Nerimą kelia tai, kad kraujo krešulių susidarymą gali skatinti tam tikrų maisto produktų vartojimas. Nors kraujo krešėjimas yra svarbi funkcija, ne visi kraujo krešuliai yra naudingi sveikatai, nes gali užkimšti venas ar arterijas, taip sukeldami pavojų gyvybei, pavyzdžiui, sukelti infarktą ar insultą.
Tai reiškia, kad labai svarbu sumažinti pavojingų kraujo krešulių susidarymo riziką, o jų susidarymui įtakos turi ir jūsų mityba, rašo express.co.uk.
Margarinas gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą
Nors margarinas, lyginant su sviestu, gali atrodyti kaip sveikesnis pasirinkimas, pasak mitybos specialisto Rory Batt‘o, šis populiarus maisto produktas gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą.
Iš augalinio aliejaus gaminamas margarinas pasižymi į sviestą panašiu skoniu, tačiau margarine yra mažiau sočiųjų riebalų. Didžiausias blogis yra pagrindinė margarino sudedamoji dalis – riebalai.
R. Batt‘as sakė: „Tai yra transriebalai, kurie susidaro hidrinimo metu. Jie sukelia uždegimus ir kai kuriems žmonėms nuolatinis margarino vartojimas gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą. Laikui bėgant jo vartojimas gali paskatinti aterosklerozės (arterijų užsikimšimo) procesą.“
Dažnas margarino vartojimas skatina du procesus, kurių rezultatas – arterijų užsikimšimas
R. Batt‘as teigė: „Transriebalai gali padidinti mažo tankio lipoproteinų cholesterolio kiekį (kuris pats savaime nėra blogas), tačiau jie oksiduojasi, o tai yra blogai, nes tai yra tikrasis „blogasis“ cholesterolis, dėl kurio pažeidžiamos arterijų sienelės, galiausiai arterijos užsikemša.
Daugumoje augalinių aliejų yra daug omega-6 riebalų rūgščių, o per didelis jų kiekis skatina uždegiminius procesus. Uždegimas yra vienas iš pagrindinių aterosklerozės rizikos veiksnių. Jis vaidina svarbų vaidmenį visuose jos vystymosi etapuose – nuo pradžios, kai ima formuotis plokštelės, iki tada, kai jos ima kauptis ir užkemša arterijas.“
Nepaisant to, daugelis žmonių vis dar mano, kad margarinas yra sveikesnė sviesto alternatyva. Tačiau sveikatos ekspertai iš Harvardo medicinos mokyklos prieštarauja tokiems teiginiams.
Sveikatos portale teigiama: „Tiesa ta, kad niekada nebuvo jokių svarių įrodymų, kad sviesto keitimas margarinu sumažina tikimybę patirti širdies smūgį ar susirgti širdies ligomis.
Sviesto vartojimas yra sveikesnis pasirinkimas. Nors margarine yra mažiau sočiųjų riebalų nei svieste, neatsižvelgiama į transriebalų vartojimo keliamus pavojus.“
Universiteto ekspertai aiškina, kad didelis suvartojamų transriebalų kiekis sukelia „dvigubai didesnę riziką susirgti širdies ligomis, nes didina mažo tankio lipoproteinų („blogojo“) cholesterolio kiekį ir mažina didelio tankio lipoproteinų („gerojo“) cholesterolio kiekį“.
Laimei, aterosklerozė nesivysto nepastebimai ir siunčia pavojaus signalus. Mitybos specialisto teigimu, aterosklerozę gali išduoti šie ženklai:
- Kvėpavimo sutrikimai;
- Bendras nuovargis;
- Galūnių, pavyzdžiui, kojų ir rankų jautrumas ir skausmas;
- Krūtinės skausmas;
- Raumenų silpnumas;
- Sutrikęs smegenų aprūpinimas krauju, dėl kurio suprastėja aplinkos suvokimas.
Gera žinia ta, kad yra puikių alternatyvų margarinui, įskaitant alyvuogių aliejų ir kitus augalinių aliejų pagrindu pagamintus tepamuosius produktus, kuriuose yra „naudingų“ mono- ir polinesočiųjų riebalų.