, tačiau mažesnėmis porcijomis, kad būtų sumažinta virškinimo apkrova.
Lėtinio pankreatito pacientų rekomendacijos
Pacientams, sergantiems lėtiniu pankreatitu, svarbiausia yra laikytis specialios dietos. Lėtiniu kasos uždegimu sergantys pacientai turėtų laikytis specialios dietos, kurioje būtų mažai riebalų ir daugiau baltymų, grūdinės kultūros produktų, daržovių, vaisių.
Reikėtų vengti sunkiai virškinamų, keptų ar aštrių patiekalų, rinktis lengvai virškinamą, garintą ar virtą maistą.
Be tinkamos mitybos, svarbu pasirūpinti ir vitaminų vartojimu. Lėtinio pankreatito pacientai dažnai susiduria su vitaminų A, D ir E trūkumu, nes jų organizmas negali tinkamai pasisavinti maistinių medžiagų. R. Blynas pataria atsižvelgti į maisto papildų naudą, ypač vitamino D, kuris svarbus bendrai sveikatai ir gali būti sunkiai pasisavinamas iš maisto.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!