Anot Kauno klinikų gydytojo urologo doc. dr. Darijaus Skaudicko, inkstų vėžys yra praktiškai besimptomė liga ir dažniausiai žmonėms nustatoma visiškai atsitiktinai.
„Pavyzdžiui, einant tikrintis profilaktiškai ir atliekant ultragarso ar echoskopo tyrimus tikrinant kitus organus kartu pastebimi pakitimai ir inkste. Tada reikia atlikti kompiuterinę tomografiją norint išsiaiškinti problemą. Nors žmogus sako, kad jaučiasi gerai...“ – kalbėjo medikas.
Jis pabrėžė, kad praktiškai esama vienintelio simptomo, kuris galėtų padėti įtarti inkstų vėžį, tai – kraujas šlapime. Šis simptomas taip pat gali įspėti ir apie šlapimtakių, ir šlapimo pūslės vėžį.
„Jei auglys lokalizuojasi inksto centre, „pragraužia“ kraujagyslę, tada su šlapimu prateka ir kraujas. Tačiau jei navikas yra inksto periferijoje, būna, darinys būna ir 10–12 cm dydžio, o pacientas nieko nejaučia, jokio kraujo šlapime nėra. O centre esantis ir nedidelis darinys iškart gali sukelti kraujavimą“, – įspėjo urologas.
Vis dėlto kraujo į šlapimą gali patekti ne tik dėl vėžio, bet ir dėl kitų ligų, tokių kaip šlapimo pūslės ar inkstų infekcija, inkstų uždegimas, inkstų akmenligės ir t. t. Apie kraujavimą šlapinantis, net jei jis išnyko, visada privalu papasakoti gydytojui, kad būtų nustatyta tikroji kraujavimo priežastis.
Guzelis ar sustandėjimas inkstų srityje. Į gydytojus reikėtų kreiptis ir pajutus inkstų zonoje guzelį ar pabrinkimą. Vis dėlto daugelis inkstų vėžių yra per maži, kad jums ar gydytojui pavyktų juos apčiuopti. Todėl būtinas ultragarsinis inkstų tyrimas.
Kiti simptomai
Navikui didėjant gali atsirasti ir kitų simptomų:
• Skausmas ar diskomfortas šone ar juosmens srityje (strėnų skausmas).
• Aukšta temperatūra (karštinė) ir prakaitavimas.
• Patinimas pilvo srityje virš inkstų.
• Anemija, nuo kurios gali atsirasti nuovargis ir pablyškimas.
Kai kurie inkstų ląstelių navikai gamina labai daug tam tikrų hormonų, todėl gali kilti tokių problemų kaip:
• padidėjęs kalcio kiekis kraujyje, kuris gali sukelti įvairių simptomų, tokių kaip: padidėjęs troškulys, liguista savijauta, nuovargis ir vidurių užkietėjimas;
• padidėjęs raudonųjų kraujo kūnelių kiekis kraujyje (policitemija);
• aukštas kraujospūdis.
Vėžiui didėjant gali prasidėti bendras negalavimas ir kristi svoris. Jei vėžys išplinta į kitas kūno dalis gali atsirasti dar kitokių įvairių simptomų. Priežastys – miglotos
Lietuvoje kasmet nustatoma beveik 700 naujų inkstų vėžio atvejų. Dažniausiai inkstų vėžys nustatomas tarp 50–70 metų amžiaus pacientų, dažniau – stipriosios lyties atstovams.
Apie šios ligos priežastis vis dar nedaug žinoma. Tyrimai rodo, kad inkstų vėžio riziką didina tabako rūkymas, medžiagos, naudojamos pramonėje, tokios, kaip kadmis, asbestas, švinas (dažų pramonė).
Inkstų vėžiu dažniau suserga sergantieji cukralige, nutukimu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, padidėjusio kraujospūdžio liga.
Inkstų vėžio rizika didesnė, jei du ar daugiau šeimos narių sirgo šia liga.