• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šilauogės per pastaruosius metus užkariavo ne tik lietuvių širdis ir skonio receptorius, bet ir sodus – jau ko gero retai išvysime tokį, kuriame neauga šie krūmai. Vis tik norint, kad ne tik būtų uogų, bet jos būtų ir skanios, mokslų daktaras Algirdas Amšiejus primena vieną svarbią jų priežiūros taisyklę. 

Šilauogės per pastaruosius metus užkariavo ne tik lietuvių širdis ir skonio receptorius, bet ir sodus – jau ko gero retai išvysime tokį, kuriame neauga šie krūmai. Vis tik norint, kad ne tik būtų uogų, bet jos būtų ir skanios, mokslų daktaras Algirdas Amšiejus primena vieną svarbią jų priežiūros taisyklę. 

REKLAMA

Laidoje „Svajonių sodai“ mokslų daktaras A. Amšiejus papasakojo, kodėl ne tik svarbu, bet ir būtina tręšti šilauoges bei kada tai padaryti, kokias trąšas geriausia pasirinkti, kad gausus ir skanus derlius būtų garantuotas. 

Jis pastebi, kad, žvelgiant iš biologinės pusės, augalas sau vaisius ar uogas augina dauginimuisi, kad būtų sėklų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Bet jeigu jam, sakysim, trūksta maisto medžiagų, jis gali šiais metais neduoti vaisių, kitais metais dar neduoti, kol sukaupia maisto medžiagas savo genčiai pratęsti“, – paaiškino A. Amšiejus. 

REKLAMA

Šilauogėms tręšimas – būtinas 

Kaip žmogui reikalingas maistas ir visos maistinės medžiagos, lygiai taip pat ir augalams – jų maistu tampa trąšos. Juolab, kad šilauogės auga durpėje. Tai yra substratas, kuriame yra humuso, kuris irdamas gali išskirti azoto, tačiau trąšų ir kitų reikalingų medžiagų, pavyzdžiui, fosforo ar kalio, paprastai nėra. 

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų augalams, pasodintiems į durpę, būtinas maitinimas. Kito kelio mes nenueisime. Būna, pasodina, sako: oi, dar du metus derėjo, o dabar va, nustojo derėti, nustojo augti. 

Dar vienas dalykas, ką sako: buvo labai skanios uogos, o jau dabar – neskanios uogos, o krūmas tas pats. Kodėl pas mane uogos neskanios? Už tai, kad pradeda dirvoje trūkti maisto medžiagų“, – dėstė mokslų daktaras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maistinės medžiagos iš dirvos nepradingsta į niekur – jos dingsta su vaisiais ir uogomis. Kuo uogų daugiau, tuo daugiau jų nurenkame ir pasiimame viską: magnį, kalį, geležį, vitaminus.

Jei netręšiame, to, ką pasiimame, į dirvą negrąžiname, o dirvoje maistinių medžiagų kiekis yra ribotas. To rezultatas – skurstantis augalas, prastas arba visai jokio derliaus: 

REKLAMA

„Įsivaizduokite tokį dalyką – mes turime šilauogių labai, labai gausų derlių. Geras sodininkas galvoja: kaip čia padaryti, kad man ir kitais metais būtų tiek daug uogų ir tiek derliaus? Reikia tręšti.“

Kada ir kuo tręšti šilauoges?

Pirmasis šilauogių tręšimas turi būti atliktas pavasarį dar iki sužydėjimo. A. Amšiejus pataria naudotis paprasta taisykle, kada pirmąkart patręšti šilauoges: 

REKLAMA

„Mes su azoto trąšomis šilauoges paprastai tręšiam iki gegužės 10-os, paprastai visą balandžio mėnesį. Geriausia yra skaičiuoti taip: trys savaitės iki žydėjimo. 

Tai yra pats geriausias augalo tręšimas, kad žydėjimo metu jis turėtų energijos apsivaisyt tas augalas.“

Pirmajam pavasariniam tręšimui jis pataria rinktis trąšas, skirtas rūgštų dirvožemį mėgstantiems augalams, tačiau pasitikrinkite, kad jose būtų azoto. Trąšos su azotu skatina intensyvų krūmo augimą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik jau vasarą trąšos su azotu nebetinka. Kaip aiškina mokslų daktaras, patręšę trąšomis su azotu netinkamu laiku, galime pridaryti nemažai žalos. 

„Tręšti šilauogių vidury vasaros negalim trąšom, kur yra azoto, už tai, kad susiskatina augimas ir nesubręsta šakos. Tada tau ateina dar ir ligos, ir nušąla vienmečiai ūgliai. Jie nušąla, jie nesubręsta, auga augalas per ilgai“, – aiškino A. Amšiejus. 

REKLAMA

Todėl vasariniam tręšimui rinkitės rūgščią dirvą mėgstantiems augalams skirtas trąšas be azoto. Jos, anot mokslų daktaro, yra išsigelbėjimas šilauogių augintojams: 

„Dabar yra trąšos, kurios neturi azoto, ir man reikia, kad jo būtų imuninė sistema stipri, kad gerai peržiemotų, kad gerai duotų derlių, kad uogos saldžios būtų, kad skanios būtų. Čia yra labai gera trąša, be proto. 

REKLAMA

Ir tai yra trąšos, kurios turi dar vieną labai teigiamą savybę šilauogių auginimui. <...> Šitos trąšos turi 36 proc. sieros. Ką daro siera? Rūgština dirvą. Mums jokių problemų nekyla, mums jokių nurūgštinimų nereikia daryti papildomai.“

Trąšas galima naudoti dviem būdais: arba laistyti, į talpą ištirpinę šaukštelį trąšų 10 litrų vandens, arba barstyti aplink augalą. Kiek trąšų reikės, priklauso nuo krūmo amžiaus ir dydžio.  

Visa laida „Svajonių sodai“ ir dar daugiau naudingų patarimų – vaizdo įraše straipsnio pradžioje. 

Laida „Svajonių sodai“ – sekmadieniais, 11 val., per TV3! 

REKLAMA
Užpraeitų metų rugsėjį Amšiejaus medelyne pirkau HARNAS persiką "vazone". Pasodinau,gražus sodinukas gražiai peržiemojo, vešliai sulapojo, užmezgė porą labai gražių vaisių. Jie berods sunoko pirmom rugpjūčio dienom. Paragavus, paaiškėjo,kad vaisių minkštimas baltas, o ne geltonas, kaip rašoma HARNAS veislės aprašymuose. Skonis labai panašus į mano anksčiau turėto presiko SOČYSTA skonį, minštimas skystas ir neatsiskiria nuo kauliuko,nors turėtų atsiskirtį pagal aprašymus. Skambinų į medelyną, išdėstau problemą ir abejonę, kad gal čia ne HARNAS veislė man parduota? Gaunu patvirtinimą, kad veislės pas juos nemaišomos, reikia laukti kitų metų. Neįsivaizduoju, kaip kitais metais persiko vaisiai gali būti nebe baltu, o geltonu minkštimu? Šiais metais žydėjo, bet pakando šalnos. Štai tokia mano patirtis tame medelyne...
amsiejus tapo komercinis
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų