Skausmo negalima ignoruoti
Skausmas – tai viena svarbiausių kūno reakcijų, padedančių suprasti, jog kažkas organizme negerai ir reikia imtis veiksmų. Pavyzdžiui, prilietus ugnį, skausmas priverčia atitraukti ranką. Štai kodėl vaistininkas Gintaras Verbus pabrėžia, kad pirmiausia reikia suprasti skausmo priežastį, o tada imtis veiksmų.
„Yra buvusi situacija, kai žmogus, pats sau diagnozavęs tarpšonkaulinio nervo uždegimą, atėjo pirkti vaistų nuo skausmo. Perspėjau, kad paprastai tokie uždegimai trunka kelias dienas ar savaitę, o klientas jau mėnesį geria nuskausminamuosius ir padėtis negerėja – tokiais atvejais būtina kreiptis į gydytoją. Tačiau žmogus laikėsi savo, kol galiausiai sukniubo nuo infarkto.Paaiškėjo, kad iš tiesų jam skaudėjo ne tarpšonkaulinį nervą, o širdį, ir mėnesį žmogus vaikščiojo priešinfarktinės būklės“, – pasakoja vaistininkas.
Taigi neįprastas, ilgai besitęsiantis skausmas neturėtų būti ignoruojamas. Geriausia kreiptis konsultacijos į specialistus, mat skausmą numalšinus vaistais galima tik užmaskuoti tikrąją bėdą.
Svarbiausia – saikas
Žinoma, anot G.Verbaus, nenutiks nieko blogo, jeigu nuo, pavyzdžiui, danties skausmo, patyrus traumą, sumušimą ar dėl įtampos įsiskaudėjus galvai, išgersite tinkamą dozę vaistų nuo skausmo.
„Visi vaistai nuo skausmo turi vienokių ar kitokių šalutinių poveikių, todėl svarbu vaistus vartoti tinkamomis dozėmis, pagal vaistininko ar gydytojo rekomendacijas. Geriausia nuskausminamuosius vartoti trumpiausią laiką mažiausia efektyvia doze: galima pradėti nuo mažesnės dozės ir, jeigu skausmas nepraeina, po kelių valandų išgerti dar vieną tabletę. Nepamirškite, kad didesnės paracetamolio dozės pavojingos kepenims, ibuprofenas dirgina virškinamąjį traktą, didelės dozės pavojingos inkstams ir širdžiai, aspirinas turi savybę skystinti kraują, taip pat jis dirgina virškinimo traktą, todėl jį, kaip ir kitus vaistus,rekomenduojama gerti tik po valgio“, – įspėja vaistininkas ir priduria, kad taip pat reikia būti atidžiam gydantis peršalimą sudėtiniais vaistais tirpių miltelių pavidalu, kuriuose dažnai irgi būna paracetamolio. Svarbiausia šių vaistų neperdozuoti.
Kokius vaistus rinktis?
Ypač didelio skausmo kęsti nereikėtų, nes jis kenkia širdžiai, silpnina imunitetą. Tačiau universalios taisyklės, kada gerti nuskausminamuosius, anot G.Verbaus, nėra – skausmo pojūtis yra labai individualus.
Vaistininkas pastebi, kad nemaža dalis skausmą malšinančių vaistų suveikia ne tą pačią akimirką – pavyzdžiui,pailginto atpalaidavimo tablečių poveikį pajusime kiek vėliau, bet jis gali trukti parą. Tačiau yra ir nuskausminamųjų, kurių efektą galime pajusti jaupo 15 min.
Vaistainuo skausmo gali būti ir receptiniai, ir nereceptiniai. Iš pastarosios kategorijos trumpalaikiam karščiavimui mažinti dažniausiai skiriamas paracetamolis, kuris tinka vartoti ir esant lengvam bei vidutiniam skausmui, pavyzdžiui, galvos, dantų, menstruacijų, sąnarių ir pan.
Ibuprofenas labiau tinka malšinti uždegimo sukeltą silpną ar vidutinį sąnarių, dantų, ausų, raumenų, ryklės skausmą.
Citramono paskirtis – slopinti silpną ir vidutinį skausmą, pavyzdžiui, galvos, dantų, sąnarių, mėnesinių. Vaistininkas įspėja, kad piktnaudžiauti šiuo vaistu negalima, nes gali atsirasti priklausomybė.
Aspirinas – acetilsalicilo rūgšties junginys, skiriamas mažinti skausmą ir temperatūrą, o uždegimąjis slopina silpniau.
„Kadangi geriamieji skausmo malšinimo vaistai dirgina virškinimo traktą, kai kuriais atvejais patariame rinktis išorinio naudojimo priemones. Tai gali būti skausmą malšinantys šaldantys tepalai, kuriuose esantis mentolis, eukaliptas ar kapsicinas dirgina odoje esančias nervų galūnes ir taip užmaskuoja skausmą, pleistrai su uždegimą ir skausmą mažinančiomis medžiagomis, vietiniai anestetikai nuo niežulio, įkandimų ar nudegimų“, – sako farmacijos specialistas.
Natūralioji pagalba
Anot vaistininko G.Verbaus, kai kuriais atvejais skausmą malšinti galima ir kitomis priemonėmis, ne vien vaistais. Pavyzdžiui, nukreipiant dėmesį, pasitelkiant fizioterapiją, akupunktūrą, šildymą ar šaldymą, psichoterapiją. Gyvenimo būdo keitimas ir nemedikamentinių priemonių taikymas ypač aktualus esant lėtiniam skausmui.
Natūropatai įvairaus pobūdžio skausmą siūlo pabandyti sumažinti kai kuriais natūraliais produktais.
Imbieras gali palengvinti virškinimą ir sumažinti dujų kaupimąsi. Stiprios šio augalo antiuždegiminės savybės taip pat padeda numalšinti raumenų bei artrito skausmus. Norėdami geriausio efekto, kiekvieną dieną į maistą įdėkite 1 arba 2 arbatinius šaukštelius malto imbiero.
Gvazdikėliai gali palengvinti dantų skausmą ir dantenų uždegimą. Natūralus junginys, esantis gvazdikėliuose, yra stiprus anestetikas.Skaudama dantų pusepakramtykite gvazdikėlių, ir skausmas turėtų atlėgti. Malšinant skausmą gvazdikėlius galite kramtyti 2–3 kartus per dieną.
Obuolių sidro actas padės sumažinti artrito ir raumenų skausmą bei pagerins sąnarių judrumą. Išmaišykite 2 arbatinius šaukštelius stiklinėje vandens ir gerkite prieš kiekvieną valgį.
Vyšnios. Jei sergate artritu, podagra ar patiriate lėtinį galvos skausmą, išbandykite šį būdą: kasdienis dubenėlis vyšnių galėtų palengvinti jūsų skausmą be skrandžio sutrikimus sukeliančių vaistų. Antocianinai, junginiai, kurie vyšnioms suteikia raudoną spalvą, veikdami prieš uždegimus yra 10 kartų stipresni nei ibuprofenas ir aspirinas.
Jogurtas. Iki 80 procentų moterų kovoja su priešmenstruaciniu sindromu ir nemaloniais jo simptomais. Priežastis: nervų sistemos yra jautrios estrogeno ir progesterono padidėjimams ir sumažėjimams. 2 indeliai jogurto per dieną gali panaikinti šiuos simptomus 48 procentais, teigia mokslininkai. Jogurte esantys mineralai natūraliai ramina nervų sistemą ir pašalina skausmingus simptomus, net jei hormonai kinta.
Ciberžolė padeda kovoti su lėtiniu skausmu, įvairių rūšių uždegimais, nugaros ir raumenų skausmais, artritu ir dantų skausmu. Be to, šis prieskonis sėkmingai padeda atsigauti audiniams. Tai puiki detoksikacija, pagerinanti bendrą sveikatą. Ciberžolės galite dėti į įvairius patiekalus, taip pat arbatas ir sultis. Ciberžolė geriausiai veikia kartu su juodaisiais pipirais.
Avižos. Manoma, kad avižos vaidina svarbų vaidmenį mažinant menstruacinius spazmus ir palengvinant endometriozę. Avižos yra prisotintos mineralinio magnio, tai vienas iš geriausių cinko šaltinių moterims, kurios kenčia nuo skausmingų mėnesinių.
Ananasas. Žarnyne kaupiasi dujos? Kasdienis puodelis šviežių ananasų gali sumažinti skausmingą pilvo pūtimą. Ananasuose gausu natūralių fermentų, padedančių virškinti, kurie pagreitina skausmą sukeliančių baltymų skaidymą skrandyje ir plonojoje žarnoje.
Pipirmėtė.Skauda raumenis? Tris kartus per savaitę pagulėkite šiltoje vonioje su 10 lašų pipirmėčių aliejaus. Šiltas vanduo atpalaiduoja raumenis, o pipirmėčių aliejus natūraliai ramina nervus.
Vynuogės. Skauda nugarą? Kasdien suvalgykime po puodelį vynuogių – tai atpalaiduoja kraujagysles, ženkliai pagerina kraujo tekėjimą į pažeistus nugaros audinius (dažnai net per tris valandas po pirmojo vynuogių puodelio). Geresnė kraujotaka yra būtina sąlyga norint išgydyti pažeistus nugaros audinius.
Garstyčios. Norint išgydyti dėl peršalimo patiriamus krūtinės skausmus, ant jos uždėkite garstyčių ir šiltą audeklą. Garstyčiose esančios veikliosios sudedamosios dalys turi skausmą malšinančių ir antiuždegiminių savybių.
Medus padės, kai jus vargina gerklės skausmas. Natūralūs fermentai pašalina uždegimą, padeda naikinti virusus ir paspartina gijimo procesą. Ant skausmingos srities galima užtepti medaus, sumaišyto su cinamonu, bei įmasažuoti į odą. Medus ir cinamonas, sumaišytas su puodeliu šilto vandens, taip pat gali sumažinti artrito simptomus, jei gersite reguliariai po vieną puodelį.
Kava. Esate linkę į migreną? Pabandykite sustiprinti nuskausminamuosius kava. Su puodeliu stiprios kavos padidinsite vaistų efektyvumą 40 proc. ar daugiau. Ekspertai teigia, jog kofeinas stimuliuoja skrandžio gleivinę ir padeda greičiau bei efektyviau įsisavinti vaistus.