„Esu Kristina – istorijos mokytoja, kartu su šeima iš naujo atrandanti mūsų valstybės grožį. Sutapimas, bet pandemijos išvakarėse užgimė projektas – „Instagram“ profilis @istorija_veza – kišeninis gidas, pasakojantis lankytinų vietų istoriją. Per trumpą laiką aplankėme ne vieną pažintinį taką, piliakalnį, muziejų ir dvarą“, – prisistato kelionių entuziastė.
Jonaviškė atrinko daugiau nei 10 dvarų, kuriuos verta aplankyti, tad tikrai rasite iš ko išsirinkti.
„Lietuvoje kultūros vertybių apskaitoje užfiksuota per 500 dvarų. Sunku išrinkti pačius gražiausius, nes kiekvienas turi kažką autentiško, kažką išskirtinio. Kviečiu atrasti juos iš naujo. Susidaryti savo įsimintiniausią maršrutą, kuris ilgai įsirėžtų atmintyje. Straipsnyje sugulusios rekomendacijos – mano asmeninė matymo prizmė“, – priduria ji.
Vilniaus apskritis
Širvintų rajone esanti Narvydiškio dvaro sodyba ilgą laiką buvo prikausčiusi Kristinos šeimos dėmesį:
„Pilnai rekonstruoti rūmai pastatyti dar XVIII a. pab. Dabar atkurta buvusi jų struktūra, išplanavimas, laiptai bei grindys, autentiška sienų ornamentika. Greta nepaprasto grožio parkas, kurį puošia dviejų šimtmečių liepų alėja ir didelis tvenkinys su tilteliu, vedančiu į jame esančią salą. Šis dvaras pritaikytas įvairiems proginiams ir kultūriniams renginiams, išskirtinėms fotosesijoms. Vizitą būtina suderinti iš anksto, nes paprastai į jį nepateksit.“
Vilniečiams taip pat ranka pasiekiamas Užutrakio dvaras, įkurtas ant Galvės ežero kranto, kurį ilgą laiką valdė grafai Tiškevičiai.
„Esu tikra, jog daugumai įstrigęs į atmintį savo grožiu. Rekomenduoju aplankyti dvarą ir šiais metais. Rūmai statyti remiantis unikaliu Trakų kraštovaizdžiu. Nuo jų terasos atsiveria fantastiškas pilies vaizdas. Dabar mišraus stiliaus parkas, papuoštas antikinių skulptūrų kopijomis ir gausybe augalų. Ar vasarą, ar žiemą – vieta įspūdinga“, – tvirtina ji.
Dar vieną Vilniaus rajone įsikūrusį dvarą Kristina vadina vienu romantiškiausių – ir dėl to „kaltas“ ne tik jo pavadinimas:
„Nepagailėkite savo laiko vienam seniausių ir romantiškiausių Lietuvos dvarų, t. y. Liubavui. Dabartinėje sodyboje išlikę 11 pastatų, terasinių tvenkinių sistema bei želdynai. Restauruotame vandens malūne įsikūręs muziejus.
Unikali vieta, nes 100 proc. atkurta technologinė įranga. Prikelta gyvenimui šimtametė hidroturbina. Pats pastatas neeilinis – akmenys sumūryti taip, kad tarp jų nesimato rišamosios medžiagos. Dvaro sodyba išsidėsčiusi vaizdingoje vietoje prie Gerėjos upės, dabar vadinamos Žalesa.“
Kauno apskritis
Kol kas vieno dvaro Kristinai su šeima aplankyti dar nepavyko, tačiau jie tai neabejotinai padarys pasitaikius pirmai galimybei:
„Mūsų pačių didelis noras šiais metais patekti į Gelgaudiškį, Šakių rajone. Ant Nemuno kranto stovi vienas originaliausių ir didžiausių Lietuvos dvarų ansamblių. Jis harmoningai susiliejęs su vietiniu kraštovaizdžiu. Restauruotuose rūmuose galima pamatyti itin vertingą interjerą. Dvarvietėje įkurtas miško tipo parkas su jame augančiais retais želdynais.
Čia vinguriuoja 2,5 km pažintinis takas. Lėto pasivaikščiojimo metu grožėsitės retais medžiais, ąžuolynu, sidabrinių klevų alėja. Parke daug įdomių, legendomis apipintų objektų: Asesoriaus kapas, Velnio kalnas, Baronkapinės, tyro vandens šaltinėlis. Per Nemuną kitame krante atsiveria pasakiškas vaizdas į Panemunės pilies stogus.“
Kitas objektas, kurį verta aplankyti – Baisogalos dvaras. Istorijos mokytoja dirbanti Kristina sako, kad jis buvo vienas didžiausių Vidurio Lietuvoje.
„Kažkada čia veikė spirito varykla, ledainė, vėjo malūnas. Dvarvietėje plytėjo reto grožio parkas. Dabar rūmuose galima pamatyti dekoratyvinę medžio drožybą, išlikusius plačius laiptus su puošnia arka, antro aukšto sienų ąžuolinius panelius, įvairiais raštais puoštus kambarių parketus.
Čia daug freskų, glazūruotų koklinių krosnių, marmuro palangių. Deja, visas kilnojamas turtas buvo išgabentas į Smolenską. Dabar rūmuose įsikūręs LSMU Gyvulininkystės institutas. Šalia jo gražus parkas su tvenkiniu. Poilsiui įrengti suoliukai. Didelėje teritorijoje galima pamatyti ir kitų pastatų. Baisogala – nedidelis ir gana nuošalus miestelis, į kurį tikrai verta užsukti“, – čia apsilankyti kviečia ji.
Panevėžio apskritis
Kitas lankytinas objektas šiame sąraše yra ne dvaras, o pilis. Tikriausiai apie Biržų pilį teko girdėti jau ne kartą, nes, pasak Kristinos, šis archeologinis – architektūrinis paminklas drauge su piliaviete yra vienintelis toks mūsų valstybėje.
„Dirbtinai suformuotas Širvėnos ežeras, buvo skirtas tvirtovei ir miesto prieigoms apsaugoti. Rūmų vidus išpuoštas tapybos darbais, reljefais, skulptūromis. Pilyje veikia muziejus, organizuojamos ekskursijos. 25 ekspozicijų salėse pristatoma Biržų krašto istorija, etnografija, menas, dviejuose iš jų nuolat keičiamos įvairaus tipo parodos. Labiausiai žavi pats kompleksas, jo įsikūrimo vieta ir graži kraštovaizdžio panorama“, – įspūdžiais dalijasi ji.
Taip pat ant ežero kranto Rokiškio rajone yra įsikūręs ir Salų dvaras:
„Monumentalūs klasicistiniai rūmai pasižymi formų ir detalių įvairove. Dvarvietės parkas – vienas iš seniausių Lietuvoje. Dar šeimininkaujant Radviloms čia augę medžiai nebuvo kertami. Reikia pripažinti, jog šiuo metu parkas apnykęs.
Jo būklė pablogėjo, pakilus ežero lygiui. Visgi, šis dvaras – išlieka Aukštaitijos puošmena. Beje, jei į ežero salą pažvelgtumėte iš paukščio skrydžio, įžvelgtumėte Lietuvos valstybės kontūrus. Dėl apsilankymo reikėtų tartis iš anksto“, – nurodo ji.
Tikriausiai būtų nuodėmė šiame sąraše nepaminėti ir Rokiškio dvaro ansamblio – vieno vertingiausių klasicizmo laikotarpio pavyzdžių Lietuvoje.
„Suremontuotose rūmuose įkurtas krašto muziejus. Šiuo metu jame sukaupta apie 100 tūkst. eksponatų. Iš jų itin vertingi – grafų Tyzenhauzų ir Pšezdzieckių vaikų porcelianiniai žaislai, išsaugoti krikšto marškinėliai ir kt. Architektūriniu požiūriu vertingas ne tik pats dvaras, bet ir kiti pastatai: svečių namas, alaus darykla, kumetynai. Juose atsispindi stilių kaita – nuo klasicizmo iki modernizmo. Patį ansamblį įrėmina 30 ha geometrinio plano parkas. Lankėmės čia žiemą, būtinai sugrįšime ir vasarą“, – sako kelionių entuziastė.
Šiaulių apskritis
„Išskirtinio grožio statinys Šiauliuose – Chaimo Frenkelio vila. Nors tai ne dvaras, bet modernaus architektūros stiliaus statinys vertas kiekvieno keliautojo dėmesio. Ši muziejinė erdvė žavi stilizuotomis Lietuvos provincijos dvarų ir tarpukario miesto ekspozicijomis. Interjere išlikusi medžio apdaila, puošnūs lipdiniai, įspūdingų freskų fragmentai.
Čia organizuojamos ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai. Vila su terasa, parku ir puošniu fontanu – puiki vieta vasaros pramogoms. Nesuklysiu sakydama, jog tai vienas iš populiariausių kultūrinio turizmo centrų Šiaurės Lietuvoje“, – šypteli Kristina.
Verta pamatyti ir Kurtuvėnų dvaro sodyboje. Pasak istorijos mokytojos, vertingiausias jos pastatas – dviejų aukštų barokinis svirnas:
„Tai unikali medinio architektūros paveldo vertybė, pergyvenusi abu pasaulinius karus. Autentiškai atkurtoje dvarvietėje galima pamatyti ratinę, rūmų terasą, oficiną, žirgyno arklides, kumetynus, sodininko namelį. Parkas geometrinio plano.
Jame auga ne viena rūšis sumedėjusių augalų. Išlikę tvenkiniai, todėl bus kur pasivaikščioti, kuo pasigrožėti. Kompleksą papildo Kurtuvėnų piliakalnis. Beje, kartais verta turėti mažesnius lūkesčius, kad aplankyta vieta nustebintų pačia geriausia prasme“, – pataria ji.
Paskutinė, tačiau nė kiek ne prastesnė, rekomendacija – Naujosios Žagarės dvaro sodyba, Joniškio rajone.
„Rūmai klasicistinio stiliaus. Seniausias dvarvietės statinys – „kepurinis“ vėjo malūnas. Itin vertingos arklidės, kuriose įsikūręs žirgynas. Parkas užima 70 ha plotą. Jis vienas įdomiausių, puošniausių šalyje“, – sako Kristina.