nobelis

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „nobelis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „nobelis“.

Nobelio ekonomikos premija atiteko Harvardo universiteto profesorei Claudiai Goldin

Šių metų Nobelio ekonomikos premija atiteko Harvardo universiteto profesorei Claudiai Goldin (Klaudijai Goldin) už darbus, padėjusius suprasti moterų vaidmenį darbo rinkoje, pirmadienį paskelbė premiją skiriantis komitetas. Amerikiečių ekonomistė C. Goldin yra trečia moteris, gavusi šį prestižinį apdovanojimą. „Moterų vaidmens darbo rinkoje supratimas yra svarbus visuomenei.
2023-10-09

Nobelio taikos premija paskirta Mohammadi už kovą prieš moterų priespaudą Irane

Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Narges Mohammadi už jos „kovą prieš moterų priespaudą Irane ir kovą už žmogaus teises ir laisvę visiems“, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas. Laureatė gaus aukso medalį, diplomą ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją. Šiais metais Norvegijos Nobelio komitetas gavo 351 nominaciją – 259 asmenų ir 92 organizacijų kandidatūras.
2023-10-06

Spėlionės dėl Nobelio literatūros premijos laimėtojo: tarp populiaraus ir nežinomo kūrėjo

Ketvirtadienį bus paskelbtas Nobelio literatūros premijos laimėtojas, o literatūriniuose būreliuose spėliojama, ar ji pagaliau atiteks bestselerių autoriui, ar santykinai nežinomam kūrėjui, ištrauktam į dienos šviesą. Švedijos akademija savo pasirinkimą paskelbs 13 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku Stokholme. Praėjusiais metais šis prestižinis apdovanojimas atiteko Anglijoje gyvenančiam tanzaniečių prozininkui Abdulrazakui Gurnah, o 2020-aisiais – JAV poetei Louise Gluck.
2022-10-06

Mirė buvęs Š. Airijos pirmasis ministras, Nobelio taikos premijos laureatas Davidas Trimble'as

Pirmadienį mirė Davidas Trimble'as, Nobelio taikos premijos laureatas, buvęs Šiaurės Airijos pirmasis ministras, kurio valstybinė veikla padėjo užbaigti dešimtmečius trukusį konfliktą. Jam buvo 77 metų. D. Trimble'as buvo vienas iš 1998 metų Šiaurės Airijos taikos susitarimo architektų. Šiuo paktu saloje buvo užbaigtas ne vieną dešimtmetį trukęs tarpkonfesinis smurtas.
2022-07-26

Dmitrijus Muratovas aukcione pardavė Nobelio medalį, gautą sumą skirs Ukrainos vaikams

Nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas pirmadienį aukcione už įspūdingą 103,5 mln. JAV dolerių (98,4 mln. eurų) sumą pardavė savo Nobelio taikos premijos medalį, o gautus pinigus skirs padėti dėl karo Ukrainoje namų netekusiems vaikams.  Aukcionų namų „Heritage Auctions“ Niujorke surengtame aukcione auksinį medalį įsigijo neįvardijamas pirkėjas, varžytinėse dalyvavęs telefonu.
2022-06-21

Nobelio komitetas smerkia „politinių motyvų paskatintus“ nuosprendžius Aung San Suu Kyi

Norvegijos Nobelio komitetas, skiriantis Nobelio taikos premijas, pasmerkė tris naujus nuosprendžius, pirmadienį paskelbtus nušalintai Mianmaro lyderei Aung San Suu Kyi. „Nobelio komitetas yra labai susirūpinęs dėl jos padėties“, – naujienų agentūrai AFP išsiųstame elektroniniame laiške nurodė Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen „Naujausias sprendimas dėl Aung San Suu Kyi yra paskatintas politinių motyvų“, – pridūrė ji.
2022-01-10

Nobelio taikos premijos įteikimo ceremonija grįžta: šiemet jau vyks gyvai

Nobelio taikos premijos įteikimo ceremonija, pernai surengta internetu dėl pandemijos, šiemet vyks gyvai, o joje asmeniškai dalyvaus abu šių metų laureatai, antradienį pranešė Norvegijos Nobelio komitetas. Anksčiau šį mėnesį paskelbta, kad šių metų Nobelio taikos premija atiteko rusų žurnalistui Dmitrijui Muratovui, populiaraus nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ vyriausiajam redaktoriui, ir žurnalistinius tyrimus atliekančiai filipinietei Mariai Ressai.
2021-10-26

Nobelio ekonomikos premija atiteko Cardui, Angristui ir Imbensui

JAV gyvenantys ekonomistai Davidas Cardas, Joshua D. Angristas ir Guido W. Imbensas pirmadienį pelnė 2021-ųjų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją už įžvalgas apie darbo rinką ir „natūralius eksperimentus“. Kanadietis D. Cardas iš Kalifornijos universiteto Berklyje buvo apdovanotas „už empirinį indėlį į darbo ekonomiką“. Tuo metu izraeliečių kilmės amerikietis J. D. Angristas iš Masačusetso technologijos instituto ir olandų kilmės amerikietis G. W. Imbensas iš Stanfordo universiteto...
2021-10-11

Gorbačiovas: šių metų Nobelio taikos premija – „gera žinia“ pasaulio žiniasklaidai

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis ir Nobelio taikos premijos laureatas Michailas Gorbačiovas penktadienį pareiškė, kad Norvegijos Nobelio komiteto sprendimas šių metų taikos premiją paskirti žurnalistams Mariai Ressai  ir Dmitrijui Muratovui yra „gera žinia“ pasaulio žiniasklaidai. „Tai gera, labai gera žinia, – sakė jis pranešime. – Šis apdovanojimas iškelia žiniasklaidos svarbą šiuolaikiniame pasaulyje iki didelių aukštumų.

Muratovas dalį Nobelio taikos premijos lėšų skirs žurnalistikai ir vaikų gydymui

Nobelio taikos premiją penktadienį pelnęs rusų žurnalistas Dmitrijus Muratovas pareiškė skirsiantis dalį savo laimėtų lėšų spinaline raumenų atrofija (SMA) sergančių vaikų gydymui, taip pat žurnalistikos rėmimui. Pasak D. Muratovo, kaip tiksliai bus paskirstyti pinigai spręs nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“, kurio redakcijai jis vadovauja, redaktorių kolegija.
2021-10-08
REKLAMA
REKLAMA

Nobelio taikos premija – už žiniasklaidos laisvę, Baltarusijos opozicijai ar Thunberg?

Žiniasklaidos laisvę ginančios organizacijos, Baltarusijos opozicijos lyderiai ir tokie klimato aktyvistai kaip Greta Thunberg yra minimi tarp kandidatų Nobelio taikos premijai, kurios laureatas bus paskelbtas penktadienį, gauti. Prieš ryškiausią Nobelio premijų sezono įvykį – prestižinį taikos premijos paskyrimą – visada kyla gausybė spėlionių. Tačiau nugalėtoją galima tik nuspėti. Jokio galutinio kandidatų sąrašo nėra.
2021-10-06

Nobelio premijos laureatas radioaktyviomis medžiagomis „pagardino“ savo maistą

Radiochemikas vengras George'as de Hevesy greičiausiai bus vienintelis asmuo, laimėjęs Nobelio premiją ir rūgštyje ištirpdęs du Nobelio medaius. G. de Hevesy, gimęs 1885 m., dirbo laboratorijoje nacių okupuotoje Danijoje antrojo pasaulinio karo metu, kai įvyko neįprastas incidentas. „Mano darbas buvo nutrauktas tik vienai dienai priešo okupacijos Danijoje metu“, – rašė jis menkinančiai, lyg naciai jį būtų erzinę.
2021-06-26

Nobelio premija apdovanoti beprotiški gydytojo bandymai: „Jaučiuosi kaip kaimo klebonas, kuris sužinojo, kad tapo vyskupu"

Istorijoje gausu gydytojų ir mokslininkų, kurie dėl mokslo eksperimentavo su savimi. Tačiau yra gana retas atvejis, kai jie už rizikavimą savo gyvybe laimi Nobelio premijas, net jei jų eksperimentai neapsiriboja specifine sritimi. Vienas žmogus, gavęs Nobelio premiją, buvo Werneris Forssmannas, kuris turėjo atlikti eksperimentą itin sudėtingomis aplinkybėmis ir už tai buvo atleistas. 1929 m. W. Forssmannas buvo chirurgijos rezidentas, dirbęs Eberswalde ligoninėje.
2021-03-28

Nobelio ekonomikos premija atiteko amerikiečiams Milgromui ir Wilsonui

Amerikiečių ekonomistai Paulas Milgromas ir Robertas Wilsonas pirmadienį pelnė 2020-ųjų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją už savo darbą komercinių aukcionų srityje. Jiedu buvo pagerbti „už aukciono teorijos patobulinimus ir naujų aukciono formatų išradimus“, sakoma pranešime. Pripažinimą pelnė abiejų mokslininkų darbas, susijęs su tokiomis prekėmis ir paslaugomis, kurias sunku parduoti tradiciniais būdais – pavyzdžiui, radijo dažniai.
2020-10-12

Nobelio taikos premija paskirta Pasaulio maisto programai

Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Pasaulio maisto programai (WFP) už milijonų žmonių nuo Jemeno iki Šiaurės Korėjos gelbėjimą nuo bado, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.
2020-10-09

Pakelbti Nobelio chemijos premijos laureatai

Šių metų Nobelio chemijos premija paskirta prancūzei Emmanuelle Charpentier ir amerikietei Jennifer A. Doudnai „už genomo redagavimo technologijos sukūrimą“. Šios mokslininkės sukūrė vieną tiksliausių genų inžinerijos įrankių: genų redagavimo technologiją CRISPR-cas9. Šia taisyklingai pertrauktų trumpų susitelkusių palindrominių pasikartojimų technologija – tam tikromis „žirklėmis“ – galima iškirpti gyvūnų, augalų ir mikroorganizmų mutavusius genus ir pakeisti juos ištaisytais genais.
2020-10-07

Nobelio fizikos premija paskirta trims juodąsias skyles tyrinėjantiems mokslininkams

Šių metų Nobelio fizikos premijos viena pusė paskirta matematinės fizikos atstovui anglui Rogeriui Penrose'ui, o kita pusė – bendrai vokiečių astrofizikui Reinhardui Genzeliui ir amerikiečių astronomei Andreai Ghez, antradienį paskelbė Nobelio komitetas. Jie apdovanoti „už savo atradimus, susijusius su vienu egzotiškiausių Visatos reiškinių – juodosiomis skylėmis“, sakoma pranešime.
2020-10-06

Paskelbta, kam atiteko Nobelio taikos premija

Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas. Praėjusiais metais šios premijos laureatais  buvo paskelbti jazidų aktyvistė Nadia Murad ir Kongo chirurgas Denisas Mukwege (Denisas Mukvege), apdovanoti už kovą su lytine prievarta viso pasaulio konfliktų zonose.
2019-10-11

Paskelbta, kas laimėjo Nobelio literatūros premiją

Lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk ketvirtadienį buvo paskirta 2018 metų Nobelio literatūros premija, kurios skyrimą pernai teko atidėti dėl instituciją supurčiusio lytinio priekabiavimo skandalo, o austrų rašytojas Peteris Handke tapo 2019 metų Nobelio literatūros premijos laureatu, paskelbė Švedijos akademija.
2019-10-10

Paaiškėjo, kam atiteko Nobelio fizikos premija

Šių metų Nobelio fizikos premijos pusė buvo paskirta teorinės kosmologijos srityje dirbančiam JAV ir kanadiečių fizikui Phillipui Jamesui Edwinui Peeblesui, o kita pusė – šveicarų astrofizikui, Ženevos universiteto profesoriui emeritui Micheliui Mayorui ir egzoplanetų ieškančiam šveicarų astronomui Didier Queloz iš Kembridžo universiteto Cavendisho laboratorijos, antradienį paskelbė Nobelio komitetas.
2019-10-08

Skirta 2019-ųjų Nobelio medicinos premija

Britas Peteris J. Ratcliffe'as ir du amerikiečiai Williamas G. Kaelinas bei Greggas L. Semenza pirmadienį buvo pagerbti Nobelio medicinos premija už atradimus, kaip ląstelės jaučia deguonies prieinamumą ir prie jo prisitaiko, paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolinskos institute.
2019-10-07

Švedijos akademija skelbs du Nobelio literatūros premijos laureatus

Nobelio literatūros premijas skiriantis fondas pranešė, kad Švedijos akademija spalį įteiks šių metų ir atidėtų 2018 metų apdovanojimų laureatus, pabrėždamas, jog ši skandalo supurtyta organizacija pasitaisė ir susigrąžino pasitikėjimą. Nobelio fondas kiek anksčiau perspėjo, kad gali pavesti skirti premijas kuriai nors kitai įstaigai, jei akademija nepataisys savo suteptos reputacijos. Antradienį fondas oficialiai patvirtino, kad akademija vis dėlto šiemet įteiks 2018 ir 2019 metų premijas.
2019-03-05

Paskelbti Nobelio fizikos premijos laureatai

Šių metų Nobelio fizikos premija fizikos srityje buvo paskirta JAV mokslininkui Arthurui Ashkinui ir prancūzui Gerard'ui Mourou bei kanadietei Donnai Strickland už lazerių tyrimus, leidusius sukurti „šviesos įrankių“, antradienį paskelbė Nobelio komitetas. Pastaruosius 26 metus Nobelio fizikos premija skiriama keliems asmenims.
2018-10-02

„Reuters“ kadrai sukrečia: lavonų krūvos, žmonės be galūnių ir degantys vaikai

Mianmarą apėmęs smurtas ir kraujo liejimas pabėgėliais pavertė daugiau nei šimtą tūkstančių civilių. Etninei musulmonų bendruomenei priklausantys rohinjai masiškai bėga nuo mirties ir glaudžiasi kaimyniniame Banglaeše. Išsekę, išsigandę, praradę viltį ir artimuosius. Taip atrodo iš Mianmaro pabėgę etninei rohinjų grupei priklausantys žmonės. Jie perpildytais laiveliais bėgdami nuo persekiojimo savo šalyje ką tik pasiekė Bangladešo krantus.
2017-11-19

Nobelio premija – šveicarų mokslininkui

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje trečiadienį buvo paskirta šveicarų mokslininkui Jacques'ui Dubochet (Žakui Diubošė), vokiečių kilmės amerikiečiui Joachimui Frankui (Joachimui Frankui) ir britui Richardui Hendersonui (Ričardui Hendersonui), krioelektroninės mikroskopijos išradėjams, pranešė Švedijos karališkoji mokslų akademija.
2017-10-04

Paskelbė, kam skirta Nobelio fizikos premija

Nobelio premija fizikos srityje buvo paskirta vokiečių kilmės JAV mokslininkui Raineriui Weissui (Raineriui Veisui) ir amerikiečiams Barry C. Barishui (Bariui S.Barisui) bei Kipui S. Thorne'ui (Kipui S.Tornui), pirmiesiems užfiksavusiems gravitacijos bangas, antradienį paskelbė Nobelio komitetas. Šie trys mokslininkai pasidalys premijos piniginę dalį – 9 mln.
2017-10-03

Vilniaus universiteto mokslininkas gali gauti Nobelio premiją

Vilniaus universiteto profesorius Virginijus Šikšnys, patentavęs genų redagavimo technologiją, turi gerų galimybių gauti Nobelio premiją, sako Vilniaus universiteto rektorius profesorius Artūras Žukauskas. Rektorius sakė turintis žinių, kad pernai Nobelio komitetas svarstė galimybę suteikti Nobelio premiją už šį atradimą, bet buvo per daug pretendentų.
Aktualijos 2016-03-25

2016 metų Nobelio taikos premijai pasiūlytas rekordinis kandidatų skaičius

Norvegijoje 2016 metų Nobelio taikos premijos komitetas yra gavęs rekordiškai daug pasiūlymų – net 376, kam šiemet skirti šį garsų apdovanojimą, kai Komiteto nariai jau imasi nagrinėti kandidatų nuopelnus. Vasarį pasibaigus kandidatų teikimo terminui, Nobelio taikos premijos komitetas antradienį paskelbė, kad į prestižinės premijos laureatus siūlomi 228 asmenys ir 148 organizacijos.
2016-03-01

Nobelio premijų teikimo ceremonijoje – netikėtas Tuniso ketverto triumfas

Skambant trimitams ir audringiems plojimams, į iškilmingą ceremonijų salę žengia Tuniso nacionalinio dialogo ketvertas. Būtent šie žmonės šiemet Osle atsiėmė Nobelio taikos premiją – aukso medalius ir beveik milijono eurų premiją. Tuniso ketverto atstovai apdovanoti už pastangas užtikrinant, kad šalies kelias į demokratiją po Arabų pavasario sukilimo 2011-aisiais būtų taikus ir nepažymėtas pilietiniais karais kaip Sirijoje, Libijoje ar Jemene.
2015-12-11

Nobelio literatūros premiją laimėjo baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič

 2015 metų Nobelio literatūros premiją ketvirtadienį, kaip ir buvo prognozuota, laimėjo baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič. 67 metų autorė, kuri yra ir žurnalistė, buvo pagerbta „už savo polifoninius veikalus, kurie yra paminklas kančioms ir drąsai mūsų laikais“. S.Aleksijevič tarptautinį pripažinimą pelnė jaudinančiais pasakojimais apie Černobylio katastrofą ir Antrąjį pasaulinį karą, kurie paremti autentiškais liudijimais.
2015-10-08

Įdomūs ir keisti faktai apie viską (II)

 Parengė Sergejus Stonkus Pirmąją dalį kviečiame skaityti čia. Anot populiaraus mito, Napoleonui buvo būdingas nevisavertiškumo kompleksas – dėl mažo ūgio. Tai neva ir kurstė jo beprecedentes karines ambicijas. Iš tiesų antį apie Prancūzijos imperatoriaus ūgį paleido britų propagandos mašina, pasinaudojusi tuo, jog prancūzų matų sistema skyrėsi nuo anglų. Tikrasis Napoleono Bonaparto ūgis buvo 5 pėdos 2 coliai.
2015-03-15

Nobelio premijos laureatas džiaugiasi realybe tapusia „LED apšvietimo svajone“

JAV dirbantis mokslininkas Shuji Nakamura (Šiudžis Nakamura), kuris antradienį tapo vienu iš Nobelio premijos fizikos srityje laureatų, sako buvęs labai patenkintas, kad jo „šviesos diodų (LED) apšvietimo svajonė“ tapo tikrove. Premija už mėlyną šviesą skleidžiančių šviesos diodų (LED), tapusių nauju energiją ir aplinką tausojančiu šviesos šaltiniu, išradimą buvo skirta trims Japonijoje gimusiems mokslininkams – Isamu Akasakiui (Isamui Akasakiui), Hiroshi Amanui (Hirošiui Amanui) ir Sh.
2014-10-07

Literatūros Nobelio premija atiteko kanadietei A. Munro

2013 metų Nobelio premija literatūros srityje atiteko kanadietei Alice Munro, ketvirtadienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija. Rašytoja bus apdovanota 925 tūkstančiais eurų. Kaip ketvirtadienį paskelbė premijos komiteto atstovas, A. Munro Nobelio literatūros premija yra apdovanojama už apsakymus, atskleidžiančius žmogaus būklės trapumą.
2013-10-10

Nobelio premijos laureatas pasirinko savanorišką mirtį

Paskutinis likęs gyvas belgų Nobelio premijos laureatas Christianas de Duve'as atsisveikino su gyvenimu. Sulaukęs 95 metų, jis, pasinaudojęs eutanazija, padarė savanoriškai, praneša vesti.ru. Paskutinius jo gyvenimo mėnesius Ch. De Duve'o sveikata stipriai blogėjo, todėl jis pasirinko eutanaziją, praneša „Interfaks“. Belgų dienraštis „Le Soir“ pirmadienį publikavo paskutinį Ch.
2013-05-06

2013-ųjų Nobelio taikos premijai nominuotas rekordinis kandidatų skaičius

 Norvegijos Nobelio premijos komitetas pranešė, kad šių metų Nobelio taikos premijai nominuotas rekordinis kandidatų skaičius – 259. Komitetas neatskleidė, kas nominuoti premijai, tačiau jau anksčiau pasirodė pranešimų, kad tarp kandidatų yra Bradley Manningas, kuris 2009 ir 2010 metais dirbdamas kariuomenės žvalgybos analitiku „WikiLeaks“ nusiuntė tūkstančius pranešimų iš karo lauko Afganistane ir Irake, 250 tūkst.
2013-03-04

Nobelio taikos premijos nominantė – 15-metė moksleivė iš Pakistano

Dėl savo pasipriešinimo Talibanui išgarsėjusi Pakistano moksleivė Malala Yousafzai nominuota šių metų Nobelio taikos premijai gauti, praneša agentūra AFP. "Apdovanojimas Malalai būtų ne tik skiriamas laiku ir derėtų su kovotojams už žmogaus teises ir demokratiją skiriamais apdovanojimais. Taip būtų pabrėžiama ir vaikų bei švietimo tema", - pareiškė Oslo taikos tyrimo instituto vadovas Kristianas Bergas Harpvikenas.
2013-02-01

Siekiant didingumo ES šalių lyderiai kviečiami dalyvauti Nobelio taikos premijos ceremonijoje

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy pakvietė 27 Europos Sąjungos (ES) šalių lyderius dalyvauti Nobelio taikos premijos įteikimo ES ceremonijoje, praneša agentūra AFP. Jis pareiškė viltį, kad visų Bendrijos valstybių vadovai galės atvykti į iškilmes Norvegijos sostinėje Osle gruodžio 10-ąją.
2012-10-19

Čekijos prezidentas: Nobelio premijos skyrimas ES yra tragiška klaida

Euroskeptikas Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas (Vaclav Klaus) pareiškė, kad sprendimas Nobelio taikos premiją skirti Europos Sąjungai (ES) yra „tragiška klaida“. „Aš tikrai maniau, kad tai apgaulė, pokštas. Negalėjau net sapne susapnuoti, kad kažkas rimtai taip pasielgtų“, - naujienų agentūrai CTK sakė V. Klausas. Nobelio komitetas penktadienį paskelbė, kad metinę premiją skiria ES, kuri karo nusiaubtą žemyną pavertė taikiu.
2012-10-13

Didžiosios Britanijos laikraščiai šaiposi iš sprendimo Nobelio taikos premiją skirti ES

Didžiosios Britanijos laikraščiai šeštadienį liejo įtūžį dėl sprendimo Nobelio taikos premiją skirti Europos Sąjungai (ES), informuoja AFP. „ES tikriausiai juokauja!“, - tokią antraštę pasirinko bulvarinis laikraštis „The Sun“, kuris cituoja buvusį finansų ministrą konservatorių Normaną Lamontą (Norman Lamont), penktadienio sprendimą pavadinusį „kvailu ir absurdišku“. „Nobelio taikos prizas už idiotiškumą“, - rašo dešiniosios pakraipos „The Daily Mail“, kuris straipsnį iliustruoja nuotrauka ...
2012-10-13

Nobelio literatūros premija paskirta kinui, „haliucinacinio realizmo" atstovui Mo Yanui

2012 metų Nobelio literatūros premija paskirta kinui Mo Yanui. 2012 metų Nobelio literatūros premija paskirta kinui Mo Mo Yanui. Jo kūryboje „haliucinacinis realizmas susipina su liaudies pasakų, istorinių faktų ir dabarties motyvais“, – sakoma pareiškime. „Tai yra ypatingas autorius. Jis leido mums ypatingai pažvelgti į ypatingą aplinką“, – sakė Nobelio komiteto atstovas Peteris Englundas. Rašytojas vaizduoja kaimo pasaulį toje Kinijos dalyje, kuri daugumai kitų yra svetima.
2012-10-11

Alternatyvioji Nobelio premija skirta žmogaus teisių aktyvistei iš Afganistano

Alternatyvioji Nobelio premija šiais metais skirta Afganistano gydytojai ir politikei Simai Samar, kovojančiai už žmogaus teises ir moterų teises savo šalyje. Ji bus apdovanota už „savo drąsą ir savo ryžtą (...) viename nestabiliausių pasaulio regionų“, ketvirtadienį Stokholme paskelbė „Right Livelihood Award“ fondas. S. Samar yra ir tarp favoritų gauti Nobelio taikos premiją, kurios laimėtojas po dviejų savaičių bus paskelbtas Osle.
2012-09-27

Išdalintos Šnobelio premijos už „nusijuokti ir pamąstyti“ priverčiančius pasiekimus

JAV išdalintos „Ig Nobel“ premijos, praneša BBC. ELTA primena, kad pernai „Ig Nobel“ Taikos premija už tai, kad atkreipė viso pasaulio dėmesį į automobilių statymą neleistinose vietose, buvo skirta Vilniaus merui Artūrui Zuokui. 2001 m. šią premiją yra gavęs Grūto parkas. „Ig Nobel“ premijos skiriamos už pasiekimus, kurie iš pradžių priverčia nusijuokti, o po to pagalvoti. Premijas per 22-ąją kasmetę ceremoniją Harvardo universitete įteikė tikrųjų Nobelio premijų laureatai.
2012-09-21

H. Murakamio knygų viršeliuose slypinti simbolių galia

Pagrindinis pretendentas į šių metų Nobelio premiją už nuopelnus literatūrai Harukis Murakamis yra parašęs visą kalną knygų. Vieni jas tiesiog dievina, kiti nėra nė vienos skaitę, tačiau visi žino, kad toks rašytojas egzistuoja. Knygynuose japonų novelisto H. Murakamio knygos išsiskiria didele apimtimi ir išskirtinai meniškais, simbolių kupinais viršeliais.
2012-08-29

Taline rasta 15 tonų sprogmenų

Per kasinėjimus Taline, Mianiku rajone, buvo rasta daug sprogstamųjų medžiagų, didžiąją jų dalį sudarė trotilas. Tai trečiadienį pranešė ERR. Iš viso, kaip pažymima, išminuotojai aptiko 15 tonų sprogmenų. Operacija truko tris dienas. Rasti sprogmenys buvo nugabenti į poligoną ir sunaikinti. Toje vietoje, kur aptikti sprogmenys, praeityje – dar XX amžiaus pirmojoje pusėje – buvo sviedinių gamykla.
2012-05-30

Nobelio ekonomikos premijos laureatas norėtų vadovauti Pasaulio bankui

Nobelio ekonomikos premijos laureatas amerikietis Jeffry Sachs pareiškė apie savo norą tapti Pasaulio banko (PB) vadovu, perduoda „Al-Jazeera“. Pasak laureato, pastaraisiais metais ši pasaulinės svarbos finansų institucija padarė daug klaidų, nes neįsiklausydavo į ekspertų nuomonę. Jis pridūrė, kad Pasaulio bankui vadovavo daugiausia Volstritas ir aukščiausi politiniai sluoksniai. Ir tai, ekonomisto nuomone, lėmė „milžiniško masto“ suklydimus.
2012-03-08

J. Tymošenko ir B. Clintonas pretenduoja į Nobelio taikos premiją

Nobelio institutas pranešė, kad šiais metais laimėti Nobelio taikos premiją pretenduoja iš viso 231 kandidatas, skelbia AFP. Tarp jų yra Billas Clintonas, Helmutas Kohlis ir Europos Sąjunga (ES). „Kaip visada yra įprastiniai kandidatai ir keletas naujokų, kai kurie žinomi, kiti ne ...“, – sakė Nobelio instituto pirmininkas Geiras Lundestadas. Į apdovanojimą pretenduoja 188 asmenys ir 43 organizacijos.
2012-02-28

Tarp kandidatų į Nobelio taikos premiją – J. Tymošenko, B. Clintonas ir ES

Nobelio institutas pranešė, kad šiais metais laimėti Nobelio taikos premiją pretenduoja iš viso 231 kandidatas, skelbia AFP. Tarp jų yra Billas Clintonas, Helmutas Kohlis ir Europos Sąjunga (ES). „Kaip visada yra įprastiniai kandidatai ir keletas naujokų, kai kurie žinomi, kiti ne ...“, – sakė Nobelio instituto pirmininkas Geiras Lundestadas. Į apdovanojimą pretenduoja 188 asmenys ir 43 organizacijos.
2012-02-27

Švedai tirs, ar A. Nobelio premijų komitetas laikosi jo testamento

Stokholmo pareigūnai pradėjo tyrimą dėl norvegų rašytojo skundų, kad Norvegijos Nobelio premijos komitetas, kasmet rinkdamas taikos premijos laureatą, nuolat nepaiso testamente surašytų paskutinių Alfredo Nobelio (Alfred Nobel) norų. „Aišku kaip dieną, kad komitetas nesilaiko testamento.
2012-02-03

Tiriama, ar A.Nobelio premijų komitetas laikosi jo testamento

Stokholmo pareigūnai pradėjo tyrimą dėl norvegų rašytojo skundų, kad Norvegijos Nobelio premijos komitetas, kasmet rinkdamas taikos premijos laureatą, nuolat nepaiso testamente surašytų paskutinių Alfredo Nobelio norų. „Aišku kaip dieną, kad komitetas nesilaiko testamento. Niekas neužginčijo mano argumentų šiuo klausimu“, – dienraščiui „Dagens Nyheter“ (DN) sakė Norvegijos rašytojas ir teisės profesorius Fredrikas S. Heffermehlas.
2012-02-02

Liberijos prezidento rinkimuose pirmauja Nobelio taikos premijos laureatė

Liberijos prezidento rinkimuose pirmauja dabartinė šalies vadovė ir šių metų Nobelio taikos premijos laureatė Ellen Johnson-Sirleaf. Suskaičiavus 195 tūkst. galiojančių balsų, jai teko 44,5 proc. gyventojų pasitikėjimas. Rinkimų komisijos duomenimis, E. Dž. Serlif smarkiai lenkia savo priešininkus, tačiau pirmajame rinkimų rate reikalingos balsų daugumos nesurinks. Antrasis Liberijos prezidento rinkimų ratas numatytas lapkričio pradžioje.
2011-10-14
Į viršų