Apie kapaviečių dengimą akmens plokštėmis naujienų portalo tv3.lt skaitytojams papasakojo įmonės „Memoria“ statybos vadovas Mindaugas Jonaitis.

Populiariausios akmens plokštės
Paklausus, ar daug klientų domisi kapavietės dengimu akmens plokšte, M. Jonaitis patvirtino, kad tai – labai populiarus sprendimas. Jis taip pat pasidalijo, kokios akmens plokštės yra paklausiausios. Pasak pašnekovo, pirmoje vietoje neabejotinai yra granito plokštės, o antroje – labradorito.
„Anksčiau populiariausia medžiaga buvo „Aurora“ – ji išliko mėgstama ir šiandien. Žmonės šį akmenį prisimena dar iš senelių laikų, nes tai buvo vienas pirmųjų į Lietuvą importuotų akmenų. Taip pat populiarus „Gabro“.
Tarp šviesių variantų – „Viscount White“, kuriame vyrauja balta spalva. Be to, klientai dar žino žalią akmenį, kurį atstovauja du pagrindiniai tipai: „Olive Green“ ir „Baltic Green“, – pasakojo M. Jonaitis.
Paklausus, ar kapaviečių dengimui naudojamas marmuras, jis aiškino, kad ši medžiaga nėra tinkama. Marmuras, jei nėra laiku impregnuojamas specialiomis priemonėmis, po keleto metų ima aižėti ir trūkinėti.
„Maždaug 2015–2016 metais turėjome užsakymą dengti kapą visiškai baltu marmuru – tuo metu tai buvo vienintelė tokia balta medžiaga. Įspėjome klientus apie marmuro trūkumus, tačiau jie neklausė. Pernai tie žmonės kreipėsi atgal, nes marmuras pradėjo trupėti, ir nežinojo, ką daryti“, – dalijosi patirtimi pašnekovas.
Akmens plokšte uždengtas kapas – visad tvarkingas
Kalbėdamas apie kapavietės uždengimo akmens plokšte privalumus ir trūkumus, M. Jonaitis pabrėžė, kad privalumų yra gerokai daugiau.
„Kapą uždengus akmens plokšte, jo beveik nereikia prižiūrėti. Be to, kapas visada atrodo tvarkingai. Jei kapas būtų paliktas apleistas, pagal Lietuvos įstatymus po tam tikro laiko jis galėtų būti perduotas kitam“, – aiškino jis.
Kalbėdamas apie trūkumus, pašnekovas pabrėžė, kad jų paprastai išvengiama, jei darbai atliekami kokybiškai ir naudojamos tinkamos medžiagos.
Anot jo, dengimas plokšte yra rimta statyba, kuriai galioja visi LR Statybos reglamentų reikalavimai.
Įspėjo dėl apgavysčių
Dar viena problema, į kurią atkreipė dėmesį M. Jonaitis – nesąžiningi darbininkai. Dažnai žmonės, nežinodami visų dengimo niuansų, pasirenka pigesnį variantą ir atsisako naujų pamatų liejimo.
„Statybose svarbiausia yra pamatas. Jei pamatas paruoštas teisingai, plokštė laikys ilgai. Deja, dauguma senų pamatų yra silpni. Žmonės mato betoną ir galvoja, kad jis tinkamas, tačiau nežino nei betono klasės, nei armatūros kokybės“, – kalbėjo jis.
Pasak jo, nemažai nelegaliai dirbančių „specialistų“ įkalbinėja žmones dėti plokštes ant senų pamatų, žadėdami, kad „viskas bus gerai“, tačiau realybėje tokios konstrukcijos greitai skyla ir griūva.
„Tada žmonės lieka dvigubai nuostolingi: reikia ne tik griauti, bet ir vėl viską daryti iš naujo – pirkti naujas medžiagas, mokėti už darbus. O tų „statybininkų“ paskui su žiburiu nerasi“, – perspėjo pašnekovas.
Pagrindinės klaidos ir kainos
Kalbėdamas apie klientų daromas klaidas, M. Jonaitis išskyrė dvi pagrindines: netinkamą akmens pasirinkimą ir netinkamą plokštės storį.
„Vidaus naudojimui skirtas akmuo netinka laukui. Taip pat negalima naudoti 1–2 cm storio plokščių, nebent jos būtų klijuojamos ant betono. Priešingu atveju jos gali lūžti, ypač šalčio metu“, – aiškino jis.
Kalbėdamas apie kainas, M. Jonaitis pabrėžė, kad kokybiška paslauga kainuoja atitinkamai. Jo teigimu, jų įmonėje kapavietės uždengimo akmens plokšte kaina prasideda maždaug nuo 5 000 eurų, įskaičiuojant tiek darbus, tiek medžiagas.
„Žmonės dažnai klausia, ar galima sutaupyti. Kaina gali šiek tiek kisti – galbūt šimtu eurų, jei adaptuojamas jau esamas projektas. Bet darbuotojams už darbą reikia sumokėti, medžiagas nusipirkti, mokesčius susimokėti. Todėl drastiškų nuolaidų nebūna“, – aiškino pašnekovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!