Galvos skausmas buvo vienintelis simptomas, išdavęs apie artėjantį insultą, tačiau niekas nė neįtarė, kad viskas baigsis taip skaudžiai. Šiandien moteris įspėja – ši būklė pakerta net ir iš pažiūros sveikus ir energingus žmones, o gyvenimą gali pakeisti negrįžtamai.
Ilgai kankino neįprastas galvos skausmas
Tuomet 34-erių L. Bagučianskienę 8 savaites kankino keistas galvos skausmas. Nuvykus pas šeimos gydytoją paaiškėjo, kad jos kraujospūdis – per aukštas, tačiau tuomet viską nurašė persidirbimui. Moteriai išrašyti migdomieji ir duotas vienintelis pasiūlymas: daugiau ilsėtis. Tačiau ji nė nenutuokė, kad artėja lemtinga diena, kuri gyvenimą pakeis visam laikui.
„Tai buvo penktadienis, kaip visada dirbau, tą dieną tik labai skaudėjo galvą. Po darbo pasiėmiau vaiką iš auklės, nuvykome iki parduotuvės ir grįžome namo. Darbe jokių simptomų nepastebėjau, insultas įvyko staiga, netikėtai“, – atvirai dalijasi ji.
Prie galvos skausmų prisidėjo ir kiti simptomai, tačiau tuo metu viena su vaiku namuose buvusi Lina nė nepajėgė imtis kokių nors veiksmų – situacija jau buvo itin prasta.
„Buvau viena su vaiku namuose, sėdėjau ant fotelio, kai pajutau aštrų skausmą šone, jis kilo link galvos. Norėjau nueiti iki tualeto, bet atrodė nebežinojau, kaip nueiti.
3 valandas buvau namuose tokioje būsenoje, kol vyras grįžo iš darbo, rado stovinčią virtuvėje, išsigandusią. Tik galėjau pasakyti: „O Dieve“ ir viskas.
Vyras nuvedė į tualetą, atrodžiau tiesiog išsigandusi ir negalėjau kalbėti. Vyras paguldė į lovą, nes pats nesuprato, kas vyksta, bet prasidėjo traukuliai – tuomet jis iškart iškvietė greitąją“, – lemtingą dieną prisimena Lina.
Visko mokėsi iš naujo
Greitoji medicinos pagalba į šeimos namus atvyko per maždaug pusę valandos, tačiau į ligoninę moters iškart negabeno – reikėjo stabilizuoti būklę. Tik po poros valandų ji nugabenta į ligoninę:
„Ligoninėje buvo atlikti tyrimai, rado kraujo išsiliejimą į smegenis. Buvo nuspręsta mane perkelti į Belfasto universitetinę ligoninę, kuri specializuojasi smegenų traumose. Per porą valandų suorganizavo ir pervežė į Belfastą.“
Perkėlus Liną į kitą ligoninę, atlikti papildomi tyrimai, kurių rezultatai nenudžiugino – rastas kraujo krešulys ir kraujo išsiliejimas į smegenis.
„Medikų prognozės buvo nieko gero nežadančios, kadangi dalis smegenų jau buvo pažeista negrįžtamai. Smegenys tino, turėjo dalį kaukolės nuimti ir laikinai įstatė į pilvo ertmę. Po to – 11 dienų komos būsenoje, po 8 savaičių – kaukolės atstatymo operacija ir šuntavimas“, – pasakojo L. Bagučianskienė.
Laimei, Linai pagalba buvo suteikta laiku ir pavyko išgelbėti jos gyvybę, tačiau įvykęs insultas pakeitė jos gyvenimą negrįžtamai.
„Ligoninėse ir reabilitacijoje praleista 3 mėnesiai. Dešinė kūno pusė – visiškai paralyžiuota, kalvos praradimas, suvokimo sutrikimas, epilepsijos priepuoliai, regėjimo sutrikimas.
Teko mokintis vaikščioti, kalbėti – kad pilnai reabilituočiausi į normalų gyvenimą, visko reikėjo mokintis iš naujo. Sunkiausia buvo tai, kad negalėjau kalbėti, komunikuoti su aplinka, kaip anksčiau“, – sunkiausius momentus prisimena ji.
Prie naujo gyvenimo teko prisitaikyti visiems
Anksčiau dirbusi socialine pedagoge, šiandien moteris to daryti nebegali dėl jaučiamų insulto pasekmių:
„Viskas apsivertė aukštyn kojomis – negaliu eiti į darbą, negaliu vairuoti automobilio, dėl regėjimo sutrikimo ir epilepsijos priepuolių negaliu būti viena su vaiku, negaliu viena eiti į miestą. Taip pat kalbos sutrikimas, greitas nuovargis. Esu priklausoma nuo vaistų, po 14 metų smegenų šuntas turės būti pakeistas į naują.“
Moteris atvirai sako, kad buvo itin sunkių momentų, kai nebesinorėjo gyventi, galvoje sukosi tik juodos mintys, bet kiekvieną kliūtį pavykdavo įveikti.
Kad ir ką teko išgyventi, didžiuliu ramsčiu Linai buvo jos šeima – vaikas ir vyras, artimieji. Jų palaikymas ir pačios ryžtas šiandien leidžiasi džiaugtis kiekviena diena ir ją vertinti.
„Išmokau naujai gyventi, prisitaikiau ne tik aš, bet ir šeima. Visa širdimi myliu vyrą ir savo sūnų. Visada buvau tokia stipri, su šypsena, netingi, daug dirbanti ne tik darbe, bet ir namuose.
Po tokio insulto daug dirbti negaliu, bet namuose turiu ką veikti, daug vaikštau ir visai to nebijau – yra buvę atvejų, kad kitą kartą nepamatau kito žmogaus, bet kartu tik pasijuokiame“, – šypteli L. Bagučianskienė.
Didžiulio palaikymo Lina sulaukia ir iš savo vyro mamos – visą gyvenimą gyvenusi mieste, šiandien ji su anytos pagalba augina savo daržoves ir sako šią veiklą įsimylėjusi, juk svarbiausia yra turėti veiklos.
Šiandien moteris sako besimėgaujanti kiekviena diena – 3 kartus po insulto panirusi į komą, ji sako kito kelio nebematanti, kaip tik džiaugtis kiekviena sekunde, branginti laiką, kurį gali skirti šeimai ir mylimoms veikloms.
Džiaugtis net ir mažiausiomis smulkmenomis ji ragina ir kitus, kaip ir tikėti bei mylėti save, jei sunku – išsiverkti, nes tame nėra nieko blogo. Ir nepamiršti rūpintis savo sveikata, nes tai didžiausias turtas.