Apie šiltųjų mėnesių orus naujienų portalui tv3.lt anksčiau yra pasakoję etnologas Libertas Klimka ir gamtos ženklų žinovė Kristina.
Specialistai jau žino, kokiems orams vasarą reikės pasiruošti ir kada lietuvius pradžiugins saulės šiluma.
Prognozuoja kontrastingus orus
Pašnekovas L. Klimka pasakojo, kad vasaros orai numatomi itin permainingi. Vieną dieną gali pasitikti lietus ir perkūnija, kitą dieną – saulės spinduliai.
Apie tai jis sprendė pagal Sekminių dieną pasirodžiusius gamtos ženklus. Tądien pirmoje dienos pusėje pasirodė saulėta ir graži diena, o antroji dienos pusė parodė savo galią – laukė lietus ir perkūnija.
„Panašu, kad tokie orai bus visą <...> birželį. Ir šilumos užteks, ir kartu staigių nukrypimų. Vasaros pobūdį turėjo lemti ir pastebėjimas – ar gegutė pirmiau pradeda kukuoti, ar kregždės pirmiau atlekia.
Jei gegutė pirma – tada vasara bus labai lietinga, tačiau šį kartą ir pats įsitikinau, kad pirmiau pasirodė kregždės, netgi savaite anksčiau. Todėl vasara bus saulėta.
Tačiau, ką dar pastebėjau, kad jos lizdus suka patalpose. Ten, kur aš buvau, daržinėje sulipdė savo lizdelį, garaže, o tai rodo, kad jos bijo vasariškų liūčių ir jų gali pasitaikyti“, – apie orus kalbėjo jis.
Lietus nebus vasariškas ir šiltas
Apie permainingus orus kalbėjo ir gamtos ženklų žinovė Kristina. Ji pasakojo, kad kuomet pavasarį mėgavomės šiltomis Velykomis, tai už jas atsiimsime per Jonines – laukia lietus.
„Kas laukia dėl orų vasarą, tai apie Jonines turėtumėme sulaukti lietaus. Jeigu jo sulauksime, bus gerai, nes žemei to reikės <...>.
Tai permainingi orai laukia, bus tai šalta, tai karšta. Jie tęsis. Mes turėjome gražias Velykas, tai Jonines galime turėti šaltesnes. Priklausys nuo to, koks vėjas ateis.
O vėjo šiemet bus ir staigesnio, ir stipresnio. Vieną dieną jis galės pūsti iš ryto, kitą – dienos metu, dar kitą – vakare“, – vasaros orus prognozavo žinovė.
Ji tikino, kad pasirodę karščiai tikrai netruks ilgai. O ir lietus bus visai ne toks, kokio dažnai vasarą tikimasi, – jis bus šaltas ir rudeniškas:
„Tai tikrai neužsisėdėsime su karščiais, jie bus trumpalaikiai. Turės atšalti.
O kitas dalykas, tai per kitas vasaras, jeigu atšilo, tai lietutis būdavo vasariškas, o šiemet viskas atvirkščiai. Jeigu lis – tai lis rudenišku lietumi, bet tikrai ne šiltu.“
Antroji vasaros pusė – ramesnė
Nors pirmoji vasaros pusė prognozuojama ne tokia šviesi, tačiau L. Klimka skubėjo nuraminti, kad antrojoje vasaros pusėje jau bus galima pasimėgauti ramesniais orais.
Visgi, etnologas buvo pastebėjęs, kad tokias orų permainas, kontrastingą vasarą gali stipriai lemti globalinės priežastys, kurios sukelia permainas Žemėje. Jo pavyzdys – dar gegužę pasirodžiusi Šiaurės pašvaistė.
„Neseniai matėme Šiaurės pašvaistę – tai saulės aktyvumo išdava. Žinoma, yra ir kitų priežasčių, kurios visos susideda.
Sako, kad šiemet bus galima visko tikėtis, bet Lietuvoje mes dar gyvename gerai, kaip Dievo užantyje.
Visos didelės permainos vyksta kažkur kitur: potvyniai, ugnikalnių išsiveržimai, žemės drebėjimai. Turbūt dėl to mes kartais ir nemylime savo šalies, nes čia nuobodu“, – šyptelėjo etnologas.