Didžiuosiuose prekybos centruose artėjant šventėms puikuojasi Žemaičių šeimos ūkyje, įsikūrusiame Alytaus rajone, Punios kaime, užaugintos puansetijos – jos čia auginamos jau daugiau nei dešimtmetį.
Darbų ūkyje netrūksta
Ūkis įkurtas prieš 30 metų – jame darbuojasi ne tik ūkio įkūrėjas Algimantas Žemaitis bei 40 darbuotojų, bet ir jo sūnus Eimantas. Kaip pasakoja E. Žemaitis, darbo čia netrūksta ištisus metus.
„Šiuo metu mes baigiame vežti chrizantemas į parduotuves. Vienos gėlės baigiasi, kitos prasideda – po Naujų metų iškart sodinsime tulpes, dabar sodiname svogūnines gėles – hiacintus, narcizus, kai kurias daugiametes gėles, raktažoles sodiname šiuo metu, kurios bus pavasarį“, – darbus vardijo pašnekovas.
Į Žemaičių ūkį puansetijos atkeliavo prieš daugiau nei 10 metų – tuomet pamatę, kad yra paklausa, nusprendė pabandyti, o dabar yra gražiausių gėlių augintojai, džiuginantys Kalėdų žvaigždėmis gražiausių metų švenčių laikotarpiu.
„Paklausa didesnė, nes vis tiek visi nori gėlės šviežios, gražios, nes ji labai nemėgsta skersvėjų, transportavimo. Tarkim tos, kurios atkeliauja iš užsienio, jos per transportavimą netenka kokybės, o netekusi kokybės ji paskui paprasčiausiai nesilaiko pas žmones namuose“, – pasakojo E. Žemaitis.
Būtent todėl lietuvaičiai ir pamilo Žemaičių ūkyje užaugintas Kalėdines gėles – iš ūkio gėlės keliauja tiesiai į parduotuves, iš jų į žmonių namus, todėl gėlė nepraranda kokybės ir gali džiuginti net ir visus metus, jei yra tinkamai prižiūrima.
Populiariausios – ryškiai raudonos
Tiesa, Eimantas neslepia, jog paklausa yra didesnė nei pasiūla – kasmet ūkyje užauginama apie 40 tūkst. puansetijų, tačiau, pavyzdžiui, šiemet labai pakilo šildymo kainos, tad didesnio kiekio auginti nežada.
„Poreikis yra šiek tiek didesnis, negu mes užauginame, bet daugiau neauginame – puansetijų neapsimoka auginti, jeigu šildymo kaštai yra dideli, nes viskas tiesiogiai priklauso. Tarkim, šiais metais šildymo kaštai išaugo keturis kartus, vadinasi, mums jų visiškai neapsimoka auginti, mes viliamės, kad pasidengtų tai, ką investavome“, – apmaudo neslepia vyras.
Kalėdų simboliu tapusios puansetijos pradedamos auginti dar vasarą, dažniausiai liepos mėnesį, ir per kone pusmetį užauga tokios, kad galėtų keliauti į žmonių namus ir juos puošti:
„Visas procesas užtrunka 5-6 mėnesius, priklausomai nuo dydžio, kokį norime užauginti. Kuo didesnė puansetija, tuo daugiau laiko reikia, vadinasi, ji gali būti sodinta birželio pradžioje ir augusi iki lapkričio vidurio, pabaigos, kada prasideda jų prekyba.“
Paklaustas, ar žmonės jau dažniau renkasi ne tik įprastai matomas raudonas puansetijas, Eimantas sako, kad jos nesitraukia iš populiarumo viršūnės, nors pasirinkimas yra gerokai didesnis.
„Mes auginame maždaug 90 proc. raudonų, o 10 proc. yra įvairios kitos spalvos – gali būti ir garbanotos, ir baltos, ir šviesesnės rožinės, ir tamsesnės ir įvairios kitos spalvos. Bet populiariausia yra ryškiai raudona spalva“, – kalbėjo E. Žemaitis.
Atskleidė, kaip prižiūrėti puansetijas
Vis dėlto, daugeliui šių gėlių nepavyksta išsaugoti ilgą laiką – vos parsinešus namo ji ima mesti lapus ir nelieka viso jos grožio. Eimantas sako, kad puansetij1 galima išsaugoti net ir kitoms Kalėdoms, tiesa, tai pavyksta nedaugeliui.
Puansetijos nemėgsta skersvėjų, tad svarbu parinkti tinkamą vietą, kur gėlė stovės. Geriausia vieta – gražiai pastatyta ant stalo. Reikėtų vengti šias gėles laikyti ir ant palangių, ypač, kai jau įjungtas šildymas ir radiatoriai kaista – tokios sąlygos joms nepatiks.
„Jai reikia minimum 16 laipsnių temperatūros, tinkama apie 20 laipsnių. Negali būti dedama ant šildomų grindų, turėtų būti pakelta, nes kitaip ji numes lapus.
Nuo lango šalta šiek tiek, kartais skersvėjis ir nuo radiatoriaus šiluma sklinda, ji tikrai to nemėgsta. Ją geriau kažkur ant stalo dėti, tada tikrai laikysis ilgai“, – pataria gėlių augintojas.
Nereikia persistengti ir su laistymu, puansetijoms nereikalinga didelė drėgmė, o ir perlaistyti labai lengva:
„Jos negalima perlaistyti, geriau mažiau įpilti vandens, negu daugiau. Labai nedaug, geriau sausiau negu per šlapia. Reiktų jausti pagal vazonėlį – jeigu jis jau lengvas, pradžiūvęs, reikėtų palaistyti.“
Ir tręšti gėlės ją nusipirkus nereikia, kadangi ji jau yra žydinti, tad visko savyje turi prikaupusi ir nieko netrūksta. Jei gėlę pavyks išsaugoti ilgiau, patręškite ją pavasarį.
Saugokite nuo vaikų ir gyvūnų
Džiaugiantis gėlių grožiu vertėtų nepamiršti, kad puansetijos yra nuodingos – stovėdamos ant stalo jos tikrai nepakenks, tačiau pralaužus iš lapo išbėgantis pienas yra nuodingas ir gali nudeginti odą.
„Jeigu jos nevalgysit, ji nebus nuodinga, stovėdama tikrai nieko nepadarys. O vaikams ji tikrai gali būti pavojinga, jeigu ją čiupinės, bandys paragauti – jos pienas yra nuodingas, reikėtų saugoti nuo vaikų.
Būna, naminiai gyvūnai apvalgo, katės mėgsta jas pakramtyti, bet tiesiog reikėtų atidžiau prižiūrėti“, – pataria E. Žemaitis.
Vis dėlto, jei gėlė bus padėta tinkamoje vietoje, kurioje jos nepasieks vaikai ar gyvūnai, ji namuose sukurs kalėdinę nuotaiką ir bus puiki puošmena, kuria galite džiaugtis ilgą laiką, jei tik tinkamai prižiūrėsite.