Tokie aliejai, kaip hidrinti, rafinuoti ar intensyviai apdoroti augaliniai aliejai, gali būti tiesioginis kelias į širdies ligas, uždegimus ir net virškinimo sutrikimus. Kaip atpažinti tokius aliejus ir ką rinktis vietoj jų?
Išmeskite tokį aliejų
„Iš dalies hidrinti aliejai turi daug transriebalų, kurie yra siejami su širdies ligomis, uždegiminiais procesais organizme, padidintu cholesteroliu“, – sako mitybos specialistas M. Liekis.
Pasak jo, žemos kokybės aliejai, tokie kaip rafinuotas palmių aliejus ar prastai apdoroti augaliniai aliejai, sojos, kukurūzų, yra kenksmingi dėl juose esančių sočiųjų riebalų ir oksidacijos metu susidariusių toksinių medžiagų.
M. Liekis taip pat pabrėžia, kad perdirbti augaliniai aliejai gali prisidėti prie uždegiminio atsako organizme: „Tokie aliejai turi daug omega-6 riebalų rūgščių, kurios skatina uždegiminius procesus.“
Specialistas nurodo keturis pagrindinius žemos kokybės aliejaus atpažinimo kriterijus:
- Jei produktas yra pažymėtas kaip dalinai hidrintas arba sudėtyje yra transriebalų, tai signalizuoja žemą kokybę;
- Aukštos kokybės aliejus dažniausiai yra tyras ir pagamintas iš vienos sudėtinės dalies;
- Neutralūs aliejai paprastai būna intensyviai perdirbti, o tai sumažina juose esančių naudingų medžiagų kiekį;
- Pigūs aliejai dažnai gaminami iš prastos kokybės žaliavų.
Pasak M. Liekio, nerafinuoti aliejai išsaugo daugiau maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminai ir antioksidantai, tačiau yra jautresni šviesai, karščiui ir turi trumpesnį galiojimo laiką.
„Rafinuoti aliejai praranda didžiąją dalį naudingų medžiagų, nors yra neutralesni skonio ir kvapo atžvilgiu. Visuomet geriau rinktis nerafinuotą aliejų, jeigu tik jo skonis ir kvapas yra priimtini“, – pataria specialistas.
Geresnė alternatyva
Pasak mitybos eksperto, sveikesnės alternatyvos prastų aliejų pakeitimui yra:
- Saulėgrąžų aliejui: Šalto spaudimo alyvuogių arba avokadų aliejus.
- Palmių aliejui: Kokosų arba alyvuogių aliejus.
- Kukurūzų aliejui: Šalto spaudimo rapsų arba linų sėmenų aliejus.
„Visi šie aliejai turi didelį kiekį vitaminų, antioksidantų ir omega-3 riebalų rūgščių, kurios teigiamai veikia sveikatą“, – priduria jis.
M. Liekis teigia, jog kepimui geriausia rinktis avokadų aliejų arba rafinuotą alyvuogių aliejų, nes jie nesioksiduoja aukštoje temperatūroje. Salotoms patariama rinktis šalto spaudimo alyvuogių, linų sėmenų arba kanapių aliejų.
Taip pat verta prisiminti, kad, pasak specialisto, geriausia nekepti maisto ant aliejaus. Vietoj to, rinkitės sviestą arba naudokite vandenį.
„Prastos kokybės aliejų naudojimas gali padidinti širdies ligų riziką, sukelti uždegiminius procesus organizme ir virškinimo problemas“, – teigia M. Liekis.
Be to, dėl didelio kalorijų kiekio aliejai gali prisidėti prie svorio augimo, kuris savo ruožtu dar labiau apsunkina sveikatą.
Mitybos specialistas rekomenduoja savo virtuvėje turėti šiuos aliejus:
- Alyvuogių aliejus;
- Avokadų aliejus;
- Linų sėmenų aliejus;
- Kanapių aliejus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!