Žurnale „PLoS ONE“ paskelbtame tyrime mokslininkai nustatė, kad iš tiesų egzistuoja „seno žmogaus kvapas“, taip pat ir jauno bei vidutinio amžiaus žmogaus kvapai.
„Tyrimas rodo, kad kvapo negalima suklastoti,“ – teigia vienas tyrimo autorių Johanas Lundstromas, Monello cheminių pojūčių centro ir Švedijos Karolinskos instituto docentas. Pasak jo, jums nereikia matyti žmogaus, kad suprastumėte jo amžių – užtenka jį užuosti.
Vis dėlto, jei bijote, kad senstant pradėsite dvokti nemaloniu pelėsiu ar kandžių kamuoliais, galite nusiraminti. Tyrimo rezultatai rodo, kad vyresnio amžiaus žmonių kvapas yra ne tik mažiau intensyvus, bet ir švelnesnis bei malonesnis nei jaunesnių žmonių, rašo nbcnews.com.
Kaip kinta kūno kvapas su amžiumi
Mokslininkai jau seniai žino, kad žmogaus kūnas skleidžia kvapus, kuriuose yra įvairių cheminių medžiagų, o šios medžiagos gali perduoti daug informacijos apie žmogų. Tačiau iki šiol nebuvo žinoma, ar kūno kvapas keičiasi su amžiumi ir ar šį pokytį lengva pastebėti.
Nors šis tyrimas pirmasis patvirtino „seno žmogaus kvapo“ egzistavimą, įvairios pasaulio kultūros jau anksčiau pastebėjo šį reiškinį. Pavyzdžiui, japonai turi žodį „Kareishu“, kuris apibūdina būtent senų žmonių kvapą.
Ankstesni tyrimai su gyvūnais parodė, kad jų kūno kvapas kinta su amžiumi. Lundstromui kilo klausimas, ar šis pokytis būdingas ir žmonėms.
Norėdami patikrinti, ar žmonės gali tiksliai nustatyti amžių pagal kvapą, Lundstromas su kolegomis atliko įdomų eksperimentą. Jie paprašė 41 savanorio penkias naktis miegoti su specialiais marškinėliais. Prieš eksperimentą visi dalyviai išsimaudė ir išsiplovė plaukus bekvapėmis priemonėmis.
Marškinėliuose po pažastimis buvo įdėtos specialios pagalvėlės, kurios po penkių dienų buvo prisigėrusios savanorio kūno kvapo. Vėliau šių pagalvėlių gabaliukai buvo patalpinti į stiklinius indelius ir suskirstyti pagal amžiaus grupes: vienuose buvo 20–30 metų amžiaus žmonių kvapai, kituose 45–55 metų amžiaus žmonių kvapai, o dar kituose 75–95 metų amžiaus žmonių kvapai.
Tyrimas atskleidė, kad žmonės gali tiksliai nustatyti asmens amžių pagal jo kvapą, nors vyresnio amžiaus žmonių kvapas buvo ne toks stiprus, kaip dažnai manoma. Priešingai, vyresnio amžiaus žmonių kvapai pasirodė esą švelnesni ir net malonesni, palyginti su jaunesnių žmonių kvapais. Taigi „seno žmogaus kvapas“ egzistuoja, tačiau jis yra kur kas malonesnis, nei dažnai įsivaizduojama.