Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Jolanta (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kurią nustebino internete pasirodžiusios diskusijos apie gimdymą be vyrų. Moteris nutarė šį kartą nepatylėti ir pati.
„Pastaruoju metu internetas ūžia pasipiktinusiomis mamytėmis bei aštriomis jų diskusijomis apie tai, ką reiškia gimdyti be vyro karantino metu. Į niekur nevedančius pokalbius stengiuosi nesivelti, tačiau tylėti nebegaliu – moterys, jūs tikrai tokios skystos ar apsimetate? Jums tikrai reikia vyro, kad palaikytų už rankos gimdymo metu, nors puikiai suvokiate, kad viską darysite pačios?“, – pykčio neslepia skaitytoja.
Gimdė be vyro
Vilnietė Jolanta ir pati visai neseniai tapo mama. Kaip pasakoja ji pati, kad gimdys be vyro ir niekieno kito, ji sužinojo vos prasidėjus karantinui, kai buvo įvesta griežta tvarka dėl gimdymo su lydinčiu asmeniu ir ligonių lankymo.
Moteris neslepia – taip, jai iš pradžių taip pat buvo šiek tiek neramu.
„Buvau iš tų, kurioms atrodė, kad vyro gimdykloje mirtinai reikia, tačiau netrukus supratau, kad tai, kas skirta man, aš turėsiu iškęsti pati. Suvokiau, kad turiu pasitikėti medikais, įsiklausyti į jų patarimus ir vykdyti, ką jie pasakys“, – pasakoja ji.
Karantino metu Jolanta prieš kurį laiką gimdė VUL Santaros klinikose. Kaip sako ji pati – be vyro, be dulų ir be kitų pagalbinių žmonių. Po šios patirties moteris drąsiai sako – „Gimdymas yra tik gimdyvės ir medikų reikalas“.
Ragina pasitikėti savimi
„Man nereikėjo jokių laikymų už rankos, žvakių ir muzikos. Akimirkomis, kai atrodo, skausmingiau jau būti ir negalėjo, o lūpos tarė visų šventųjų vardus, labiausiai už viską man padėjo profesionali medikų komanda, jų palaikymas ir vidinė ramybė.
Todėl mielosios, aukštyn galvas ir niekada nepamirškime savimi pasitikėti. Moterys tikrai gali labai daug, o ypač, kai tai susiję su tuo, kas kiekvienai iš mūsų yra brangiausia – šeima ir vaikai“, – pataria neseniai pagimdžiusi skaitytoja.
Gimdyme dalyvauti jau gali ir vyrai
Nuo birželio 8 d. VUL Santaros klinikose pakeista artimo (lydinčiojo) asmens dalyvavimo gimdyme tvarka.
Kartu su gimdyve gimdyme leidžiama dalyvauti vienam gimdyvei artimam asmeniui, tačiau jam privalu neturėti koronaviruso infekcijai būdingų simptomų (kūno temperatūros 37,3°C ir didesnės, gerklės skausmo, kosulio, pasunkėjusio kvėpavimo), dėl epidemiologinės situacijos nebūti saviizoliacijoje. Būdamas ligoninėje, jis turi dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemonę (medicininę kaukę ar respiratorių) bei laikytis nustatytos vidaus tvarkos.
Atvykusiems su gimdyve į Santaros klinikų Akušerijos skyriaus priėmimą, budinti akušerė surinks epidemiologinę anamnezę ir pamatuos gimdyme dalyvausiančio asmens temperatūrą. Taip pat šiam asmeniui turi būti atliktas viruso COVID-19 tyrimas (PGR metodu). Jei tyrimas buvo atliktas ne ligoninėje ne vėliau kaip prieš 48 val., o tyrimo rezultatas buvo neigiamas ir buvo laikomasi saviizoliacijos, pakartotinai ligoninėje tyrimo atlikti nebereikės. Jei asmuo COVID-19 tyrimo nebus atlikęs, tepinėlis iš nosiaryklės bus paimtas Santaros klinikų Akušerijos skyriaus priėmime.
Gimdyme dalyvaujantis asmuo turi laikytis personalo nurodymų, o po gimdymo nedelsiant išvykti į namus.