Ši būklė – labai pavojinga, kasmet nusinešanti daugybę lietuvių gyvybių. Sudėtingiausia tai, kad pirminiai simptomai pasireiškus širdies nepakankamumui gali būti neaiškūs arba išvis nepasirodyti, o liga neretai aptinkama jau tik tuomet, kai yra stipriai pažengusi.
Naujienų portalo tv3.lt skaitytojams apie širdies nepakankamumą sutiko papasakoti vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė. Ji atskleidė, kad šios būklės vertėtų pasisaugoti kiekvienam ir paaiškino, kaip liga gydoma.
Kas yra širdies nepakankamumas?
J. Aganauskaitė-Žukaitė iš pradžių papasakojo apie tai, kuo pasižymi širdies nepakankamumo liga. Pasak jos, didžiausia problema ta, kad ši liga yra nusitaikiusi į pagrindinį žmogaus gyvybinį organą.
Aiškindama apie ligą ji pridėjo, kad širdies uždavinys yra varinėti po žmogaus kūną kraują ir pasirūpinti, kad organizme būtų pakankamai deguonies ir maistinių medžiagų, o širdies nepakankamumas – liga, trukdanti atlikti svarbiausią funkciją.
„Širdies nepakankamumas yra lėtinė būklė, kada širdies raumuo nebepajėgia tinkamai atlikti savo pagrindinės funkcijos – pumpuoti kraujo taip, kad šis pasiektų visus kūno organus ir audinius.
Kai kraujas pumpuojamas netinkamai, organizmui pradeda trūkti deguonies“, – pokalbio metu aiškino specialistė.
Ji taip pat pridėjo, kad širdis yra pati svarbiausia širdies ir kraujagyslių sistemos dalių, o, kaip yra žinoma, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos yra viena pagrindinių daugiausiai lietuvių gyvybių nusinešančių ligų grupė.
Širdies nepakankamumą išduodantys simptomai
Pašnekovė pokalbio metu papasakojo apie požymius, kurie gali padėti identifikuoti ligą. Vis tik ji įspėjo, kad pradinėse ligos stadijose jie nėra lengvai pastebimi.
J. Aganauskaitė-Žukaitė sakė, kad susiduriant su šia būkle širdis, kraujagyslės ir pakankamai deguonies negaunantys organai bando kompensuoti susilpnėjusį širdies darbą bei pradeda dirbti intensyviau.
Vaistininkė atkreipė dėmesį, kad tokio intensyvaus darbo metu netgi gali pakisti širdies forma, mat nuo pernelyg įtempto darbo raumuo didėja, o visas šis intensyvus organų darbas ne tik kenkia organizmui, bet ir maskuoja ligos simptomus.
„Dėl to kurį laiką širdies nepakankamumas gali nepasireikšti jokiais išskirtiniais simptomais“, – pasakojo pašnekovė.
Vis tik ilgainiui, taip intensyviai dirbant organams, siekiant kompensuoti širdies veiklą, simptomai pradeda pamažu pasireikšti.
Specialistė pasakojo, kad jie išryškėja po truputį ir juos pradedama jausti vis intensyviau. J. Aganauskaitė-Žukaitė nurodė šiuos simptomus:
„Vėliau, pamažu išryškėja simptomai: galima jausti didelį nuovargį, sunkumą kvėpuoti, ypač atliekant fizinę veiklą ar ilsintis, atsiranda kosulys, gali patinti galūnės, nes pradeda kauptis skysčiai.
Iš tiesų, su laiku nukenčia didžioji dalis organų, pavyzdžiui, virškinimo sistemai negavus deguonies, gali pasireikšti virškinimo sutrikimai, organizmas gali neįsisavinti kai kurių maistinių medžiagų, tad mažėja kūno svoris, nukenčia oda, plaukai.“
Širdies nepakankamumo ligos valdymas
Pasiteiravus vaistininkės J. Aganauskaitės-Žukaitės, kaip širdies nepakankamumas yra gydomas, ji liūdnai tarstelėjo, kad iš tiesų ligos išgydyti neįmanoma.
Vis tik ji pridėjo, kad diagnozavus širdies nepakankamumą būklė yra kontroliuojama. Tuomet pacientas reguliariai lankosi pas medikus ir kontroliuoja savo gyvenimo būdą.
„Šiuo atveju gydymo tikslas yra kaip įmanoma labiau palengvinti jaučiamus simptomus, atitolinti gretutinių ligų išsivystymą, taip išlaikant gerą gyvenimo kokybę ir išvengiant skaudžiausios šios ligos pasekmės – mirties“, – paaiškino specialistė.
Pasiteiravus jos, kaip atrodo širdies nepakankamumu sergančio žmogaus gyvenimas, ji pasakojo, kad jis neretai turi keistis.
Anot jos, iš pradžių liga pradedama kontroliuoti vaistų skyrimu ir gyvenimo būdo keitimu, o sunkesniais atvejais gali būti reikalinga operacija arba netgi širdies transplantacija.
„Susiduriant su širdies nepakankamumu, labai svarbu ne tik periodiškai lankytis pas gydytoją, atlikti reikalingus tyrimus ir vartoti paskirtus vaistus.
Taip pat reikia keisti gyvenimo būdą iš pagrindų: visiškai atsisakyti rūkymo ir alkoholio, valgyti tik subalansuotą, sveiką maistą, kontroliuoti kraujo spaudimą ir cholesterolio lygį, užtikrinti reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų suvartojimą.
Kuo sunkesni širdies pažeidimai, tuo sudėtingesnio gydymo reikalauja organizmas. Vėlyvosiose širdies nepakankamumo stadijose gali prireikti ir operacijos ar transplantacijos“, – užbaigė pokalbį ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!