Tokiems skoniams, kaip vanilė, uogos ar cinamonas sukurti naudojami priedai susimaišo su kitais tirpikliais ir susiformuoja pavojinga jų kombinacija, rašoma thesun.co.uk.
Elektroninės cigaretės laikomos daug saugesnėmis už tabaką, bet ekspertai vis dar diskutuoja, ar jos iš tiesų tokios saugios. Anksčiau šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija įspėjo, kad elektroninės cigaretės labai kenkia besivystančioms paauglių smegenims, o taip pat ir besivystančiam vaisiui.
„European Heart Journal“ paskelbtas tyrimas rodo, kad elektroninėse cigaretėse esantys chemikalai gali būti nuodingi plaučių, kraujagyslių ir širdies ląstelėms. Djuko universiteto Šiaurės Karolinoje, JAV, tyrėjai aiškinosi, kas atsitinka plaučiams, kai juos veikia šie aromatinių medžiagų chemikalai.
Jų tarpe buvo vanilinas bei etilvanilinas, iš kurių gaminamas saldus vanilės aromatas, o taip pat benzaldehidas, reikalingas uogų ar vaisių aromatams, bei cinamaldehidas, iš kurio gaminamas cinamono aromatas. Taip pat buvo tiriama, kokį poveikį daro nauji chemikalai, susiformuojantys sumaišius aromatines medžiagas su propileno glikoliu ir augaliniu glicerinu, kurie yra pagrindiniai elektroninės cigaretės skysčių tirpikliai.
Dar nuodingesni
Tyrimui vadovavęs profesorius Svenas–Ericas Jordtas sakė: „Mes nuosekliai matėme, kad iš aromatinių medžiagų ir elektroninių cigarečių skysčių tirpiklių susiformavę nauji chemikalai buvo dar nuodingesni, nei jų sudedamosios dalys. Nauji chemikalai, susiformavę iš benzaldehido ir cinamaldehido buvo nuodingesni, nei iš vanilino susidarę chemikalai.“
Jis paaiškino, kad elektroninių cigarečių gamintojai dažnai teigia, kad jų prekes naudoti yra saugu, nes juose esantys chemikalai yra laikomi stabiliais. Tačiau sumaišyti įrenginyje jie gali suformuoti nestabilius junginius, kurie gali pažeisti sveikas ląsteles.
Žudo ląsteles
Paaiškėjo, kad naujasis chemikalas dirgina nervų galiukų receptorius, kurie yra susiję su širdimi ir kraujagyslėmis, o taip pat žudo plaučiuose esančias ląsteles. Tokia žala pastebėta net ir tuo atveju, kai garai įkvepiami nedideliais kiekiais, sako prof. S.–E. Jordtas.
Tačiau mokslininkai teigia, kad šio tyrimo rezultatai juos nustebino – jie nesitikėjo, kad chemikalus sumaišius jie bus mažiau stabilūs ir pavojingesni. Prof. S.–E. Jordtas sako:
„Tiesą sakant, mes tikėjomės, kad stebimos cheminės reakcijos deaktyvuos benzaldehidą ir kitas aromatines medžiagas, ir taip ši medžiaga bus mažiau pavojinga. Tačiau pamatėme, kad yra atvirkščiai – naujai susidarę junginiai yra labiau dirginantys ir nuodingesni.“
Jis sako, kad elektroninių cigarečių gamintojai turėtų pateikti pilnus naudojamų chemikalų sąrašus – ne tik pirmines medžiagas, bet ir tuos chemikalus, kurie susidaro sumaišius aromatines medžiagas su tirpikliais, bei tas, kurios atsiranda ilgai nenaudojant elektroninės cigaretės skysčio.
„Mūsų tyrimai rodo, kad elektroninės cigaretės išskiria nestabilius cheminius junginius bei turi daugelį cheminių medžiagų, pasižyminčių netikėtomis toksikologinėmis savybėmis.“ – sako jis. – „Įstatymų leidėjai turi žinoti, kad susidaro tokie chemikalai, kad būtų galima pradėti toksikologinius tyrimus jų saugumui įvertinti.
Turėtų būti vykdomi ar finansuojami moksliniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti elektroninių cigarečių poveikį, ypač toksikologiniu požiūriu. Išsiaiškinus toksiškumo lygį, įstatymų leidėjai galės įvertinti, ar elektroninės cigaretės nekenkia sveikatai ir išleisti rekomendacijas jų gamintojams, kurie turės sumažinti medžiagų koncentracijas iki saugaus lygio.“
Praėjusiais metais daugiausiai JAV kilusio sunkių plaučių ligų protrūkis siejamas su elektroninių cigarečių naudojimu. Iš pradžių sutrikę gydytojai nesuprato, kodėl šie žmonės serga, o vėliau paaiškėjo, kad visus juos sieja elektroninių cigarečių naudojimas.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras šią ligą pavadino „EVALI“ – elektroninių cigarečių produktų naudojimo sukelta plaučių liga. To paties centro duomenimis, iki šių metų sausio dėl šios ligos į ligonines buvo paguldyti 2 711 žmonės, 60 iš jų mirė. Manoma, kad praėjusiais metais dėl elektroninių cigarečių naudojimo mirė mažiausiai du britai. Šiuo metu šie įvykiai yra tiriami, o nuo to laiko gauti dar 244 pranešimai apie neigiamas reakcijas į elektronines cigaretes.