• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Demencija yra neurodegeneracinė liga, kuriai būdingas negrįžtamas ir greitas kognityvinis silpnėjimas. Pacientams paprastai silpsta atmintis, pradeda nykti kitos pažinimo funkcijos, todėl visiškai prarandama nepriklausomybė.

Demencija yra neurodegeneracinė liga, kuriai būdingas negrįžtamas ir greitas kognityvinis silpnėjimas. Pacientams paprastai silpsta atmintis, pradeda nykti kitos pažinimo funkcijos, todėl visiškai prarandama nepriklausomybė.

REKLAMA

Laimei, kai kurių rizikos veiksnių galima išvengti. Nauji moksliniai atradimai rodo, kad košmariški sapnai gali pasireikšti gerokai anksčiau nei atminties praradimas, todėl vyrų ir moterų smegenų susilpnėjimo rizika gerokai padidėja, rašo express.co.uk.

Gydytojas Abidemi Otaiku iš Birmingamo universiteto Žmogaus smegenų sveikatos centro sakė: „Pirmą kartą įrodėme, kad varginantys sapnai ar košmarai gali būti susiję su demencijos rizika ir blogėjančia kognityvine arba pažinimo funkcija tarp sveikų suaugusiųjų. Tai svarbu, nes yra labai mažai demencijos rizikos rodiklių, kuriuos galima nustatyti jau vidutinio amžiaus žmonėms.

Blogų sapnų reikšmė 

Nors šioms sąsajoms patvirtinti reikia daugiau tyrimų, manome, kad blogi sapnai gali būti vertingas požymis, nustatant asmenis, kuriems gresia didelė rizika susirgti demencija, ir įdiegti strategijas, kaip sulėtinti šios ligos atsiradimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas, paskelbtas žurnale „Lancet eClinicalMedicine“, rodo, kad kelerius metus ar net dešimtmečius iki atminties problemų atsiradimo sapnuojami košmariški sapnai gali pranašauti ligą.

REKLAMA

Tyrėjai šią išvadą padarė išanalizavę daugiau nei 600 suaugusių vyrų ir moterų nuo 35 iki 64 metų ir 2600 suaugusiųjų nuo 79 metų amžiaus duomenis.

 

Tyrimo, kuris buvo atliktas 2002–2012 metais, pradžioje nė vienas iš dalyvių nesirgo demencija. Savarankiškai pateikti duomenys leido tyrėjams įvertinti blogų sapnų dažnumą ir įvertinti, ar šios tendencijos buvo kaip nors susijusios su demencija.

Remiantis rezultatais, vidutinio amžiaus žmonės, kurie kas savaitę sapnuodavo blogus sapnus, keturis kartus dažniau patirs pažinimo nuosmukį per ateinantį dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, vyresnio amžiaus žmonėms du kartus dažniau diagnozuojama demencija. Įdomu tai, kad ši asociacija buvo stipresnė tyrime dalyvavusiems vyrams.

Pavyzdžiui, vyrai, kurie kas savaitę sapnuodavo košmarus, penkis kartus dažniau sirgo demencija, lyginant su tais, kurie nepranešė apie blogus sapnus. Moterims, atvirkščiai, rizikos padidėjimas siekė tik 41%.

Tyrėjai tikisi, kad išvados gali atverti kelią naujiems atrankos metodams ir sustiprinti intervencijos procedūras, smegenų nuosmukio progresavimo sulėtinimui. Košmarai yra dažnas reiškinys tiek suaugusiems, tiek vaikams, ir juos sukelia keletas žinomų priežasčių:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • stresas,
  • nerimas,
  • nereguliarus miegas,
  • vaistai,
  • psichikos sveikatos sutrikimai.

Galima košmarų ir demencijos ryšio priežastis yra žalingas blogų sapnų poveikis miegui. Per dieną smegenyse kaupiasi beta amiloidiniai baltymai, kurie yra vienas iš demencijos požymių.

Tačiau, žmogui užmigus, smegenų ląstelės ir jų jungtys susitraukia, todėl šie toksiški baltymai gali išsiplauti. Šią asociaciją dar galima būtų paaiškinti genetiniais faktoriais, kurie dažnai ir būna košmarų ir demencijos priežastimi.

Tačiau mokslininkai mano, kad asmenims, kurie jau serga šia liga, blogi sapnai ir košmarai gali būti „vienas iš pirmųjų požymių“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų