Kraujo krešėjimas yra svarbus organizmo procesas, kuris susižeidus apsaugo nuo pernelyg didelio nukraujavimo. Kraujo ląstelių rūšis, vadinama trombocitais, ir plazmos baltymai kraujuojant veikia kartu ir stabdo kraujavimą, sudarydami žaizdoje krešulį, kuris žaizdai užgijus savaime suyra.
Deja, kartais krešuliai susidaro kraujagyslių viduje, kur jokio pažeidimo nėra ir jie savaime nesuyra. Tokie krešuliai yra pavojingi ir juos reikia skubiai gydyti, rašo mirror.co.uk.
Kodėl susidaro kraujo krešuliai?
Kraujo krešuliai susidaro dėl eilės priežasčių. Pavyzdžiui, vartojant kai kuriuos vaistus, trombocitai tarpusavyje nebesikeičia signalais, perspėjančiais apie gresiantį sukibimą.
Kai kuriems žmonėms krešuliai susidaro lengviau, o tai lemia genetika. Nutukimas, vienas rizikos faktorių, lėtina kraujo tekėjimą gyslomis, o amžius taip pat didina kraujo krešėjimą. Yra ir kitų pavojingų faktorių kraujo krešuliams susidaryti. Tai nėštumas, rūkymas, geriamų kontraceptikų vartojimas, chroniškos uždegiminės ligos, diabetas, aukštas kraujospūdis, aukštas cholesterolis ir dar daugiau kitų faktorių.
Kokie simptomai rodo kraujo krešulį?
NHS, nacionalinė sveikatos apsaugos sistema, pateikia sekančius kraujo krešulio simptomus:
Pulsuojantis ar mėšlungiškas skausmas rankoje arba kojoje, patinimas, paraudimas ar aukštesnė odos temperatūra toje vietoje. Staigus oro trūkumas, aštrus skausmas krūtinėje (stiprėjantis įkvepiant), kosulys arba atsikosėjimas krauju.