Toks greitas orų pasikeitimas daugeliui buvo netikėtas, o po 30 ir daugiau laipsnių siekusių karščių termometro stulpeliui pakylant vos virš 20 laipsnių atrodo, kad jau prasidėjo ruduo.
Laikysis permainingi orai
Tiesa, ir šiomis dienomis lietų keičia saulė, o saulę lietus. Janina sako, kad taip ir turėtų tęstis, tačiau pasakyti, ko daugiau sulauksime – sunku. Tačiau patikina, jog mėgausimės lietuviška vasara – per karšta nebus, sulauksime ir lietaus.
„Vasara ir dabar yra, tiesiog rugpjūtis yra rugpjūtis. Jeigu grįžtume į mano vaikystę, tuos laikus, lietuvišką vasarą, ji tokia ir turi būti. Kaip ir sakiau – viskas normalizuojasi, neturi būti rugpjūtį didelių karščių, bet šiluma yra, daugiau lietaus rugpjūtį.
Liepa buvo pati karščiausia, o dabar palyja ir vėl saulė išlenda. Sunku pasakyti, ar lietaus, ar saulės bus daugiau, bet dar vasaros pradžioj sakiau, kad rugpjūtis jau bus panašus į rugpjūtį, bet nebus taip, kad lis ištisą dieną“, – pasakojo moteris.
Gamtos ženklus stebinti ir suprantanti dzūkė pastebi, kad jau prasidėjo rūkai, o tai – normalus reiškinys rugpjūčio mėnesiui, orai vėl stojasi į savo vietas, mat ir upės jau tokios, kokios būna įprastai.
Janina patikina, kad šiltų dienų dar sulauksime ir, greičiausiai, lietingos dienos su saulėtomis pasidalins per pusę:
„Dar bus tų dienelių karštų, tik sunku pasakyti, ko daugiau bus rugpjūtį – lietaus ar saulės, nes pagal medžius turėtų dalintis per pusę.“
Kad orai išliks permainingi, pašnekovė pastebi ir iš augalų. Sulaukę pirmojo rugpjūčio lietaus, pas kai kuriuos agurkų lapai visiškai nurudavo, o pas kitus dar kuo puikiausiai žaliuoja. Tai, pasak Janinos, parodo, kad oras išliks permainingas.
Vasariški orai džiugins ir rudenį
Kokie bus tolimesni orai, moteris sako, bus aiškiau po Žolinės, kuri bus rugpjūčio 15 dieną. Įprastai šią dieną išskrenda paukščiai, tačiau keletą metų jų išskridimas vėlavo, tad ir žiema prasidėdavo vėlai.
„Palauksiu dar, kokia Žolinė bus, kaip mėlynių lapai išsilaikys, kaip žemuogės nugyvens, nes būna taip, kad dar rugpjūtį randam žemuogių.
Ir paukščių išskridimas pasako, jie skris ar neskris, medžių lapų kritimas, nes kartais atrodo žali, žali, o per vieną dieną viskas pasikeičia gamtoj. Matyt bus, kaip paukščiai išskris. Po Žolinės Lietuvoj visada turi išskristi paukščiai, tai matysim. Pernai, užpernai kelis metus ji išskrisdavo vos ne dviem mėnesiais vėliau, todėl, kad žiema prasideda tik sausį“, – pasakojo J. Janušauskienė.
Tačiau moteris turi ir gerų žinių – vasariški, šilti orai džiugins dar ir rugsėjį. Tiesa, greičiausiai tik pirmąjį dešimtadienį, bet po to ruduo neturėtų būti niūrus:
„Rugsėjis bus dar toks, aišku, ir saulės užteks, ypač iki rugsėjo 10 dienos. Paskui prasidės rudeniškas oras, smagus, kaip aš sakau, su lapų kritimu, paukščių išskridimu. Ir žiema artėjanti, ir ruduo, jis nebus toks, kaip mano, kad pradės lyti ir lyti. Orų permainingų tikrai dar mes išvysime ir sulauksime.“