Deja, jaudulys nebuvo iš piršto laužtas – jau netrukus gydytojai vaikinui nustatė pirmojo tipo cukrinį diabetą.
Apie tai, kaip gyventi su tokia diagnoze, kaip keičiasi gyvenimo būdas ir ar diagnozė – iš tiesų yra nuosprendis visam gyvenimui, tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ studijoje kalbėjomės su vilniečiu, iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ įkūrėju Daliumi Stankevičiumi bei „Gerovės“ klinikos gydytoja endokrinologe Inga Fomčenko.
Cukrinis diabetas, kaip laidoje sakė gydytoja, yra lėtinė liga, sukelta įgimtų arba įgytų faktorių. Jai būdinga sutrikusi insulino apykaita, gamyba arba veikimas.
Pirmojo tipo cukrinis diabetas, su kuriuo ir susidūrė Dalius, paprastai būna nulemta įgimtų veiksnių. „Tai – autoimuninė liga, žmogus negali jos pasirinkti.
Tuo tarpu antrojo tipo cukrinis diabetas susijęs su išoriniais veiksniais, jis paprastai išsivysto vyresniame amžiuje ir neretai yra nulemtas gyvenimo būdo.“
Simptomus pajuto atostogų metu
Dalius pasakoja, kad jo šeimoje sirgusių cukriniu diabetu nebuvo, o ši liga jam pačiam pasireiškė labai netikėtai.
„Man tada buvo 19 metų ir aš buvau sveikas, aktyvus. Prisimenu, kad buvau kelionėje. Keliavau ir atostogų metu pajutau nuolatinį troškulį.
Mano organizmas tiesiog reikalavo nuolat gerti. Grįžęs iš kelionės supratau, kad troškulys niekur nedingo. Ir kas įdomiausia, aš visada norėdavau ne paprasto vandens, bet gazuotų gėrimų.
Prisimenu, kad vykdavau naktimis net į degalinę nusipirkti atsigerti. Niekaip negalėjau numalšinti poreikio.
Vėliau prasidėjo rankų drebulys. Susidėjo keli simptomai ir susirūpinusi mama pasiūlė pasidomėti cukraus kiekiu kraujyje. Kai pirmą kartą jį pasitikrinau, skaičiai siekė 15.6, kai norma laikoma 5-7“, – prisimena vaikinas.
Diagnozė pakeitė gyvenimą
Dalius suprato, kad pats negalės išgydyti šios ligos, todėl suskubo kreiptis į medikus.
„Aš labai daug ir pats domėjausi šia liga. Iki tol dirbau renginių industrijoje, todėl maniau, kad liga mane sustabdys. Vis dėlto, atvirkščiai, ši diagnozė man buvo įkvėpimas vis daugiau kalbėti apie ligas, atskirtį bei įvairias negalias.“
Per trejus gyvavimo metus iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ komanda sveikatos temomis visuomenę švietė įvairiais būdais: rengtos konferencijos, nuotolinio ir fizinio formato renginiai, sveikatingumo mugės, vykdyta aktyvi tolerancijos komunikacija socialinėse erdvėse bei įgyvendintas ne vienas svarbus socialinis projektas.
Liga formuoja įpročius
Savo ruožtu gydytoja I.Fomčenko sako, kad ši liga stipriai keičia žmonių gyvenimus ir formuoja tam tikrus įpročius, su kuriais pacientams ilgainiui tenka susigyventi.
Apie tai, kaip gyventi su cukriniu diabetu, kokį aparatą su savimi nešiojasi Dalius ir ar gali cukriniu diabetu sergantys žmonės mėgautis gabalėliu picos bei šokoladu, kviečiame žiūrėti tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.
Tinklalaidę galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube kanale:
Apie ką kalbėjomės:
00:00 temos pristatymas
00:34 pirmojo ir antrojo tipo cukrinis diabetas
02:30 Daliaus istorija
06:00 diagnozė pakeitė gyvenimą
08:45 iniciatyva Skirtingos spalvos
10:30 troškinimas išduoda ligą
13:30 išskirtinis požymis
15:50 gyvenimas su cukriniu diabetu
19:00 patyčios iš vaikų dėl cukrinio diabeto
25:00 diabetas turi būti draugas
27:00 gydytoja apie cukrinio diabeto eigą
30:00 ilgalaikės cukrinio diabeto komplikacijos
35:00 stigmos, sergant cukriniu diabetu
38:00 maisto pasirinkimas sergant cukriniu diabetu
41:00 medicininės žinios sergant cukriniu diabetu
43:50 atsisveikinimas