„Levandos – nuostabios gėlės, nuo jų vaizdo visus užburia. Mes su jomis esame susipažinę jau daugiau negu dešimtmetį, truputį augindavome pas save. Prieš kokius aštuonerius metus, sesuo pakeliavo po Provansą ir tada kilo mintis laisvą žemės plotelį užsisodinti būtent levandomis.
Pradėjus sodinti, atsirado mintys, kad galbūt ir kitiems pasiūlyti jas pamatyti, nes jos be galo gražiai žydi, norisi, kad visi pajustų tą grožį. Taip po truputėlį mūsų idėja išsivystė ir šiais metais turime jau penktą turizmo sezoną, kai laukiame lankytojų ir rodome visą šitą grožį“, – pasakoja viena iš ūkio įkūrėjų Giedrė.
Be jos prie Levandų ūkio įkūrimo prisidėjo Giedrės močiutė, mama ir sesuo. Pamažu į tai įsitraukia ir sesers dukros bei Giedrės sūnus, taip pat judviejų vyrai. Taigi ūkis laikosi ant kelių kartų šeimos, dirbančios kaip itin darni komanda, pečių.
Ūkyje darbo netrūksta
Giedrė neslepia, kad iš pradžių dėl pasirinkimo sodinti levandas sulaukė įvairių reakcijų. Ne visiems aplinkiniams šis augalas buvo pakankamai žinomas, tačiau laikui bėgant nuomonės keitėsi.
„Ne visi suprato, kas čia per augalas, daugumai būdavo tik gražu pasižiūrėti. Bet kai papasakoji, kaip jas galima naudoti, ką galima pagaminti, kaip kvapas ar eterinis aliejus veikia, tai tuomet daugelio nuomonė pasikeisdavo.
Dėl to atsirado ir mūsų edukacija, kurią siūlome. Pasakojame, kaip gi tas levandas auginti, kaip prižiūrėti, gaminti produktus, kuo jie mums yra naudingi“, – sako Giedrė.
40 arų plote augančių levandų grožis ir kvapas pakeri ne vieną, tačiau dėl to ūkio šeimininkams reikia gerokai pasistengti. Darbo čia tikrai daug, bet viską atperka karališkąja violetine spalva raibuliuojantis laukas.
„Šiaip levandos nėra labai lepūs augalai. Pirmiausia reikia pasirinkti vietą, kuri nebūtų drėgna, užmirkstanti, nes jos nemėgsta drėgmės pertekliaus. Taip pat reikia saulėtos vietos, nes jos mėgsta saulę ir auga ten, kur joms patinka.
Reikia ir prižiūrėti, karpyti, kad krūmeliai gražiai atrodytų. Viskas atliekama rankomis, todėl tikrai pareikalauja ir laiko, ir jėgų, ir daug rankų. Žinoma, jei turime keletą krūmelių namuose, tai daug laiko neatims, tiesiog kartas nuo karto pasižiūrėti, bet, norint sutvarkyti didesnius plotus, jau reikia pasistengti“, – neslepia pašnekovė.
Pernai metais buvo lankytojų antplūdis
Daugelis žmonių jau nuo ankstyvo pavasario laukia, kada levandų laukas sužydės, tačiau ne retam tenka nusivilti – levandų žydėjimas ganėtinai trumpas. Jis prasideda birželio pabaigoje, intensyviausias yra liepą ir dar būna, kad antrą kartą sužydi rugpjūčio mėnesį.
„Mums dėl to apmaudu nėra, taip sakant, nieko nepadarysi. Dėl to stengiamės mūsų ūkį praplėsti ir kitais augalais, pavyzdžiui, galima pasigrožėti žydinčiomis damasko rožėmis, kurių turime jau daugiau nei šimtą pasodinę.
Taip po truputėlį atrandame ir kitų augalų, kurie irgi pradeda žydėti, neapsiribojame tik levandomis, nes norime, kad žmonės kuo daugiau pamatytų ir kuo daugiau pabūtų gamtoje“, – sako Giedrė.
Ji sako, kad ypač didelį susidomėjimą levandomis iš žmonių pajuto praeitais metais, kai ūkyje buvo visiškas lankytojų antplūdis. Panašaus dalyko tikimasi ir šį sezoną, nes kai kurie jau pradėjo reikšti norą apsilankyti ūkyje. Netrukus tai jau bus galima padaryti, mat levandų ūkio atidarymas įvyks birželio 27 dieną.
„Šiemet irgi visi labai laukia, jau balandžio mėnesį netgi klausė, ar levandos nežydi, norėčiau atvykti pasižiūrėti. Tai tas noras pamatyti gamtos grožį tikrai yra, žmonės vis dar mus atranda. Kai kurie gal netikėtai, neplanuotai pamato, bet tuo grožiu susižavi“, – pasakoja ūkio įkūrėja.
Puiki vieta fotosesijoms
Lankytojai neslepia susižavėjimo ir dažnai nori įsiamžinti violetinės spalvos levandų jūroje. Giedrė neslepia, kad čia pasitaiko visokių situacijų ir kartais augalai dėl netinkamo žmonių elgesio nukenčia:
„Būna, kad ir reikia paprašyti, jog nešokinėtų, ypač vaikams būna smagu per krūmelius šokinėti, tai iš tų krūmelių nelabai kas ir lieka. Žmonės mėgsta fotografuotis, tai mes paruošiame tokias specialias vietas fotografavimuisi ir prašom, kad būtų sąmoningi, kad nepakenktų augalams. Bet tikrai randam ir nuskintų levandų, visko būna“.
Nepaprastą grožį fotografijoms išnaudoja ne tik lankytojai. Giedrė pasakoja, kad sulaukia ir jaunavedžių, ir dizainerių, norinčių įsiamžinti prie levandų.
„Fotografuotis nori ir jaunieji, ir netgi dizaineriai, pristatantys naujas rūbų kolekcijas, daug kas atvažiuoja čia fotografuotis. Turėjome ir tokį užsakymą, kai vienas prekybos centras norėjo daryti mados reklamą, bet, kaip tyčia, tą dieną be perstojo pliaupė lietus. Jie išsisuko, tą reklamą kūrė pas mus patalpoje, viduje, bet tokių patirčių esam turėję, kai nori išnaudoti tą grožį“, – atskleidžia moteris.
Už patekimą į ūkį šeimininkai prašo simbolinio dviejų eurų mokesčio. Tačiau net ir ši suma kai kuriems pasirodo per didelė, todėl jie pažeidinėja taisykles.
„Yra buvę tokių atvejų, kai sustoja aikštelėje nenorėdami susimokėti, tiesiog nusiskina levandas, bėga ir išvažiuoja. Arba sustoja prie tvoros ir nusifotografuoja, kad aš čia buvau, nors į vidų neužėjo.
To simbolinio mokesčio mes prašome ūkio plėtrai, nes kainuoja ir augalai, ir jų priežiūra. Norime, kad jis plėstųsi ir didėtų, todėl ir prašome susimokėti už apsilankymą“, – sako pašnekovė.
Kuria natūralią produkciją
Šeimos ūkyje ne tik žydi levandos ir kiti augalai, organizuojamos edukacinės programos, bet ir gaminami natūralūs produktai – žvakės, muilai, arbatos, kosmetikos priemonės. Beveik viskas gimsta iš ūkyje auginamų produktų pačių šeimininkų rankomis.
„Visą produkciją mes gaminame čia, ūkyje, ir viskas yra sukurta pagal mūsų receptus. Gaminame iš savo produktų, ką turime ūkyje, tik eterinis aliejus, kurį naudojame visiems kvapams, yra prancūziškas. Viską patys galvojom, bandėm ant savęs, testavom, kaip veikia, kaip naudojasi, ir tik tuomet pradėjome po truputį siūlyti visiems“, – pasakoja Giedrė.
Ji sako, kad nemažai žmonių jau yra atradę jų kuriamą produkciją ir vis daugiau susižavi apie tai išgirdę edukacijų metu:
„Yra žmonių, kurie mūsų produktus atpažįsta, jau ne vieną kartą yra pirkę ir žino. Kai kuriems tenka pasakoti apie natūralius produktus, kaip tai veikia, kodėl tai yra naudinga. Dažniausiai tai ir darome per edukacijas, supažindiname žmones su tais natūraliais produktais“.
Giedrė neslepia, kad iš apsilankiusiųjų sulaukia daug gražių žodžių ir tai visą šeimą labai džiugina bet skatina dar labiau stengtis:
„Mums labai gera, kad galime žmonėms suteikti tokį džiaugsmą pamatyti levandas, pabūti gamtoje. Stengiamės ir tokią ramybę suteikti, nes ir jų spalva, ir kvapas atpalaiduoja. Džiaugiamės, kada žmonės išeidami padėkoja, pasako, kad jie čia atsipūtė, pailsėjo, praskaidrino mintis“, – šypsosi ūkio įkūrėja.