Plačiau apie, kada kreiptis pagalbos į krūtinės chirurgus, kokių operacijų prireikia ir ką verta žinoti kiekvienam iš mūsų, papasakojo VUL Santaros klinikų Krūtinės chirurgijos skyriaus vedėjas gydytojas krūtinės chirurgas Vytautas Jovaišas.
„Pradėkime nuo to, kad krūtinės chirurgija apima daug ligų. Labai svarbūs yra plaučių onkologiniai susirgimai, čia mes, krūtinės chirurgai, dirbame bendradarbiaudami su pulmonologais, radiologais.
Kitos plačios krūtinės chirurgijos sritys – tarpuplaučio navikai, kas jau gryniau yra krūtinės chirurgo duona, stemplės ligos, kurių dalis gydant tradiciškai pasidalinama tarp krūtinės chirurgų ir gastroenterologų.
Taip pat yra plaučių ir pleuros ertmių infekcinės ligos, kurių, deja, nemažėja, randasi kitų naujų lėtinių ligų, navikų gydymo medikamentais būdų, tas gydymas neretai būna susietas su imunosupresinėmis būklėmis. Todėl infekcinės plaučių ir pleuros ertmės ligos, deja, lieka aktualios ir dažnai į šių ligų gydymą tenka įsiterpti krūtinės chirurgams“, – pasakojo gydytojas klinikų nuotolinės konferencijos metu.
Kokie simptomai įspėja apie ligą?
Paklaustas, kokie konkretūs simptomai žmogui galėtų padėti įtarti, kad esama problemų krūtinės srityje, pašnekovas neslėpė, kad kuo daugiau sukaupiama patirties, tuo sunkiau atsakyti į šį klausimą.
„Kokie simptomai beatsirastų krūtinės srityje, visi jie galėtų būti susiję su krūtinės chirurgija. Pagrindiniai simptomai būtų dusulys, užsitęsęs kosulys, atsikosėjimas krauju, skausmai krūtinėje, rijimo sutrikimai, jei kalbėtume apie stemplės ligas. Bet tokius aiškius simptomus įvardyti sunku.
Kokie simptomai beatsirastų krūtinės srityje, visi jie galėtų būti susiję su krūtinės chirurgija.
Vyrauja tokia nuomonė, kad jei, kalbant apie plaučių naviką, jau randasi simptomai, tai šaukštai po pietų. Bet nebūtinai taip yra. Gali būti atsikosėjimas krauju ir kiti simptomai, kurie dar nebūtinai yra per vėlyvi. Juo labiau ir kitos ligos gali sukelti panašius simptomus, nebūtinai onkologinės ligos, nereikia taip jau bijoti“, – padrąsino V. Jovaišas.
Be to, panašūs simptomai gali byloti ir ne apie plaučių ligas, o krešumo sutrikimus, įvairias širdies ligas: „Kaip ir nebūtinai dusulys yra susijęs tik su plaučiais, būna ir kardiologinių ir įvairių kitų priežasčių.“
Ar pacientai jaunėja?
Paklaustas, ar stebi kokių tendencijų dėl gydomų pacientų, pavyzdžiui, kad jų amžius jaunėja, gydytojas nebuvo linkę kategoriškai taip tvirtinti. „Madinga dabar taip sakyti, kad daugelis ligų jaunėja, serga ir patenka vis jaunesni. Ko gero, tokie labai ypatingi gąsdinimai, kad vis jaunesni žmonės serga plaučių navikais, galima taip sakyti, bet padarius mokslinius tyrimus turbūt sunkiai tai būtų įrodoma. Kaip ir širdies bei kitų sistemų ligomis, taip ir plaučių ir kitomis krūtinės bėdomis serga ir jauni žmonės“, – teigė gydytojas.
Kartu jis patvirtino, kad rūkymas išties didina rizika susirgti tam tikromis ligomis: „Rūkantys, vyresni žmonės labiau linkę sirgti tam tikrais plaučių navikais.“
Gydytojas pasakojo, kad įtarus, jog krūtinės srityje kažkas galėtų būti negero, pirmiausia atliekami elementarūs radiologiniai plaučių krūtinės tyrimai – pradedant rentgenografija ir baigiant tomografija. Pasak jo, tokių tyrimų skyrimas, ko gero, galėtų būti ir šeimos gydytojo kompetencija, tačiau toliau būklės vertinimas turėtų būti daromas plačiau.
Ar įmanoma gyventi su vienu plaučiu?
Plačiau kalbėdamas jau apie chirurginį gydymą ir kada jis yra neišvengiamas, gydytojas atskyrė plaučių navikus ir kitas plaučių ligas.
„Daugeliu tarpuplaučio ar kažkokių mechaninių plaučių ligų atveju daugiau tai yra tik krūtinės chirurgo kompetencija. Ir būna labai įvairiai: gali būti labai platus veiksmų spektras – nuo stebėjimo iki operavimo, diagnozių nustatymo įvairiais invazyviais būdais.
Jei sunku nuryti, tai – jau grėsmingas simptomas ir reikia kreiptis į krūtinės chirurgą.
Kalbant apie plaučių navikus, vieno krūtinės chirurgo sprendimo neužtenka, būtinas gydytojų konsiliumas. Tačiau dar yra pilkoji zona, kai galimi ir onkologiniai gydymo būdai, ir chirurginiai, tad norėtųsi, kad kolegos įsitrauktų, būtų paklausta ir pačių pacientų nuomonės, jie turi nebijoti alternatyvios nuomonės“, – komentavo V. Jovaišas.
Paklaustas, ar gali žmogus gyventi išoperavus vieną plautį, kaip, pavyzdžiui, dar prieš kurį laiką nutiko ir popiežiui, gydytojas pabrėžė, kad viskas labai priklauso nuo startinės žmogaus būklės.
„Bet yra laikoma, kad palikti vieną plautį yra įmanoma. Suprantama, kad tokio žmogaus gyvenimas pasikeičia, jis nebegali aktyviai sportuoti ar lakstyti laiptais. Bet toks gyvenimas esant reikalui įmanomas.
Dažniausiai tipinė operacija kalbant apie piktybines plaučių ligas, yra šalinamas anatominis plaučio vienetas, tai yra plaučių skiltys. Pavyzdžiui, žmogus per abu plaučius turi 5 skiltis, tai vienos jos pašaliniams nesukelia didesnių perturbacijų organizme. Taigi netekus vienos skilties po kelių mėnesių žmogaus gyvenimas grįžta į įprastas vėžes“, – aiškino chirurgas.
Sunkumas ryjant – labai grėsmingas simptomas
Dar viena sritis, kurioje neišsiverčiama be krūtinės chirurgų, tai yra stemplės ligos. Gydytojas jas vėlgi išskyrė į navikines ir nenavikines. Pasak jo, pastarosios yra funkcinės ar patirtos po kažkokių senų stemplės nudegimų.
„Mūsų ligoninėje taip susiklostė, kad dalį šių ligų – stemplės išsiplėtimų, susiaurėjimų, nudegimų – gydo krūtinės chirurgai. Dalį jų gali gydyti pilvo chirurgai.
Jei sunku nuryti, buvo kažkada išgerta agresyvių medžiagų, tradiciškai šiuos reikalus gydome mes. Jei sunku nuryti, tai – jau grėsmingas simptomas ir reikia kreiptis į krūtinės chirurgą.
Bet jei pacientui sunku praryti ir tai yra dėl naviko, chirurgas jau retai gali padėti, tada tenka griebtis kitų metodų, yra jų gana efektyvių“, – pasakojo V. Jovaišas.
Jis pridūrė, kad laiku pakitimus stemplėje galima aptikti atlikus endoskopinius tyrimus.
„Čia norėtųsi kad ir kolegos įdėmiau apžiūrėtų stemplę. Dažniausiai skrandis, dvylikapirštė apžiūrima, aprašomos opelės, erozijos, o apie stemplę nebūna nė žodžio, o būtent tada galima pastebėti ankstyvuosius požymius“, – pastebėjo chirurgas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!