Geležis natūraliai randama daugelyje vandens šaltinių, ypač požeminiame vandenyje. Tai dažnai lemia natūralūs geologiniai procesai, kai vanduo sąveikauja su geležingais uolienų sluoksniais. Geležis į vandenį taip pat patenka dėl žmogaus pramoninės ar kitokios veiklos. Nors vandenyje esanti geležis dažnai nesukelia akivaizdžių skonio ar kvapo pokyčių, ji gali palikti rudas ar geltonas nuosėdas, kurios matomos ant drabužių, indų ar santechnikos įrenginių.
Kokią žalą sveikatai sukelia geležis?
Daugelis tikriausiai žino, kad geležis yra būtinas mikroelementas žmogaus organizmui, nes ji dalyvauja hemoglobino gamyboje, kuris atsakingas už deguonies pernešimą į ląsteles. Vis dėlto, per didelis geležies kiekis organizme turi neigiamų pasekmių. Kaip jau buvo minėta, Lietuvos higienos normose nustatytas didžiausias leidžiamas geležies kiekis geriamajame vandenyje yra 0,2 mg/l. Viršijus šią normą, vanduo laikomas nekokybišku ir keliančiu šiuos pavojus sveikatai.
Geležies kaupimasis organizme: nors geležies trūkumas dažnai sukelia anemiją, per didelis geležies kiekis taip pat yra pavojingas. Kai šis mineralas kaupiasi organizme, ypač kepenyse, kyla rizika išsivystyti hemochromatozei – ligai, sukeltai geležies pertekliaus organizme. Tai didina kepenų pažeidimų, širdies ligų ar diabeto riziką.
Bakterijų dauginimasis: per didelis geležies kiekis vandenyje gali skatinti tam tikrų bakterijų dauginimąsi. Nors šios bakterijos nėra tiesiogiai pavojingos sveikatai, jos neigiamai veikia vandens kokybę ir sukelia įvairius vamzdynų užsikimšimus, taip apsunkindamos vandens tiekimą ir pablogindamos sanitarines sąlygas.
Virškinimo sistemos sutrikimai: per didelis geležies kiekis gali sukelti virškinimo problemas, tokias kaip pykinimas, vėmimas ar viduriavimas. Taip nutinka, nes geležis sąveikauja su skrandžio gleivine ir ją dirgina.
Neigiamas poveikis odai ir plaukams: vanduo, kuriame yra per daug geležies skatina odos sausumą ir sudirgimą, taip pat apsunkina plaukų priežiūrą. Pasirodo, geležis gali kauptis ir plaukuose, dėl ko pastarieji dažnai praranda žvilgesį, išsausėja, skilinėja ir tampa sunkiai suvaldomi.
Kaip iš vandens pašalinti geležį?
Gera žinia ta, kad geležies perteklių vandenyje galima pašalinti, o tai neabejotinai pagerina vandens kokybę ir sumažina sveikatai keliamą pavojų. Vienas tokių būdų – vandens filtravimas. Specialūs vandens filtrai, skirti geležies šalinimui, efektyviai sumažina šios ir kitų kenksmingų medžiagų kiekį.
Vienas tokių patikimų pasirinkimų – AQUAPHOR geriamojo vandens filtrai, kurie padės išspręsti visas galimas geriamojo vandens problemas ir sumažins įprastas vandentiekio vandenyje esančias kenksmingas medžiagas, įskaitant chlorą, organinius junginius, sunkiuosius metalus, nitratus ir nitritus, bakterijas, virusus, kietuosius vandens mineralus. AQUAPHOR vandens filtrai užtikrins, kad turėtumėte švarų ir skanų vandenį, kurį galite gerti, naudoti maisto gaminimui, kūdikių maistui paruošti ir buitinei technikai. Šie gamintojai užtikrina, kad su šiais filtrais vanduo taps kokybiškesnis net už plastikiniuose buteliuose parduodamą vandenį.