Naujienų portalas tv3.lt pakalbino keletą grybautojų entuziastų, kurie atskleidė kur ir kaip dažnai grybauja.
Lietuviai iš miškų grybus neša kibirais
Jurgita Janutėnaitė-Kiškė toli grybauti nevažiavo, mat grybų rado miškuose netoli pačios sostinės Vilniaus. Moteris miške rado pilną pintinę baravykų, o taip pat užfiksavo ir gražiai augančius grybus gamtoje.
O štai Aistė Matulė grybauja Dzūkijos miškuose arba Jurbarko rajone. Tiesa, moteris grybus renka ne tik sau, tačiau juos ir pardavinėja:
„Jau 7 metus grybaujame ir prekiaujame grybais. Patys pirmieji sugalvojome pristatyti grybus tiesiai iš miško. Tą darome Kauno mieste ir pristatome klientui į namus. Renkame tik baravykus ir voveraites. Voveraites šiais metais renkame Dzūkijos miškuose, o baravykai keliauja iš Jurbarko rajono. Ten mano tėčio gimtinė, todėl miškus puikiai pažįstame.”
Monika Konkovienė atskleidė, jog grybauja Kauno rajone, o jos laimikis – baravykai, kadangi turi sodybą miške, grybauja dažnai ir per daugelį metų jau yra atradusi savo slaptas vietas.
Kęstutis Lileikis iš miško Šilutės rajone grįžo su pilnomis pintinėmis grybų ir dabar gali džiaugtis puikiu voveraičių bei raudonikių laimikiu.
Štai, ką būtina žinoti
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus specialistai anksčiau priminė, kaip reikėtų saugiai grybauti.
„Lietuviškai vasarai sugrįžus, vėl socialiniuose tinkluose pasipils pilnos grybų pintinės bei gardžiausių patiekalų su grybais nuotraukomis!“ – rašo feisbuko paskyroje Lietuvos Raudonasis Kryžius.
Tačiau tam, kad pramoga nevirstų nelaime, jie pataria, ką būtina žinoti išsiruošus į mišką ir kaip išvengti apsinuodijimo grybais: „Į mišką eikite su pilnai įkrautu telefonu, kad esant reikalui galėtumėte pranešti apie savo buvimo vietą ar išsikviesti pagalbą.
Prieš eidami į nepažįstamą vietovę, gerai išstudijuokite žemėlapį, orientyrus, neikite į naujas vietas vieni, esant kompanijoje nenutolkite nuo kitų asmenų.
Pasirūpinkite apranga, kuri jus apsaugotu nuo įbrėžimų, įkandimų ir saugotų pablogėjus oro sąlygoms. Nepamirškite pasiimti atsigerti vandens, jei miške užtruktumėte ilgiau nei planavote.
Rinkite tik gerai pažįstamus grybus. Nevalgykite, neragaukite žalių, netinkamai arba jums nežinomu būdu apdorotų grybų. Surinktus grybus kruopščiai nuvalykite ir apdorokite tą pačia dieną.“
Specialistai taip pat priminė, kad norint valgyti prieš kurį laiką užkonservuotus grybus ir pamačius, kad dangtelis išpūstas, tokių grybų valgyti negalima.
„Sandariai uždarytuose stiklainiuose nesant deguonies, gali daugintis botulizmo bakterijos, kurios išskiria labai nuodingą egzotoksiną“, – paaiškinama. Taip pat priduriama, kokie simptomai išduoda apsinuodijimą grybais ir ką daryti juos pajutus:
„Suvalgius grybų ir pajutus apsinuodijimo simptomus (sunkumą skrandyje ar pykinimą, galvos skausmą ar svaigimą, bendrą silpnumą), nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Apsinuodijus, kol laukiate gydytojo pagalbos, pasistenkite pašalinti skrandžio turinį, gerkite vandenį ir būtinai iš organizmo pašalintas medžiagas – druskas ir mineralus. Saugaus grybavimo!“