paulas krugmanas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „paulas krugmanas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „paulas krugmanas“.
Euro zonos augimas – ar laikas džiaugtis?
Daugelis šios akimirkos laukė ilgus metus. Po ilgiausios recesijos nuo pat euro zonos įkūrimo ekonominis blokas praėjusią savaitę pagaliau galėjo pasigirti ketvirtiniu augimu. Ar džiuginantys vieno ketvirčio rezultatai suteikia pagrindą tikėtis stabilaus ir ilgalaikio augimo, klausia „Der Spiegel“. Praėjusių metų gegužę Europos centrinio banko vadovas Mario Draghi trumpai ir aiškiai pareiškė - „blogiausia liko praeityje“. Po šio pareiškimo euro zonos ekonomikos nuosmukis tęsėsi dar vienus metus.
Taupymo iliuzija
Robertas Skidelsky / Project-syndicate.org Įsitikinimas, esą vardan būsimos naudos verta imtis skausmingų žingsnių, turi gilias istorines šaknis. Nuo pat Adamo Smitho laikų ekonomikos veikaluose buvo garbinamas taupumas. Taupymo svarba yra itin sureikšminama ekonominio sunkmečio laikais. „Leiskite žlugti darbo vietoms, akcijoms, ūkininkams ir nekilnojamojo turto bendrovėms, tai leis pašalinti puvėsį iš sergančios ekonomikos sistemos.
Ekonomistas A. Vanagas: Baltijos šalių politikams nelygybė nerūpi
Baltijos valstybių sprendimą su finansų krize tvarkytis mažinant viešąsias išlaidas ir vykdant vadinamąją „vidinę“ devalvaciją vieni ekonomistai vadina sėkme, kiti – pavyzdžiu, kaip nereikia daryti.
Iš trijų valstybių dėl krizės didžiausius nuostolius patyrė Latvija.
Nobelio premijos laureatas P. Krugmanas: diržų veržimas tik gilina krizę
Vienas žymiausių šių laikų ekonomistų, 2008 m. Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas parašė populiarią ir išskirtinę knygą apie šiuolaikinę ekonomiką, pasaulinę recesiją, finansų, skolų bei euro krizę, lėtą atsigavimą ir pavojus, slypinčius netikusiuose valdžios ir bankininkų sprendimuose.
Kas geriau įveikė krizę: Islandija ar Baltijos šalys?
Netyla debatai dėl vadinamojo „Islandijos stebuklo“. Vienoje pusėje stovi tyrimų centro „Council on Foreign Relations“ (CFR) geoekonomikos komanda, teigianti, kad Islandija pasirodė prasčiau nei trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija, kitoje – Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas, kurio manymu, Islandija pasiekė geresnių rezultatų nei trys Baltijos tigrės.
Iš pažiūros šis ginčas atrodo nuobodus ir pernelyg techniškas, tačiau jo reikšmė yra itin svarbi.
Estijos prezidentą papiktino P. Krugmano manipuliacijos statistika
Ekonomikos Nobelio premijos laureato Paulo Krugmano nedidelis tinklaraščio įrašas „Estonian Rhapsody“ sukėlė audringą Estijos prezidento Toomaso Hendriko Ilveso reakciją socialiniame tinkle „Twitter“ . Pakankamai reprezentatyvi diskusija išsivystė ir P. Krugmano minėto įrašo komentaruose. Kadangi Baltijos valstybių ekonominė raida yra labai svarbi ir šio tinklaraščio tema, atsiliepdami į vieną iš Krugmano informacijos komentarų, pateikiame papildomos informacijos diskutuojamu klausimu.
Estijos prezidentą papiktino P. Krugmanas: Š...ime ant rytų europiečių
Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas pasipiktino ekonomikos Nobelio premijos laureato Paulo Krugmano tinklaraščio įrašu, kuriame jis pašiepia naują Estijos kaip „geriausio taupymo šalininkų pavyzdžio“ statusą, skelbia „Foreign Policy“. Prezidentas savo pyktį išreiškė „Twitter“ paskyroje. „Rašykime apie tai, apie ką nieko nežinome ir būkime pasipūtę, nepakenčiami ir globėjiški: vis dėlto, jie visi yra rytų europiečiai.
P. Krugmanas: išvengėme recesijos, bet ne depresijos
Ekonomistas Paulas Krugmanas tvirtina, kad euro zona turi atsisveikinti su Graikija. Toks žingsnis būtų naudingas abiems pusėms.
„Žinoma, pirmieji metai po Graikijos pasitraukimo iš monetarinės sąjungos būtų siaubingi, tačiau nematau kitų alternatyvų“, - sako P. Krugmanas.
Anot jo, Graikijos pasitraukimas išprovokuotų paniką kitų šalių bankinėje sistemoje, tačiau ją galėtų sutramdyti Europos Centrinis Bankas (ECB), kuris gali užtikrinti finansų sistemos dalyvių likvidumą.
Europos ekonominė savižudybė
Šeštadienį pasirodė „The Times“ straipsnis apie naują fenomeną – savižudybes, kurias nulėmė Europos skolų krizė. Nedarbas, nesėkmės versle ir smunkantis pragyvenimo lygis verčia žmones imtis kraštutinių priemonių. Ekonomikos Nobelio premijos laureatas Paulas Krugmanas dienraščiui „The New York Times“ sakė tikįs, kad ne vienas žmogus perskaitęs tą straipsnį, prieš akis išvydo platesnį reiškinio paveikslą.
„Swedbank“ prezidentas: dirbame lyg prieš baisiausią scenarijų
„Padėtis Baltijos šalyse jau stabilizavosi, bet ir šiandien dirbame taip, lyg prieš baisiausią scenarijų“, – trečiadienį Stokholme atidarydamas „Swedbank“ metinę ekonomikos konferenciją sakė banko prezidentas Michealas Wolfas.
Pasak banko vadovo, tai scenarijus, pasikartojantis kas 25 metus. Jis nelaukiamas ir labai grubus – bendrojo vidaus produkto kritimas, aukštas nedarbo lygis, būsto kainų kritimas daugiau nei 30 proc., devalvacija Latvijoje ir Lietuvoje, Graikijos krizė.
REKLAMA
REKLAMA
Garsūs ekonomistai prognozuoja Europos ateitį
Trys garsūs ekonomistai, iš kurių du yra gavę Nobelio premiją, tvirtina, kad finansinės Europos problemos 2011 metais neišnyks. Paulas Krugmanas, Josephas Stiglitzas ir Nourielis Roubini perspėja Europos Sąjungos (ES) šalių vyriausybes, kad jų priemonės nėra veiksmingos.
Kai kurios Vidurio Europos šalys praėjusiais metais džiugino rinkas savo rezultatais. Vokietijoje, pavyzdžiui, antrąjį praėjusių metų ketvirtį užfiksuoti sparčiausi ūkio augimo tempai nuo 1990 metų.
R.G. Rajanas: Nobelio premijos laureatas klysta
Kodėl Paulas Krugmanas kaltina užsieniečius dėl finansinės krizės? Galbūt todėl, kad jo argumentams trūksta gilesnio nagrinėjimo.
Prabėgus dviems metams po „Lehman Brothers“ kompanijos žlugimo ekonomistai vis dar aptarinėja 2008-ųjų metų krizės priežastis bei kaltininkus. Neseniai pasirodžiusiame straipsnyje Paulas Krugmanas ir Robinas Wellsas pateikia savo argumentus šioje diskusijoje.
Knygos „Fault Lines“ (angl.
JAV ekonomika - ties klaidos riba
Vienas garsiausių JAV ekonomistų, Nobelio premijos laureatas Paulas Krugmanas įspėja apie šiųmetes "statistines iliuzijas", iškreipiančias tikrąjį JAV ekonominio nuosmukio veidą.
Anksčiau aštriai kritikavęs prezidento George'o W.Busho administracijos veiksmus, dabar P.Krugmanas bando įspėti ir Baracko Obamos komandą.
Reforma ir jos kritikai
JAV sveikatos apsaugos sistemos reforma kelia vis daugiau aistrų. Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas norėtų nuraminti tuos, kurie čia įžvelgia "komunistų" sąmokslą.
JAV prezidento Baracko Obamos siūlomo naujo sveikatos draudimo modelio, kuriuo numatomas aktyvesnis valstybės dalyvavimas, šalininkai teigia, kad jis padėtų sumažinti nepaprastai išaugusias medicinos paslaugų kainas, prie kurių kilimo esą labiausiai prisidėjo privačiai dirbančių draudikų siekis pasipelnyti.
Pasaulio ekonomika ima sveikti
Pasaulis galbūt jau pradeda kilti iš dugno, tačiau ekonomikos atsigavimas bus lėtas.
Garsus amerikiečių ekonomistas Paulas Krugmanas sako, jog vyriausybių agresyvus ekonomikos skatinimas padėjo pasauliui išvengti antros Didžiosios depresijos, tačiau visiškam ekonomikos atsigavimui reikės poros arba daugiau metų.
Nobelio premijos laureatas mano, jog blogiausia jau praeityje – ekonomikos ir eksporto augimas rodo stabilizacijos ženklus.
Pelnas ant krūvos griuvėsių
Pasaulinę krizę sukėlę JAV finansų milžinai baigia atsistoti ant kojų ir net skaičiuoja rekordinį pelną. Nobelio ekonomikos premijos laureatai Paulas Krugmanas ir Josephas Stiglitzas konstatuoja, kad iš ankstesnių klaidų nepasimokyta.
Nors apie pasaulinės krizės pabaigą dar ankstoka kalbėti, vis dėlto mažiausiai vienai finansų sektoriaus bendrovei - visai neseniai valstybės lėšomis gelbėtam investiciniam bankui "Goldman Sachs" - sunkmetis oficialiai jau baigtas.
Tiems, kuriuos šokiruoja A. Kubilius ir Seimas
Ką tik lietuviškai pasirodęs Naomi Klein bestseleris „Šoko doktrina“ (leidykla „Kitos knygos“, 2009) – apie tai, kaip šokas paverčia mus mulkiais. Autorė parodo, kaip gimė ir brendo tie ekonominio šoko ir pelningo krizių valdymo metodai, kuriais šiandien sėkmingai naudojasi ir A.Kubiliaus Vyriausybė.
Visose šalyse, kuriose per pastaruosius tris dešimtmečius buvo diegiama Čikagos ekonominė programa, tarp jų – ir Lietuvoje, padariniai buvo panašūs.
Didžioji infliacijos baimė
Pasaulinė finansų krizė nusiaubė daugelio valstybių ekonomiką ir privertė jas kurti įspūdingus ekonomikos gelbėjimo paketus. Vis garsiau kalbama, kad išleisti milijardai netrukus smogs atgal infliacijos vėzdu. Nobelio premijos laureatas Paulas Krugmanas su tuo nesutinka.
Savo straipsnyje dienraštyje "The New York Times" P.Krugmanas skuba užbėgti už akių visiems tiems, kurie nesibaigus ekonomikos krizei jau svarsto, kas dar blogesnio pasaulį gali ištikti artimiausioje ateityje.
Nobelio premijos laureatas: dugnas jau pasiektas
Dugnas jau gali būti ir pasiektas, tačiau tai dar nereiškia, kad pasaulio ekonomika sugebės greitai atsigauti. Tuo įsitikinęs Nobelio premijos laureatas Paulas Krugmanas.
Pernai įvertintas Nobelio ekonomikos premija P.Krugmanas išpranašavo pasaulinę ūkio recesiją, kai dauguma analitikų kalbėjo tik apie sumažėsiantį ūkio augimą. Todėl dabar kiekvienas šio ekonomisto žodis gaudyte gaudomas ir visi laukia jo tolesnių prognozių.
Šakės Austrijai
Paulas Krugmanas, 2008-jų ekonomistas nobelistas, savo bloge balandžio 15-ją parašė: „Aha. Atrodo, aš pasiekiau tą lygi, kai galiu kelti sumaištį, vien teigdamas tai kas akivaizdu“.
Krugmanas pareiškė, kad Austrijos finansai bus pamauti ant šakių todėl, kad Austrijos bankai paskolino Rytų Europos valstybėms arti 220 milijardų dolerių. Tai prilygsta maždaug 65% Austrijos bendrojo vidaus produkto (BVP). Pvz., Švedijos bankai į Rytų Europą yra sukišę tiktai 20% Švedijos BVP ekvivalentą.
Stebuklingais vaistais niekas netiki
Naująjį JAV ekonomikos gelbėjimo planą, kuriame numatoma supirkti iki 2 trln. dolerių (5,14 trln. litų) vertės "toksiškų" nekilnojamojo turto paskolų, tebeeinantis Čekijos premjero pareigas Mirekas Topolanekas pavadino "keliu į pragarą". Daugelis žymių JAV ekonomistų nusiteikę nuosaikiau, tačiau staigaus pagerėjimo niekas nesitiki.
"Ką gi, akcijų rinka pamėgo Geithnerio planą, bet tai... nieko neįrodo.
Trumpai apie tai, ką spręs Europos Vadovų Taryba
Šį ketvirtadienį ir penktadienį Briuselyje vyks pavasarinė Europos Vadovų Taryba (EVT) į kurią suvažiuos Europos Sąjungos šalių prezidentai ir vyriausybių vadovai. Tad kokius klausimus jie spręs?
Lietuvos interesai
Be jokios abejonės Lietuvai bus aktualūs svarstymai dėl Europos Komisijos pasiūlymų energetikos projektams skirti 5 mlrd. eurų. Lietuva siekia, jog dalis šių lėšų - 175 mln. eurų (604 mln. litų) - būtų skirta elektros tilto iš Švedijos į Baltijos šalis projektui.
Didžiosios lenktynės su depresija
Ekonominės krizės akivaizdoje visų akys lieka nukreiptos į Jungtines Valstijas. Naujos Didžiosios depresijos baimė verčia imtis skubių ekonomikos gaivinimų darbų, tačiau vis dar nėra aišku, ar amerikiečiai įveiks savo įprastinį nepasitikėjimą valstybe.
Delsimas skaudžiai atsilieps
Mažosios Europos valstybės tampa vis panašesnės į nestabilias krizių laikotarpio Lotynų Amerikos ekonomikas. Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas, Latviją pavadinęs Naująja Argentina, Vokietiją kaltina pavojingu delsimu.
Pasaulio ekonomikai išgyvenant vieną didžiausių pastarojo meto nuosmukių, įprastiniai kovos su krize metodai, tokie kaip bazinių palūkanų mažinimas, nepasitvirtina.
Užlopytas biudžetas neišgelbės
Šių metų Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas laikraštyje „The New York Times“ teigia, kad krizės metu subalansuotas biudžetas ne tik neišgelbės, bet ir neigiamai atsilieps ateičiai.
„Dabar daug ginčijamasi, kiek agresyviai Jungtinių Valstijų vyriausybė bandys priversti ūkį funkcionuoti. Daugybė ekonomistų, tarp jų ir aš, ragina kuo labiau didinti valstybės išlaidas, kad ekonomika visiškai nesugriūtų.
„B. Obama gali tapti M. Gorbačiovu“
Stebint globalinę erdvę galima teigti, kad Amerikoje įvyko didelis įvykis. Galimi tektoniniai ideologiniai ir vertybiniai tiek pasaulio, tiek Lietuvos žmonių mąstysenos poslinkiai.
Tokias viltis su išrinktuoju Amerikos prezidentu sieja buvęs užsienio reikalų ministras profesorius Povilas Gylys, rašo „Respublika“.
Pilietinio karo pabaiga
– Vakaruose Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento rinkimai dažniausiai istoriniais vadinami dėl to, kad juos laimėjo juodaodis.
Naivus komunistas ar gelbėtojas?
Pasaulyje nerimsta aistros dėl Baracko Obamos išrinkimo JAV prezidentu. Vieniems jis - „nelaimė“ ir „baltaodžių civilizacijos galas“, kitiems - žmogus, sugebėsiantis išvesti Jungtines Valstijas iš krizės. Tokiu jį laiko ir šių metų Nobelio premijos laureatas Paulas Krugmanas.
Lenkijoje „Teisės ir teisingumo“ partijos parlamentaras nepagailėjo rasistinių įžeidimų išrinktajam JAV prezidentui.
Mėlynųjų pergalės vaisiai
Baracko Husseino Obamos pergalė JAV prezidento rinkimuose pasauliui leido kiek lengviau atsikvėpti. Didžioji intriga pasirodė esanti tik iliuzija, didieji darbai laukia ateityje.
Mėlynas netikėtumas
Istorinę JAV prezidento rinkimų reikšmę bene taikliausiai apibūdino „The New York Times“ apžvalgininkas Paulas Krugmanas, šiais metais tapęs Nobelio ekonomikos premijos laureatu.
Nobelio ekonomikos premija – amerikiečiui
Švedijos karališkoji mokslų akademija vakar paskelbė Nobelio ekonomikos premijos laimėtoją - juo tapo amerikietis Paulas Krugmanas, įvertintas “už prekybos modelių analizę ir ekonominės veiklos zonų nustatymą”.
55 metų P.Krugmanas, Naujajame Džersyje įsikūrusio Prinstono universiteto profesorius ir laikraščio “The New York Times” skiltininkas, suformulavo naują teoriją, kuri apibrėžia laisvosios prekybos ir globalizacijos poveikį, urbanizacijos visame pasaulyje varomąsias jėgas.
G.W.Bushas Naująjį Orleaną atstatys kaip Iraką?
Vienas labiausiai abejojančių ir George’o W. Busho kompetentingumu, ir jo gera valia, yra nuolatinis „New Tork Times“ komentatorius, didelis idėjinis konservatorių priešas ekonomistas Paulas Krugmanas. Jo publikacijos atspindi daugumos (bet ne visų!) šio laikraščio redaktorių ir bendradarbių nuomonę.
Virgis Valentinavičius: Apie ginklus ir Dievą
Lapkričio 2-oji buvo juodžiausia diena JAV demokratų partijos istorijoje. Priešingai spaudos ir balsavusiųjų apklausų pranašystėms, prezidento rinkimus laimėjo respublikonas Georgas W. Bushas, respublikonai padidino persvarą abejuose kongreso rūmuose. Vienuolikoje valstijų nuo libertarų Montanos ir Oregono iki „Biblijos žiedo“ Kentukio bei Arkanzaso jie didele persvara laimėjo referendumus, draudžiančius homoseksualų santuoką.
Užsienio spaudos apžvalga
Irakas yra pirmasis naujos Busho vyriausybės prevencinio karo doktrinos išbandymas, todėl būtina parodyti teisingą pirmą pavyzdį, rašo Harvardo politologas Josephas Nye dienraštyje “Washington Post”. Penktadienio (03.14) Vakarų spaudos komentarus apie paskutinius mėginimus išvengti karo Irake apžvelgia “Laisvosios Europos” radijo žurnalistas Darius Udrys.
Prezidento George’o W. Busho argumentai už prevencinį karą, J. Nye nuomone, įtikinami.