Internete vis pasirodo melagingi straipsniai, neva paaiškėjo paauglio dingimo aplinkybės. Paskutinysis atvejis – prisidengiant žinomo naujienų portalo vardu skleidžiamas melas, taip bandant įvilioti į sukčių pinkles.
Mykolo mirtimi naudojasi sukčiai
Socialiniuose tinkluose dalinamasi straipsniu, kurio antraštėje nurodoma: „Kraupi tiesa: nuodugnaus tyrimo metu išaiškėjo naujos 15-mečio Mykolo mirties aplinkybės ir priežastys, sulaikytas įtariamasis, pasisavinęs galimai nepilnamečio turtą.“
Prieraše prie socialinių tinklų įrašo rašoma, kad „Mykolo žudikas pagaliau sučiuptas, dabar viskas priklausys tik nuo jo tėvų...“
Melagingo sukčių platinamo straipsnio nuotraukoje pavaizduoti medikai ir policininkai prie vandens telkinio, taip pat įdėta ir nežinomo žmogaus nuotrauka, kai šis išvedamas iš teismo salės.
Įspėjama neapsigauti – tai sukčių darbas, siekiant apgauti ir pasipelnyti, išvilioti pinigus. Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Mykolo tėtis Mindaugas pasakojo, kad vis dar vyksta tyrimas, tačiau jokių detalių nežinoma.
„Jokios informacijos iš policijos neturime. Gavome oficialų raštą, kad tyrimas vyksta, bet daugiau nieko, neturime jokios naujos informacijos. Kažko naujo, turbūt, nėra, nes būtų pranešę. Bet prieš kurį laiką gavome raštą, kad vykdomas tyrimas. Tik tokią informaciją formaliai gavome“, – naujienų portalui tv3.lt sakė Mindaugas.
Papasakojo, kaip tokias situacijas išnaudoja sukčiai
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininkas Jurijus Domnėnko tv3.lt teigia, kad šiai dienai sukčiai žiniasklaidos priemonių įvaizdžiu ir socialiniais tinklais naudojasi labai dažnai.
„Sukčiai naudojasi labai dažnai – tiek socialiniuose tinkluose, deda straipsniu, nukopijuoja kažkokio dienraščio pirminį puslapį ir įdeda pakoregavę. Tikrai labai daug – yra ir Sabonis, ir Grybauskaitė, ir Nausėda, visi investuoja, visi laimi, sporto žvaigždės. Tiek kiek aš susiduriu, tai kiekvieną dieną matau beveik po vis kažkokią naują istoriją“, – sakė jis.
J. Domnėnko atskleidė visą tiesą, kaip paprastas mygtuko paspaudimas „Facebook“ platformoje ar kur kitur gali sukelti nemenkų problemų – būtent taip iš žmonių išviliojamos milžiniškos sumos.
„Sukčių tikslas yra ne ta informacija, kurią mes matome ekrane, o jų tikslas yra, kad žmogus paspaustų tą straipsnį. Kada žmogus paspaudžia straipsnį, jį atsidaro – sukčiai techniškai gauna dalį informacijos apie tą žmogų, kad jis domėjosi.
Sukčiai suprasdami, kad žmonės domėjosi apie investicijas, atlieka dar socialinį monitoringą ir taip daugmaž atranda apie tą žmogų informacijos.
Pavyzdžiui, žmogus naršė savo „Facebook“ paskyroje ir tokį straipsnį pamatė, jis paspaudė ar palaikino ir sukčiai atlikę turinio analizę pamato to žmogaus vardą pavardę, paskui randa kokį skelbimą, gauna telefono numerį, kaip sakant atidirba apie tą žmogų ir tada skambina, pradeda investuoti.
Arba pavyzdžiui prisistato, kaip kokie įmonės brokeriai, sako, kad turi bitcoin (decentralizuota skaitmeninė valiuta, aut. p.) pinigų ir galėtų žmogui pervesti. Taip paskui pereina į bendravimą ir iš žmogaus išvilioja pinigus įvairiais būdais“, – vardijo J. Domnėnko.