• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hortenzijos – vieni iš gražiausių ir labiausiai mėgstamų sodo augalų, žavinčių sodriais, spalvingais žiedais. Tačiau norint, kad jos vešėtų ir gausiai žydėtų, būtina tinkamai jomis pasirūpinti dar pavasarį.

6

Hortenzijos – vieni iš gražiausių ir labiausiai mėgstamų sodo augalų, žavinčių sodriais, spalvingais žiedais. Tačiau norint, kad jos vešėtų ir gausiai žydėtų, būtina tinkamai jomis pasirūpinti dar pavasarį.

REKLAMA

Kada genėti, kaip tręšti ir kokių klaidų vengti – pataria ilgametė hortenzijų augintoja, „Facebook“ grupės „Pakvaišusios dėl augalų“ įkūrėja Almantė Šuminaitė.

Kada genėti hortenzijas?

Pasak A. Šuminaitės, pavasarį labai svarbu suspėti su genėjimu, kol pumpurai dar nepradėjo brinkti. Priešingu atveju, augalas gali būti pažeistas.

„Pernai metais pradėjome genėti vasario mėnesį, šiemet tai dariau kovo pradžioje, kai dar buvo vėsiau. Genime hortenzijas ir žiūrime, ko mes norime“, – sako sodininkė.

Ji priduria, kad hortenzijų genėjimo būdas skiriasi priklausomai nuo tikslo. Pavyzdžiui, hortenzijų parkuose, kur siekiama vienodo ir gausaus žydėjimo, hortenzijos genimos ties penktu–šeštu pumpuru.

Toks genėjimas padeda išlaikyti stiprias pagrindines šakas, neleidžiant augalui „išsibarstyti“.

Kaip teisingai genėti namuose?

Jei hortenzijas auginate savo kieme ar sode ir norite aukštų ūglių bei didelių žiedų, svarbu įvertinti augalo amžių ir šakelių storį.

„Pagal šakelių storį matome, kiek metų augalas auga. Reikėtų kirpti ties dviem pumpurais“, – pataria specialistė.

Mažus, pirmaisiais metais pasodintus hortenzijų sodinukus rekomenduojama genėti žemai, ties vienu pumpuriuku. Tai paskatins šoninių šakelių augimą iš apačios ir padės formuoti gražią, tankią krūmo formą.

REKLAMA
REKLAMA

„Hortenzijos auga labai greitai. Net ir metų sodinuką, jei gerai prižiūrėsite, galima užauginti kaip ketverių metų prekybinį augalą“, – atskleidžia A. Šuminaitė.

Dažniausios klaidos genint hortenzijas

Hortenzijų augintoja įspėja – didžiausia klaida yra genėti hortenzijas tada, kai pumpurai jau pradėję brinkti.

REKLAMA

„Tada augalas kraujuoja – teka sultys ir tai gali jį labai susilpninti ar net pražudyti. Tai tas pats, kas medis, kai leidžia sulą – yra metas, kada tai galima daryti, ir metas, kai – ne“, – pabrėžia ji.

Dar viena dažna klaida – netinkamas genėjimo aukštis. Negalima kirpti tiesiai virš pumpuro – reikia palikti 3–4 mm virš jo, kad pumpurėlis turėtų vietos įsitvirtinti. Priešingu atveju, jis gali nesivystyti.

Be to, nors gali norėtis hortenzijas tręšti kuo anksčiau, A. Šuminaitė pataria neskubėti.

„Daugelis trąšų pradeda veikti tik esant pliusinei temperatūrai. Jei tręšite, pavyzdžiui, kovo pradžioje, jos tiesiog sunyks ir neduos jokios naudos augalui“, – aiškina ji.

REKLAMA
REKLAMA

Tręšti hortenzijas geriausia vegetacijos pradžioje, kai oro temperatūra jau pakilusi. Puikus būdas – tręšimas per lapus, darant trąšų ir vandens mišinį. Toks būdas leidžia maistinėms medžiagoms greitai pasiekti augalą ir paskatina vešlių lapų bei žiedų formavimąsi.

Dar keli svarbūs patarimai

  • Iškerpamos smulkios, susipynusios šakelės – tai padeda pagerinti oro cirkuliaciją krūmo viduje ir apsaugo nuo ligų, tokių kaip miltligė ar genetligės;
  • Laistymas – hortenzijos mėgsta gausų, bet ne itin dažną laistymą. Ypač svarbu tai sausringomis dienomis;
  • Augalų forma – skiriasi formavimas ir genėjimas. Vienu atveju siekiame išlaikyti formą, kitu – paskatinti žydėjimą.

Tad jei norite, kad hortenzijos šiemet džiugintų įspūdingais žiedais – pasirūpinkite jomis dabar. Tinkamas genėjimo laikas, švelni priežiūra ir kantrybė atsipirks vasaros viduryje, kai sode sužydės šios įspūdingos gėlės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų