• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pomidorai yra viena iš mėgstamiausių lietuvių daržovių, kurie sezono metu atsiranda ant pietų stalo. Beveik kiekvieno sodininko šiltnamyje galima rasti šių daržovių, tačiau kaip tinkamai juos užauginti ir prižiūrėti, kad vasarą galėtume mėgautis sultingu ir skaniu derliumi?

Pomidorai yra viena iš mėgstamiausių lietuvių daržovių, kurie sezono metu atsiranda ant pietų stalo. Beveik kiekvieno sodininko šiltnamyje galima rasti šių daržovių, tačiau kaip tinkamai juos užauginti ir prižiūrėti, kad vasarą galėtume mėgautis sultingu ir skaniu derliumi?

REKLAMA

TV3 laidoje „Svajonių sodai“ ūkininkė, pomidorų priežiūros ekspertė Jonata Pauraitė papasakojo, kokių klaidų nedaryti, auginant pomidorus šiltnamyje.

Sodininkų daromos klaidos

Nors pomidorus augina dažnas sodininkas, tačiau kodėl ne visiems pavyksta jų užsiauginti? Ekspertė išskyrė keletą klaidų, kurių derėtų nekartoti. Pomidoras yra specifinis augalas, reikalaujantis labai daug. Pagrindinės klaidos prasideda nuo sėjos. Pirmoji klaida, kurią padarome yra – per anksti sėja.

„Pardavėjai žmonėms pasiūlo sėklas – ir jie iš karto sėja. Visada reikia įsivertinti laiką nuo pasėjimo iki sodinimo į pastovią vietą. Laikotarpis yra daugiausiai vienas mėnuo – taip ir dėliokime terminus.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žinau, kad sodinsiu gegužės 10 dieną – tai be balandžio 10 dienos jų ir nesėkime. Jei pasėsime per anksti – augalas bus iškankintas, o tai reiškia, kad jis bus silpnesnis, jį puls parazitai ir kenkėjai ir jis nebus toks, koks turi būti“, – aiškina J. Pauraitė.

REKLAMA

Ūkininkė pateikė ir dar vieną patarimą – niekada nesodinkite per daug didelių augalų. Maži augalai būna tvirti, jų šaknų sistema stipri ir tvirtai auga nuo pat pradžių. Trečioji klaida, kurią daro kai kurie sodininkai – per daug prigrūsti šiltnamiai. Ekspertė pataria įsivertinti plotą ir apskaičiuoti, kiek sodinsite daigų:

„Viena iš klaidų, kurią daro žmonės, kurie turi šiltnamį 3 ant 4 metro ir pasisodina 40 daigų, kai tokio dydžio šiltnamyje daugiausia gali augti 14–15 daigų.“

REKLAMA
REKLAMA

Reikalingas vėdinimas

Pomidoras yra augalas, kuriam reikia, kad jį gerai prapūstų ir ventiliuotų vėjas. Esant dideliam kiekiui augalų – vėjas nepraeis pro visur ir jie pradės gaudyti ligas, pradės pūti. Kai jau turėsime vaisius, šlapias lapas prilips prie vaisiaus ir prasidės puviniai bei įvairios ligos.

„Didžioji dalis žmonių pusę šiltnamio skiria agurkams ir pusę pomidorams – taip ir skaičiuojame. Jei turime 4 metrų šiltnamį, per vidurį takas ir turime iš abiejų pusių po pusantro metro. Mes darome dvi eiles po pusę metro tarpo tarp augalų – paprasta matematika“, – šypteli ūkininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Pauraitė teigia, kad pomidorų nereikia dažnai laistyti: pakanka gausiai palaistyti bent du kartus per savaitę.

Į vandenį galime įdėti specialiai daržovėms skirtų, vandenyje tirpių trąšų, kad augalas pastoviai turėtų, ką valgyti ir nei vienu augimo periodu nepritrūktų maistinių medžiagų ir kad puikiai startuotų su savo derliumi. Ekspertė pataria rinktis pomidorams skirtas trąšas ir į 10 litrų vandens įdėti 1 šaukštelį trąšų.

REKLAMA

Ekspertė išskyrė ir dar vieną niuansą: jei šiltnamis yra šlapesnėje vietoje, kur yra daug drėgmės ir matome, kad tą savaitę tikrai nereikia laistyti – trąšų galime paberti prie augaliuko. Trąšos nutirpsta ir veikia lygiai taip pat.

„Pomidorų drėkinimas yra be galo svarbus, nes jei drėgmės yra per daug: pomidorų lapai iš karto geltonuoja, krenta žiedai. Jei visą dieną lijo ir daigo lapai dar yra šlapi, neuždarykite langų ir durų, palikite vėdinimą.

Pomidoras nemėgsta likti šlapiais lapais. Kitu atveju pamatysime jau atsiradusias ligas. Augalas turi būti perpūstas ir sausas“, – įspėja J. Pauraitė.

Daugiau naudingų laidos „Svajonių sodai“ ekspertų patarimų – straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.

Nesąmones šita ūkininkė šneka nuo sėjos iki sodinimo į pastovią sodinimo vietą turi praeiti 40-50 dienų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų