Neseniai savo 40-ąjį gimtadienį atšventusi Alytaus rajono merė gimtadienio proga pažadėjo sau daugiau dėmesio skirti savo sveikatai ir pagaliau pradėti sportuoti. Taip pat daugiau kokybiško laiko praleisti su vaikais: Benu, Urte ir Luku.
„Kai visiems save išdalini, laiko sau praktiškai nelieka. Tai nėra gerai. Kūnas signalizuoja, vis primena, kad reikia sportuoti, rūpintis ir savimi dabar, paskui bus dar sunkiau. Puikiai suprantu, kad ir namuose, ir darbe manęs reikia sveikos, darbingos, energingos, laimingos“, – savo naujus tikslus įvardijo merė.
Staigmena gimtadienio proga
Paklausta, kaip paminėjo šią ypatingą progą – apvalų jubiliejų, Rasa Vitkauskienė atskleidė, kad vyras Nerijus padarė didelę staigmeną. „Ir dabar prisiminus šypsena veide iki ausų. Vyras suorganizavo savaitgalį dviem. Labai laukiau, džiaugiausi.
Seneliams palikome vaikus ir išvažiavome, kaip maniau, ilsėtis dviese. Vakare nuėjome į restoraną, o ten – ir mano tėveliai su vaikais, giminės, geriausi draugai. Žado netekau! Iš tikrųjų, buvo be galo smagus, netikėtas ir įsimintinas vakaras su artimiausiais žmonėmis“, – šypsosi moteris.
Laisvu laiku – keliauja po Lietuvą
Tačiau ne visos dienos būna tokios jaukios ir artimųjų apsuptyje. R. Vitkauskienė teigia, kad laisvo laiko jai lieka labai mažai. „Darbas-namai. Namai-darbas. Toks mano kasdienis maršrutas. Tačiau laisvalaikiu visa šeima stengiamės ką nors aplankyti, pamatyti, sužinoti. Stengiamės rodyti pasaulį vaikams, lankomės įvairiuose Lietuvos kampeliuose, apžiūrime lankytinus objektus.
Ir būtinai stengiamės išnarstyti visą Alytaus rajoną - Jei ne darbas, tai šeima, namai, buitis. Jei paminėjus laisvalaikį, tai galiu pasakyti, kad savaitgaliais, kai man nebūna renginių, su šeima nemažai keliaujame: lankome įvairius Lietuvos miestus, objektus. Savo rajoną, atrodo, jau išnaršėme skersai ir išilgai, ir vis tiek dar atrandame vis naujų, nematytų dalykų. Būtinai kviečiame visus, tikrai turime ką parodyti“, – pasakoja merė.
Moteris aplankiusi didelę dalį mūsų šalies kampelių gali drąsiai teigti – Lietuvoje yra labai daug gražių vietų. „Ir Anykščiai, ir Druskininkai, ir Birštonas, negaliu išskirti vienos vietos. Kalbant apie mūsų Alytaus kraštą, labai rekomenduoju visiems aplankyti Kurnėnų mokyklą – moderniausią tarpukario Lietuvoje, Punios piliakalnį, Žuvinto biosferos rezervatą, Nemunaitį. Tai tikrai išskirtinės, istorinės vietos“, – gražius žodžius Lietuvai ir Alytaus rajonui skyrė pašnekovė.
Paprastomis dienomis po darbo R. Vitkauskienė teigia laiką leidžianti labai paprastai. Vakare grįžta namo, ruošia šeimai vakarienę, tikrina, kaip vaikai atliko namų darbus, ruošiasi kitai dienai. Taip pat visi kartu tvarkosi kieme, žaidžia, o prieš miegą skaito knygas.
Palaiko vaikai ir vyras
O kaip į tokias atsakingas ir svarbias pareigas reaguoja namiškiai? „Šeima mane labai palaikė nuo pat pradžių. Vyras labai daug padėjo. Niekada to nepamiršiu. Net vaikai grįžę iš mokyklos pasakoja, kaip jie stengiasi elgtis gražiau, kultūringiau, visiems padėti. Jie sako: „Juk aš turiu būti pavyzdys kitiems, kaip ir tu esi pavyzdys.“
Net vaikai, atrodo, supranta, kokia atsakomybė, kokie žmonių lūkesčiai yra mano atžvilgiu. Iš visos širdies sakau – stengiuosi tas viltis pateisinti, man tai labai svarbu, todėl toks didžiulis šeimos, vyro, vaikučių, tėvų palaikymas džiugina iki graudulio. Man pasisekė, esu laiminga moteris“, – atvirai pasakoja merė.
Rasa Vitkauskienė neslepia, namiškiai jau susitaikė su tuo, kad mama užima svarbias pareigas ir dėl to neturi daug laisvo laiko. „Dukra dar kartais ateina ir sako: „mamyte, matau, kad tu šiandien pavargusi, bet vis tiek žinau, kad su manimi pamokas paruoši“, o aš sakau, kad, žinoma, paruošiu. Iš tikrųjų būna sunkių dienų ir vaikai tą mato, pastebi. Jie jau perprato mane. Jie ateina, apsikabina, pabūna kartu ir tos energijos vėl atsiranda naujiems darbams“, – apie tvirtą ryšį su vaikais kalba pašnekovė.
Moteris mano, kad su vaikais yra gana griežta, tačiau teisinga. „Man svarbu, kad mano vaikai paruoštų pamokas, atsakingai žiūrėtų į mokslą, tą man diegė tėvai, dabar tą darau ir aš. Tačiau, jeigu atvirai, vyras vaikams griežtesnis nei aš, aš duodu daugiau laisvės rinktis, spręsti patiems, kad suprastų seną, bet gerą taisyklę – kaip pasiklosi, taip išsimiegosi“, – šypsosi merė.
Stereotipai moterims
Moteris su iššūkiais susiduria nuo pat ryto, kai tik atsikelia, nes augina tris vaikus. Su vyru jie susidaro preliminarų savaitės planą, nes vaikai intensyviai lanko būrelius, todėl dienotvarkė yra būtina. „Esame pasidėlioję kada, kas, ką vežam, kada kas ką pasiimam. Daugiausia laiko su vaikais praleidžia vyras, tačiau planas padeda išvengti chaoso, nesusipratimų. Manau, kad esam tikrai puiki komanda“, – neslepia R. Vitkauskienė.
Merės teigimu, moterims iš tikrųjų yra sunkiau apsispręsti ir kandidatuoti į tokias pareigas. „Tiesą pasakius, kurį laiką neigiau įvairius stereotipus, nes su jais niekada nesusidūriau. Tačiau tapusi mere pastebėjau, kad moterims keliami tikrai aukštesni reikalavimai nei vyrams. Mažai kas komentuos, kokį kostiumą meras apsirengęs, bet kaip atrodo merė – išnagrinės viešai po kaulelį.
Manau, kad daug moterų nekandidatuoja, nes tikrai ne visoms paprasta suderinti šeimą ir darbą. Nemažai moterų po vaikų auginimo apskritai yra sunku ir net baisu sugrįžti į darbo rinką, trūksta savivertės, žinių, palaikymo. Kita vertus, nuoširdžiai noriu tikėti, kad su kiekvienais rinkimais moterų kandidačių atsiras vis daugiau ir daugiau“, – nuomonę išreiškė Rasa Vitkauskienė.