Daugelis žmonių nežino, kaip atpažinti odos vėžį. Tai išduoda ne tik pastebimi apgamų pokyčiai – gali atsirasti iškilimai ar pažeidimai, kuriuos žmonės dažnai sumaišo su spuogais, rašo thesun.co.uk.
Liūdna žinia ta, kad Jungtinėje Karalystėje nuo odos vėžio kasmet miršta tokstančiai žmonių, nepaisant to, kad beveik 9 iš 10 mirtiniausios formos atvejų galima išvengti.
Yra įvairių odos vėžio formų, dažniausiai jos skirstomos į dvi grupes – ne melanoma ir melanoma. Ekspertai rekomenduoja reguliariai tikrinti savo odą, kad pastebėtumėte galimus ligos požymius.
Grėsmingiausias vėžys – melanoma
Ne melanomos odos vėžys lėtai vystosi viršutiniuose odos sluoksniuose. Epidermio ląstelėms kyla didžiausia rizika patirti pažeidimus dėl saulės.
Ląstelės nuolat miršta ir formuojasi naujos. Tačiau, kai oda yra per stipriai paveikiama saulės, pažeidžiamas DNR. Laikui bėgant tai tampa problema, ląstelės pradeda daugintis nekontroliuojamai, taip atsiranda vėžiniai navikai.
Melanoma yra odos vėžio rūšis, galinti išplisti ir į kitus kūno organus. Melanocitai yra odos ląstelės, kurios suteikia odai spalvą, nes jos gamina pigmentą, vadinamą melaninu.
Kai leidžiate laiką saulėje, melanocitai gamina daugiau pigmento, kuris plinta į kitas odos ląsteles, kad apsaugotų jas nuo žalingo saulės spindulių poveikio. Tačiau melanocitai taip yra ta vieta, kur prasideda vėžys.
Per didelis UV spindulių kiekis sukelia uždegimą, o tai yra odos DNR pažeidimo požymis. UV sukelia melanocitų pokyčius, ko pasekoje sukeliamas nenormalių ląstelių augimas.
Žmonėms, kurie lengvai nudega saulėje, kyla didesnė odos vėžio rizika, nes jų ląstelės negamina tiek daug pigmento, kad apsaugotų odą. Tiems, kurie serga albinizmu, kyla didžiausia rizika, nes jų oda visiškai negamina pigmento.
Odos vėžio simptomai
Dažniausias melanomos požymis yra naujų apgamų atsiradimas arba esamų apgamų pokyčiai. Dauguma ekspertų rekomenduoja naudoti paprastą taisyklę, kaip atpažinti odos vėžio simptomus, kurie gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje.
Asimetriškumas – melanomą išduodantys apgamai paprastai turi dvi labai skirtinas puses ir yra netaisyklingos formos;
Sienelė – melanomos apgamai įprastai turi įplyšusią ar sukietėjusį apvadą.
Spalvos – odos vėžį išduodantys apgamai paprastai būna dviejų ar daugiau spalvų
Skersmuo – dauguma melanomos apgamų yra didesni nei 6 mm skersmens
Padidėjimas ar iškilimas – apgamas, kurio dydis bėgant laikui keičiasi, dažnu atveju išduoda melanomą.
Pirmasis ženklas, išduodantis ne melanomos odos vėžį, įprastai yra iškilimo arba pakitusios spalvos odos lopinėlio atsiradimas, teigia NHS. Šie simptomai išlieka keletą savaičių ir lėtai progresuoja mėnesius, o kartais ir metus.
Daugeliu atveju vėžiniai odos pakitimai yra raudoni ir tvirti, o kartais virsta opomis. Vėžį išduodantys pasikeitę odos lopinėliai paprastai yra plokšti, tarsi žvynuoti.
Du dažniausiai pasitaikantys ne melanomos odos vėžio tipai yra bazinių ląstelių vėžys ir plokščiųjų ląstelių karcinoma.
Taip pat odos vėžį gali išduoti niežėjimas. Apgamas, kuris niežti, yra vienas iš daugelio melanomos požymių. Niežtinti, paraudusi, sudirgusi oda yra vienas iš daugelio ne melanomos odos vėžio rūšių.
Įprastai odos vėžys nustatomas pagal odos pokyčius. Tačiau kai kuriais atvejais niežėjimas gali būti priežastis, padedanti pastebėti atsiradusius odos požymius, kurie gali signalizuoti apie odos vėžį.