Nukastus gumbus galima saugoti neplautus arba nuplautus. Paprasčiausia – apvalytus gumbus apdžiovinti saulėje, sudėti į dėžes ir padėti saugoti. Jei saugojimo patalpa sausa, kartais šakniagumbiai nevalomi, o kai stiebai išdžiūsta, kerai taip ir dedami į saugyklą.
Tačiau tai nėra labai gerai, nes saugomi nepatikrinti, su galimai ligotais gumbais kerai ir pavasariop dideliame kere nebūna nė vieno sveiko gumbo.
Jei planuojama saugoti plautus gumbus, tai, apvalius žemes, su sodo žarna stipria vandens srove nuplaunami gumbai ir jie iš karto gerai apdžiovinami. Džiovinti rekomenduojama apyšiltėje (per 9 laipsnius) patalpoje bent parą. Kiti augintojai siūlo jurginų gumbus laikyti vėsioje ventiliuojamoje patalpoje bent savaitę. Įvairių veislių gumbų džiūvimo laikas skirtingas. Išdžiūvusių gumbų stiebas ir odelė būna sausa, bet dar nepradėjusi raukšlėtis (raukšlėjasi, kai gumbai perdžiovinami).
Britų patarimas
Nuplautus gumbus galima saugoti nedalytus ir padalytus.
Pernykščių gumbų kitiems metams paprastai nepaliekame sodinimui, nes seni gumbai dažniau sugenda. Tačiau kai kurių veislių jurginai taip sunkiai dauginasi, kad juos įmanoma išsaugoti tik paliekant senąjį gumbą su menku nauju.
Didžiosios Britanijos jurginų augintojai siūlo jurgino stiebo centre išgręžti kiaurymę: tada gumbai mažiau genda ir kerą lengviau dalyti.
Kad vienas nepastebėtas gumbas nepražudytų kitų, šalia esančių, Latvijos gėlininkai gumbus prieš saugojimą rekomenduoja apibarstyti trichoderminu. Įrodyta, kad geriau laikosi ir tie jurginai, kurie šiuo preparatu buvo apdoroti prieš sodinimą: jo likučių dar galima aptikti ant iškastų gumbų. Jei buvo naudojama ši priemonė, nerekomenduojama gumbų plauti, nes kitaip jurginų gumbų odelėje sumažėja gerųjų bakterijų.
Kalio permanganatas netinka
Jei gumbai buvo nuplauti, juos, prieš dedant į saugyklą, rekomenduojama apdoroti biologiniu ar cheminiu fungicidu, apibarstyti medžio anglimis ar pelenais. Kalio permanganatas tam netinka, nes neapsaugo saugomų gumbų nuo puvinių. Užsienio literatūroje teigiama, kad gumbams beicuoti dažniausiai naudojamas benlatas. Galima naudoti 0,5 proc. titano, 0,2 proc. ronilano arba 0,15 proc. sportako tirpalus, juose mirkyti jurginų gumbus 10–15 min.
Elena Matiukaitė