• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš dvidešimt metų Elizabeth Smart gyvenimas visiems laikams pasikeitė. Pagrobėjas Elizabeth pagrobė miegančią iš jos pačios namų Salt Lake City. Ji pasakoja, kad per pirmąsias pagrobimo valandas priėmė svarbiausią sprendimą savo gyvenime.

8

Prieš dvidešimt metų Elizabeth Smart gyvenimas visiems laikams pasikeitė. Pagrobėjas Elizabeth pagrobė miegančią iš jos pačios namų Salt Lake City. Ji pasakoja, kad per pirmąsias pagrobimo valandas priėmė svarbiausią sprendimą savo gyvenime.

REKLAMA

„Nusprendžiau, kad padarysiu viską, ko tik prireiks, kad išgyvenčiau“, – „CBS Mornings“ laidos vedėjai Gayle King sakė Smart. 

Įspėjame jautrius skaitytojus, kad tekste yra sukrečiančių istorijos detalių.

Pagrobė iš namų

Būdama vos 14-os metų Smart ramiai miegojo šalia savo 9-erių metų sesutės. Tuomet netikėtai į namus įsilaužė pagrobėjas Brian David Mitchell ir pagrobė mergaitę grasindamas jai peiliu.

Smart sakė, kad pirmosiomis pagrobimo akimirkomis ji buvo ištikta šoko ir nesuprato, kas vyksta. Visgi, neilgai trukus, mergina suvokė į kokią bėdą ji papuolė.

REKLAMA
REKLAMA

„Po to galvojau apie tai, kad jis mane išprievartaus ir nužudys. Aš net paklausiau jo, ar taip bus, – sakė ji. – Aš jo paklausiau, nes, kai mes ėjome vis tolyn kalnais, tai jis mėgino mane klaidinti ir vesti vis kitais takais, o ne tais, kuriais buvome ėję. Tuomet aš atsisukau į jį ir paklausiau: „Jei ketini mane išprievartauti ir nužudyti, ar galėtum tai padaryti čia?“

REKLAMA

Man buvo svarbu, kad mano tėvai aiškiai suprastų, kas man nutiko. Norėjau, kad jie žinotų, jog viskas buvo daryta prieš mano valią, kad jie žinotų, jog aš iš namų savanoriškai nepabėgau. Norėjau, kad tėvai rastų mano kūną.

Prisimenu, kad kai jo taip paklausiau, tai jis pažvelgė į mane, nusišypsojo ir pasakė.

„Ne, aš su tavimi taip nesielgsiu. Kol kas“, – prisiminė ji.

Pagrobėjai mergaitės nenužudė

Tuomet vos 14-os metų mergaitė buvo nuvežta į paslėptą stovyklą. Joje pagrobėjas mergaitę prirakino grandinėmis ir išprievartavo

REKLAMA
REKLAMA

„Tada pagalvojau, kad man nutiko pats baisiausias dalykas pasaulyje. Maniau, kad už išprievartavimą negali būti nieko baisiau“, – sakė ji. 

Smart pasakojo, kad visą kitą dieną buvo verčiama būti nuoga ir stebėti, kaip jos pagrobėjas užsiima seksu su savo žmona Wanda Barzee. Pagrobėjas jai pasakė, jog jei nepaklus jo žodžiams, tai turės likti nuoga ir negaus nieko valgyti ar gerti.  

„Taigi, kai jis baigė mano akivaizdoje su ja mylėtis, tada tikėjosi, kad apsikeisime ir jis mylėsis su manimi, o jo žmona stebės“, – sakė Smart. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatyvioje krikščioniškoje bendruomenėje užaugusiai Smart ši trauma buvo milžiniška. Mergina pasakoja, kad jautėsi sužlugdyta ne tik fiziškai, bet ir emociškai ir dvasiškai.  

„Jaučiausi sugniuždyta“, – sakė Smart.

Buvo pasiryžusi išgyventi

Naujienų portale cbsnwes.com buvo rašoma, kad visgi, nors ir buvo kankinama, tačiau Smart buvo pasiryžusi bet kokia kaina išgyventi. Tuomet mergaitė ėmė kurti strategiją, kuri turėjo jai padėti išlikti gyvai.

REKLAMA

Smart pasakoja, kad ketino būti maloni savo pagrobėjams ir padaryti viską, ko tik jie prašė, kad jie leistų jai pagyventi bent dar vieną dieną.

Kai kurie psichologai ir traumų ekspertai tokį mąstymo būdą vadina Stokholmo sindromu, kuris reiškia, kad auka su trauma mėgina susidoroti per ryšio su pagrobėju užmezgimą, tačiau mergina mano, kad kalbant apie šį terminą ir jo reikšmę kyla nesusipratimų. 

REKLAMA

„Manau, kad tai didžiulis nesusipratimas. Nelogiška, kad pagrobtas žmogus „įsimyli“ jam kenkiantį žmogų. Juk žmogus žiaurus, tai kokia čia meilė.

Dauguma žmonių yra girdėję, kad aukos į didelį stresą reaguoja dvejopai: „kovoja arba bėga“ arba „sustingsta“. Apie reakcijas girdima vis daugiau, tačiau daugelis žmonių dar nežino apie „nusiraminimo“ reakciją.

Tose situacijose tikrai apsiraminama, tačiau dažnai apie tai sąmoningai nesusimąstoma. Tai daroma automatiškai, o norint išgyventi nusiraminimas yra labai svarbus“, – sakė Smart. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su pagrobėjais gyveno 9 mėnesius

Mergina su pagrobėjais gyveno ištisus 9 mėnesius, kol liudininkai apie pagrobimą pranešė policijai. Žmonės  pastebėjo Smart ir jos pagrobėjus netoli „Walmart“ parduotuvės Utah Salt Lake City. 

Kai policija mergaitės paklausė, ar ji yra Elizabeth Smart, ji prisiminė, kad dvejojo ar atsakyti, nes pagrobėjai vis dar buvo netoliese, todėl policijai atsakė: „Jei taip sakai.“

REKLAMA

„Mano galva, tai buvo prisipažinimas, kas esu. Ir net tai patvirtinti buvo baisu. Devynis mėnesius gyvenau baimės ir siaubo būsenoje, bijojau suklysti“, – sakė ji.

„Prisipažinau, kad esu Elizabeth Smart ir prisimenu, kad galvojau, jog padariau klaidą“, – pasakojo Elizabeth. 

Policija surakino Smart antrankiais ir pasodino ją į policijos automobilio galą. Mergaitę toks elgesys suklaidino, ji nesuprato, kas vyksta.

REKLAMA

„Tada pagalvojau, o kodėl aš taip pasakiau? Maniau, kad suklydau ir nereikėjo taip atsakyti pareigūnams, nes jie uždėjo man antrankius. Jie turbūt manė, kad aš meluoju arba padariau kažką blogo. Ko gero, niekas nemanė, jog po tiek laiko grįšiu į namus gyva“, – aiškino mergina

Policija mergaitę parvežę šeimai ir suėmė pagrobėjus. Mitchell atlieka bausmę iki gyvos galvos, tačiau Barzee buvo paleista 2018 metais, po kalėjime praleistų daugiau nei 15-os metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elizabeth gyvenimas dabar

Smart, kuriai dabar 34-eri metai, tapo vaikų saugumo gynėja, ištekėjo ir turi tris mažamečius vaikus. Smart pasakojo, kad iki šiol jos tėvai neprašė papasakoti detalių apie nelaisvėje praleistą laiką.

„Niekada, niekada neprašė per 20 metų, nuo tada, kai buvau pagrobta. O dabar jau būdama suaugusia, suprasdama, ką reiškia būti mama ir advokate, žvelgiu atgal ir jaučiu didžiulį dėkingumą tėvams, kad jie nespaudė manęs pasakotis apie nelaisvę“, – sakė ji. 

REKLAMA

Šiandien Smart daugiausia dėmesio skiria visuomenės švietimui apie seksualinę prievartą ir išnaudojimą. Ji įkūrė Elizabeth Smart fondą, kuris šių metų pradžioje suvienijo jėgas su Malouf fondu. Balandžio mėnesį jie surengė aukščiausio lygio susitikimą, skirtą kovai su vaikų išnaudojimu ir prekyba žmonėmis.

Nors jos gyvenimas nėra tobulas, Smart sakė, kad yra dėkinga, jog turi šeimą: „Sakyčiau, kad Elizabeth Smart gyvenimas yra gražus <...>. Žinote, nors mano šeima nėra tobula, bet aš esu laiminga. Net ir nepaisant visų mūsų netobulumų, viso chaoso, kuris kartais būna, mane supa žmonės, kuriuos myliu labiau už viską pasaulyje ir kurie, kaip žinau, myli mane“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų