Šių metų pradžioje, užkandžiaudamas aludėje, netyčia užspringęs maistu mirė Liverpulio mūrininkas. Aplinkinių vadinamas „dideliu, draugišku milžinu“, 26 metų Martinas Peter Weir Halewood mieste balandžio 10 d. vakarieniavo „Mersey View“ užeigoje.
Buvo iškviesta Šiaurės Vakarų greitosios medicinos pagalbos tarnyba ir jis buvo skubiai nugabentas į netoliese esančią Whiston ligoninę, tačiau, deja, jis mirė, nepaisant visų medikų komandos pastangų, rašo mirror.co.uk.
Whiston ligoninėje Martinui taikė ventiliaciją ir adrenaliną, tačiau po kurio laiko buvo nutarta nutraukti gaivinimo pastangas. Rugpjūčio 15 d. Seftono koronerio teismas surengė jo mirties tyrimą, kurio metu buvo paliudyta, jog Martinas patyrė „būklę, kuri paveikė jo gebėjimą nuryti“.
Hipoksinis širdies sustojimas užspringus
Tačiau koronerio padėjėja Johanna Thompson teigė, kad užspringimo epizodas, tikėtina, buvo atsitiktinis įvykis“. Ji padarė išvadą, kad vyrą ištiko mirtis dėl hipoksinio širdies sustojimo užspringus.
Martino šeima šiais metais pagerbė jį jautriais žodžiais: „Mūsų sūnau, broli, anūke, sūnėne ir drauge, mes tavęs ilgėsimės amžinai. Mūsų šeimoje liko tuštuma be Martino, mūsų didelio draugiško milžino, kuris visada mus prajuokindavo.
Tu visada liksi mūsų didysis brolis ir tikimės, kad ir toliau saugosi mus, kad ir kur būtume. Dėkojame už visą paramą, kurios sulaukėme iš bendruomenės, šeimos ir draugų šiuo ypatingai sunkiu metu. Liekame amžinai dėkingi. Išėjai, bet esi nepamirštas. Ilsėkis ramiai, Marty“.
Ką daryti, kai šalia užspringsta žmogus?
Skubios medicinos gydytojas Paulius Uksas prieš kurį laiką naujienų portalui tv3.lt teigė, kad užspringimo atveju yra lemtinga kiekviena sekundė.
Gydytojo teigimu, užspringimai skirstomi į du tipus – pilnus ir nepilnus arba dalinius.
„Žmonės su pilnais užspringimais, kai kąsnis uždaro kvėpavimo takus, ligoninių nepasiekia, tai yra gyvybei grėsminga būsena, dažniausiai ji mirtina. Pagalba turi būti suteikiama tą pačią akimirką, nes žmogus be deguonies išgyvens daugiausiai minutę.
Nepilni daliniai užspringimai būna tada, kai kąsnis neužkemša pačių kvėpavimo takų, tačiau užstringa stemplėje. Tokiu atveju žmogus negali ryti, tai gali sukelti staigių komplikacijų, tokių kaip seilėtekis, stemplės kraujavimas“, – tuomet aiškino medikas.
Būtina reaguoti nedelsiant
Jo teigimu, reaguoti į springstantį žmogų, nesvarbu ar tai vaikas, ar suaugęs, būtina iškart.
„Jeigu įvyksta pilnas užspringimas, žmogus iškart susiima už gerklės, laikosi, nustoja kvėpuoti, jam ima trukti deguonies.
Tokiu atveju būtina iškart gaivinti, o jeigu užspringimas dalinis, springstantis asmuo ima švokšti, kosėti, tokiu atveju negalima jokiu būdu daužyti per nugarą – reikia padėti atsikosėti.“
Moteris ligoninėje (nuotr. Shutterstock.com)Svarbiausi gaivinimo žingsniai
Pilnas užspringimas, kai maistas užkemša kvėpavimo takus, dažniausiai būna mirtinas – kaip elgtis, jeigu šalia žmogus, kuris akivaizdžiai springsta ir nebegali kvėpuoti?
„Apkabiname žmogų per nugarą. Dominuojančios rankos kumštį dedame ant saulės rezginio (tai vieta žemiau krūtinkaulio), o kita ranka apglėbiame kumštį ir labai staigiu, tvirtu ir greitu judesiu padarome kelis paspaudimus, nukreiptus aukštyn, spaudžiant orą.
Jeigu springsta vaikas, jokiu būdu jo nepurtykite ir nebandykite svetimkūnio ištraukti pirštais.
Reikia paimti vaiką, persisverti jį ant savo kelio arba rankos, nuleisti galvą 45 laipsnių kampu ir suduoti 5 stiprius smūgius tarp menčių, nukreipiant į galvos pusę, kad svetimkūnis atšoktų.
Jeigu vaikas ima verkti, vadinasi, pradėjo kvėpuoti, jeigu situacija nekinta, apverskite vaiką ant nugaros ir darykite 5 krūtinės paspaudimus lyg darydami širdies masažą.“