Pagrindinė lietuvių mirties priežastis – miokardo infarktas. Jo atsiradimui įtakos turi ne tik bendra gyventojų būklė, bet ir gyvenimo įpročiai, stresas, nuovargis ir netinkama mityba.
Pasak gydytojų, net iki 80 % širdies ir kraujotakos sistemos ligų būtų galima išvengti pakoregavus gyvenimo būdą ir mitybą. Plačiai žinoma, jog širdies būklei itin naudinga Viduržemio jūros dieta, kurios pagrindą sudaro augalinės kilmės produktai, žuvis, jūros gėrybės.
Sveikiausi europiečiai reguliariai vartoja žuvį
Ne paslaptis, kad didžiausi sveikos širdies ir kraujotakos sistemos priešai – perdirbtas, riebus maistas su jame esančiu cholesteroliu ir fizinio aktyvumo stoka. Per didelis blogojo cholesterolio kiekis organizme neigiamai veikia kraujotakos sistemą: pažeidžia kraujagyslių sieneles, sukelia uždegimą, didina spaudimą bei kraujo krešėjimą.
Norint sumažinti blogojo cholesterolio, gydytojai pataria valgyti mažiau riebių pieno produktų, padažų, rečiau vartoti pridėtinį cukrų bei druską. Į racioną siūloma įtraukti daugiau vaisių ir daržovių, bent tris kartus per savaitę valgyti žuvį ir jos produktus.
„Žuvyje esančios medžiagos skatina „gerojo“ cholesterolio gamybą ir tokiu būdu apsaugo širdį ir kraujagysles nuo pavojingojo cholesterolio. Triskart per savaitę vietoje mėsos renkantis žuvį, tikimybė susirgti išeminėmis širdies ligomis sumažėja 20 %. Žuvį valgant kasdien, miokardo infarkto rizika krinta perpus. Tai visų pirma siejama su sveikaisiais riebalais ir juose esančiomis riebalų rūgštimis omega-3, kurios mažina trigliceridų kiekį kraujyje ir gerina kraujotaką“, – sako šeimos gydytojas Julius Dabkus.
Vienas iš pavyzdžių – Viduržemio jūros dietos besilaikantys pietų europiečiai. Kitų šalių gyventojus jie lenkia gyvenimo trukme, gerokai rečiau serga ne tik širdies bei kraujagyslių ligomis, bet ir vėžiu, rašoma „Vičiūnų grupės“ pranešime spaudai
Iki šiol manyta, jog širdies būklę iš esmės gerina tik žuvyje esantys polinesotieji riebalai. Vis dėlto naujausi tyrimai rodo, jog sklandų kraujotakos darbą užtikrina bendra žuvyje ir jūros gėrybėse esančių omega-3 ir vitaminų bei mineralų visuma.