Panašias diskusijas visuomenėje pastebi ir dietologijos paslaugas teikiančios klinikos „Dietos sistema“ įkūrėja, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, kuri pasidalijo, kokių privalumų ir trūkumų turi gazuotas vanduo.
Pokalbio metu specialistė taip pat išsakė nuomonę apie tai, kaip ir koks vanduo turėtų būti vartojamas gyvenant sveikatai palankiai.
3 gazuoto vandens rūšys
Paprašyta papasakoti apie tai, kuo ypatingas gazuotas vanduo, iš pradžių dr. E. Gavelienė paaiškino, koks tai vanduo.
Gazuotas vanduo – tai CO2 (anglies dioksidu, o populiariai kartais sakoma „angliarūgšte“) praturtintas vanduo. Gazuotus vandenis galima skirstyti pagal „burbuliukų“ atsiradimo būdą arba / ir pagal mineralizaciją:
- Natūraliai gazuotas vanduo. Natūraliai gazuoti vandenys dažniausiai yra mineraliniai vandenys. „Burbuliukai“ natūraliame mineraliniame vandenyje atsiranda dėl įvairių gamtoje vykstančių procesų. Pavyzdžiui, kai požeminiuose šaltiniuose esantis vanduo susiduria su anglies dioksido dujomis, kurios išsiskiria iš uolienų arba dėl mineralizacijos procesų, kuomet požeminis vanduo tirpina mineralus ir kartu su mineralinėmis medžiagomis prisotinamas CO2 dujomis.
- Mineralinis vanduo, dirbtinai prisotintas CO2. Tai žmogaus sukurtas mineralinis vanduo, dirbtinai prisotintas „burbuliukais“.
- Labai mažos mineralizacijos (tiesiog čiaupo) vanduo, prisotintas CO2. Tai „burbuliukais“ praturtintas paprastas vanduo.
Taip pat gydytoja dietologė papasakojo apie tai, kodėl vanduo yra karbonizuojamas. Pasak jos, taip elgiamasi dėl poros tikslų.
Visų pirma, ji akcentavo vandens prailgintą galiojimo laiką, mat anglies dioksidas slopina bakterijų dauginimąsi, vanduo ilgiau išlieka šviežias. Visų antra, dr. E. Gavelienė pabrėžė pagerinamas vandens skonines savybes.
Gazuoto vandens poveikis organizmui
Išsiaiškinus, kuo skiriasi gazuotas vanduo nuo negazuoto, gydytoja dietologė kalbėjo apie gazuoto vandens poveikį sveikatai.
Pokalbio metu paaiškėjo, kad iš tiesų neretai visuomenėje gazuotas vanduo yra painiojamas su gazuotais gaiviaisiais gėrimais.
„Kalbant apie įtaką sveikatai, šioje vietoje yra labai daug spekuliacijų, jos dažnai susijusios su visų rinkoje esančių gazuotų gėrimų įtaka sveikatai ir dažnai suplakamas gazuotas vanduo su gaiviaisiais gazuotais gėrimais.
Pastarieji dažnai turi sveikatai nepalankų poveikį, juose daugiau cukraus, kai kurie jų turi didesnį kiekį fosforo, kitų sveikatai nenaudingų priedų, tad žalų perkėlimas organizmui iš gaiviųjų gėrimų, sulyginant juos su gazuotais vandenimis, yra visiškai neteisingas.
Gazuotas vanduo – gėrimas, duodantis daugiau naudos nei žalos“, – apie gazuotą vandenį pasakojo gydytoja dietologė.
Tiesa, vis tik nemalonių pojūčių gali sukelti ir gazuotas vanduo. Gydytoja pasakojo, kad nevertėtų pamiršti, kad jautriai į gazuotą vandenį gali reaguoti dirgliosios žarnos sindromo varginami žmonės.
Taip pat atsargiai su gazuotu vandeniu turėtų elgtis gastroezofaginio refliukso liga (GERL) sergantieji bei žmonės, varginami pilvo pūtimo (meteorizmo) ar sergantys lėtinėmis žarnyno, virškinimo sistemos ligomis (pavyzdžiui, lėtiniu kasos uždegimu ar uždegiminėmis žarnų ligomis).
„Minėtų negalavimų varginamiems žmonėms gazuotas vanduo gali paūminti nemalonius jutimus: rėmens jutimą, skausmą pilve, tempimo jausmą, kartais gali sukelti viduriavimą.
Taip yra todėl, kad gazuotas vanduo skatina skrandžio rūgšties sekreciją, be to, didelė dalis gėrime esančių CO2 dujų pasiekia žarnyną.
Abu šie dalykai blogina jautresnės virškinimo sistemos žmonių savijautą, tuo pačiu ir gyvenimo kokybę“, – paaiškino dr. E. Gavelienė.
Gydytojos dietologės verdiktas
Vis tik visuomenėje taip pat paplitusi nuomonė, kad gazuotas vanduo gali padėti virškinimui, tad paklausus, ar tai tiesa, gydytoja dietologė pateikė atsakymą.
Anot jos, tai nėra visiškai teisingas pasakymas, tačiau tam tikros naudos gazuotame vandenyje įžvelgti galima.
„Negalima sakyti, kad vanduo su burbuliukais tiesiogiai padėtų virškinimui, nes tai nėra virškinimo fermentai, tačiau tikrai gali palengvinti šį procesą. Žinoma, jog toks vanduo padeda geriau nuryti maistą, tad jeigu žmonėms yra rijimo sutrikimai, galima pasinaudoti šia vandens savybe.
Taip pat [gazuotas vanduo] šiek tiek paskatina skrandžio rūgšties bei virškinimo sulčių sekreciją, tad organizme padaugėja virškinimui naudingų medžiagų.
Iš principo, jeigu žmogus jaučia teigiamus dalykus, viskas tvarkoje, tačiau rekomendacijų „sustojus virškinimui“ būtinai išgerti gazuoto vandens nėra, bet pabandyti galima“, – apibendrino gydytoja.
Paklausta apie tai, koks galėtų būti galutinis verdiktas, kurį vandenį gerti yra sveikiau, dr. E. Gavelienė tikino, kad svarbiausia – išgerti reikiamą dienos vandens normą, todėl ir gazuotą, ir negazuotą vandenį gerti yra naudinga.
Iš principo, ji ragino pasirinkti kiekvienam patraukliausią alternatyvą atsižvelgiant į savo sveikatos būklę.
„Gerti vandenį reikia, o žmonės turėtų pasirinkti tokį, kuris jiems labiau tinka. Sveikatai palankioje mityboje svarbiausia – įvairovė, tad šio principo verta laikytis ir renkantis vandenį. Išgėrus stiklinę gazuoto vandens, kitą rinktis paprasto vandens, kad ir iš čiaupo“, – baigė pokalbį gydytoja dietologė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!