istorinis

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „istorinis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „istorinis“.

Prancūzijoje pavogė legendomis apipintą kalaviją: pranašystė sako, kad ateis tamsūs laikai

Nenustatyti asmenys pavogė legendinį prancūzų Durandalo kalaviją, kuris jau „1300 metų kyšojo iš uolos“. Anot legendos, šį ginklą Karolis Didysis gavo iš angelo rankų ir atidavė jį riteriui Rolandui. Prieš mirtį jis išmetė kalaviją į orą, kad jis neatitektų priešams, ir jis įsirėžė į uolą. Vietos gyventojai nustebę dėl vagystės, nes kardas buvo 10 metrų aukštyje, saugomoje Rokamaduro miestelio teritorijoje.
2024-07-05

Lukašenkos būklė priminė istoriją: Portugalijos diktatoriui metus niekas nesakė, kad jis jau nebevaldo šalies

„Vaškinio“ Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos pasirodymas po 6 dienas trukusio dingimo, kurio metu pasklido gandai apie jo sunkią ligą, paskatino kalbas apie galimus greitus pokyčius režimo viduje. Istorijoje buvo ne vienas atvejis, kuomet susirgus diktatoriams jo atstovams tekdavo sudėtinga užduotis išlaikyti valdžią ir neišduoti tikrosios situacijos. Vienas įdomiausių tokių atvejų nutiko praėjusio amžiaus pabaigoje Portugalijoje.
2023-05-20

Maksvytis po istorinio sugrįžimo: „Per savo karjerą tai esu matęs labai retai“

Kauno „Žalgiris“ penktadienio vakarą surengė įspūdingiausią savo sugrįžimą į rungtynes Eurolygos istorijoje. Antrajame kėlinyje Kazio Maksvyčio auklėtiniai mače su Berlyno ALBA turėjo 20 taškų deficitą (23:43). Tuomet žalgiriečiai susiėmė ir prieš trečiąjį kėlinį sumažino skirtumą iki 12 taškų.
1533 2022-11-04

Kraupi lėktuvo katastrofa, kurios priežastimi tapo pilotų lažybos

Prieš 35-erius metus Kuibyševo oro uoste įvykusi lėktuvo katastrofa neturėjusi analogų nei iki tol, nei kada nors pasikartojusi vėliau. Du lėktuvo pilotai susilažino, kad vienam iš jų pavyks nutupdyti orlaivį „aklai“ – remiantis vien rusiško lainerio įrangos rodmenimis. Nepavykus nusileidimui, ir vėliau kilus gaisrui, žuvo 70 lėktuvu skridusių žmonių. Pats nelaimės kaltininkas nelaimę išgyveno ir atsėdėjo 6 metus kalėjime.
2022-01-08

Sovietų filmai, kurie buvo „pasiskolinti“ iš Vakarų

Sovietų laikų atlikėjai ir kinematografai dažnai „pasiskolindavo“, o kartais ir tiesiog pavogdavo dainas ar filmų siužetus iš savo Vakarų kolegų, rašoma „Obozrevatel“. Kaip pavyzdžiai yra pateikiamos keturios daugeliui nuo Sovietų Sąjungos laikų žinomos juostos. Leidinio apžvalgininkas Maksimas Mirovičius pažymi, kad per savo egzistavimo laikotarpį 95 proc. SSRS gyventojų praleido laiką už „geležinės sienos“, o apie Vakarų kultūros pasiekimus juos pasiekdavo tik nuotrupos.
2022-01-08

Nemaloni staigmena: Rusija ir Kinija ruošėsi karui, kol Vakarai tvarkėsi Artimuosiuose Rytuose

Ekspertai pažymi, kad kol Vakarai koncentravosi dėl terorizmo problemų sprendimo Artimuosiuose Rytuose, Rusija ir Kinija tobulino savo karines technologijas. Teigiama, kad ateityje konfliktų metu gali būti numušinėjami palydovai, „akimirksniu“ atjungiamas telefono ryšys ir internetas, sutrikdomos kuro ir maisto tiekimo grandinės.

Susižėrė milijonus parduodami „stebuklingą purvą“ nuo COVID-19 – laimė ilgai netruko

Kanadietis beveik 30 metų bandė įvairius verslo modelius, daugelis jų nebuvo labai sėkmingi, kol vienas jų – 100 dolerių kainuojantis „stebuklingas purvas“ neišpopuliarėjo socialiniuose tinkluose. Tiesa, interneto dėmesys jį ir pražudė – natūropato ir alternatyvios medicinos gamintojo produkcija, kurią žmonės netgi dėjosi į maistą, susidomėjo vietos valdžia. Tinklinis marketingas – prekių realizavimas per partnerius – išlieka gajus jau nuo praėjusio amžiaus vidurio.
2021-12-12

Sovietinis projektas „Aukso vilna“: kaip rusai bandė degtinę be pagirių sukurti

1984-aisiais Magadane, vienoje iš atokiausių ir atšiauriausių Sovietų Sąjungos gyvenviečių, buvo išbandytas tariamai pagirių nesukeliančios degtinės projektas. Vietos gyventojai jiems atvežtą degtinę išgėrė ir tyrimo rezultatai mokslininkus tenkino, tačiau viską teko nutraukti anksčiau laiko dėl prasidėjusios antialkoholizmo kampanijos. Vėliau liudininkai tvirtino, kad savo poveikiu degtinė niekuo iš esmės, išskyrus savo neįprastą skonį ir spalvą, neišsiskyrė.
2021-12-11

SSRS griūtis prieš 30 metų: imperija byra iki šiol

Sovietų Sąjungos griūties prieš 30 metų priežastys dažniausiai vertinamos kaip kompleksinė daugelio faktorių samplaika. Prie to, dėl ko labiausiai gedi dabartinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nemažai prisidėjo ir Lietuva, pirmoji iš sąjungos valstybių, paskelbusi apie atsiskyrimą. Tačiau ekspertai pažymi: SSRS vis dar byra, o paties proceso pabaigos gali nepamatyti ir ateinančios kartos.

Daugeliui žinomas augalas: juo naciai norėjo sterilizuoti milijonus žmonių

Difenbachija yra vienas populiariausių augalų Vokietijoje, jį galite aptikti namuose pas žmones ar viešosiose vietose. Tačiau nedaug kas žino apie niūrią šio augalo praeitį: jį naudojo kankinimams ir sterilizacijai, o naciai planavo su juo išnaikinti ištisas tautas.
2021-11-06
REKLAMA
REKLAMA

Žmogėdrų sala: NKVD eksperimentas baigėsi tūkstančiais mirčių ir kanibalizmo protrūkiu

Sovietų Sąjungos saugumiečių suorganizuotas eksperimentas įsisavinant Sibirą baigėsi masinėmis mirtimis, badu ir netgi galimais kanibalizmo atvejais. Iš 6 tūkst. į Nazino salą atvežtų nuteistųjų tremtinių per kelis mėnesius gyvi liko vos trečdalis. Sibiras jau nuo XVI a. Rusijos ir SSRS valdžiai buvo ta pati Australijos sala Didžiajai Britanijai. Siuntė ten kalinius ir politinius nusikaltėlius. Tremtinius daugiausiai naudojo Sibiro  teritorijų „įsisavinimui“, apribojant jų judėjimą.
2021-11-06

Rusija pabūgo amerikiečių palydovų: „Kyla pavojus interneto suverenumui“

Rusija susidūrė su šiuolaikinių technologijų problema – kaip nuo „neigiamo“ Vakarų poveikio apsaugoti savo interneto erdvę. Kol kas apsieinama su interneto resursų blokavimu ir pasiruošimais visiškam atsijungimui nuo pasaulinio interneto tinklo, tačiau Elono Musko palydovinio interneto projektas „Starlink“ gresia sužlugdyti šiuo atsiribojimo nuo pasaulio planus.
2021-10-30

Operacija „Snežok“: už numestą branduolinę bombą pilotas gavo „Pobeda“ automobilį

Vykstančios „Zapad 2021“ pratybos leido atsiversti istorijos puslapius, kuriuose Rusija, ilgainiui perėmusi SSRS teises, turi   beveik 70 metų siekiančią paslaptį. Operacija „Snežok“ turėjo tapti SSRS galios demonstravimu, tačiau šios neeilinės karinės pratybos ilgainiui tapo nesiskaitymo su žmonių gyvybėmis simboliu, apie kurį bandyta nutylėti dešimtmečiais. Tai, kas Orengburgo srityje įvyko 1954-ųjų rugsėjo 14-ąją, daugelį metų buvo laikoma visiškoje paslaptyje.
2021-10-03

Apsimetė feministėmis moterimis: rusai uždirbo milijoną iš patiklių žmonių internete

Liepos pradžioje NFT tokenų (kriptoaktyvų, žetonų) rinkoje atsirado projektas „Fame Lady Squad“ („Šaunių moterų būrys“). Ši autorių grupė aukcione pateikė 8888 „moterų NFT bendruomenėje reprezentacijos“ idėja persmelktus piešinius. Tačiau jau po mėnesio paaiškėjo, kad projektą kūrė grupė vyrų programuotojų ir dizainerių iš Rusijos.
2021-08-22

Nereiktų apsigauti: vaikiškomis mašinėlėmis važinėjantys smogikai – iš vieno žiauriausių XX a. režimų

Talibano fundamentalistai, režimas, kurį amerikiečiai ir šalys-sąjungininkės nuvertė prieš 19 metų, ruošiasi sugrįžti į Afganistano valdžią su nauja jėga. Grupuotė, anot jų pačių atstovų ir kai kurių analitikų, jau pakeitė savo valdymo braižą, tačiau ankstesnio talibų valdymo metu šalis paskendo į terorą ir viduramžišką tvarką. Talibanas yra teroristine pripažinta religinė organizacija, kurios veikla draudžiama daugelyje valstybių.
2021-08-22

Turkmėnijos Stalinas: diktatorius, šalį norėjęs paversti Šiaurės Korėja su pingvinais

Nuo besisukančių auksinių statulų iki mėnesių pervadinimo savo šeimos garbei – Turkmėnistano diktatoriaus Saparmurato Nijazovo valdymas buvo palydimas neįtikėtinų totalitarinio valdymo istorijų, kurių neišvysi jokioje kitoje šalyje. Jam valdant šalis tapo tokia pati uždara, kaip ir Šiaurės Korėja. S. Nijazovas, 1999 m. paskirtas prezidentu visam gyvenimui, pakeitė mėnesių pavadinimus savo šeimos narių garbei.
2021-08-14

„Jeigu diena“: kaip Kanadoje vienai dienai naciai okupavo miestą

Antrojo pasaulinio karo metu kanadiečiai tikrai palaikė sąjungininkus, tačiau daugeliui tai buvo kažkas, kas vyko kitur, o ne pas juos. Tai nebuvo kažkas, kas juos lietė tiesiogiai. Juk Šiaurės Amerikoje ilgai nebuvo jokio karo. „If Day“ (diena „jeigu“) buvo sukurta norint pakeisti šį požiūrį ir supažindinti Šiaurės amerikiečius (dauguma Šiaurės Amerikos laikraščių pranešė apie įvykį), o ypač Manitobos gyventojus, su nacių okupacija.
2021-08-08

11 kasdienių produktų, kuriuos išrado kariuomenė

Šiandien turim daugybę produktų, kurie užtikrina, kad kasdienės užduotys būtų lengvai atliekamos. Ar kada pagalvojote, iš kur atsirado kai kurie dalykai? Nustebtumėte sužinoję, kad daugelis buvo išrasti kariuomenėje, o jų pirminis ketinimas buvo pagerinti tarnaujančiųjų gyvenimo kokybę, rašoma „War History Online“. „Aviatoriaus“ akiniai nuo saulės pakeitė apsauginius akinius Pirmuosius „Aviatoriaus“ akinius nuo saulės optikos gamintojas „Bausch & Lomb“ sukūrė 1930-ųjų pradžioje.
2021-06-24

Tragedijos, kurias nuo žmonių slėpė Sovietų Sąjunga

Kai pasaulyje įvyksta tragedija ar nutinka katastrofa su daugelio žmonių žūtimis, apie ją sužino visi. Žmonės gali palaikyti nelaimės ištiktųjų artimuosius, aiškinamos aplinkybės, kad ateityje tokie atvejai nepasikartotų. Tačiau tai negaliojo Sovietų Sąjungai, kurioje visa eilė katastrofų ir tragedijų buvo daugeliui dešimtmečių nutylėta nuo visuomenės. Kai kurios tragedijos išaiškėjo tik žlugus imperijai ir atsivėrus archyvams.
2021-06-19

Seksas senovės Romoje: imperatorių orgijų legendos pasiekė net ir šiuos laikus

Romos gyventojai mėgo seksą. Antikos kultūroje neegzistavo tokios nuodėmės sąvokos, kokią mes žinome dabar, todėl ir malonumais jie mėgavosi daug ir nuoširdžiai. Kas gi negirdėjo apie Romos orgijas? O imperatoriai ir išvis savęs neribojo – apie jų asmeninį gyvenimą iki šiol sklando legendos, apie tai rašomos mokslinės disertacijos. Tiesa, imperatoriai nepasižymėjo pernelyg dideliu palaikymu aukštesniuosiuose sluoksniuose, kurių istoriniai šaltiniai ar jų interpretacijos pasiekė mūsų laikus.
2021-05-22

Legendiniame „Buratine“ svarbų vaidmenį atliko ir vilnietis: tai buvo pirmas ir paskutinis jo pasirodymas kine

Daugelis vyresnės kartos žmonių prisimins legendinį filmą „Buratino nuotykiai“ – 1976-aisiais pasirodžiusi juosta vaikams tapo tikru kultu, o liaudyje filmo veikėjų frazių galima išgirsti iki šiol. Įdomi detalė – vieną iš pagrindinių vaidmenų šioje juostoje sukūrė vilnietis, vėliau taip ir nebepasirodęs prieš kameras. Daugelis mačiusių juostą turbūt prisimena charizmatišką berniuką, suvaidinusį pudelį Artemoną – ištikimąjį Malvinos draugą.
2021-04-05

Stalino vaistai: išslaptintuose dokumentuose aptiko SSRS vado gydymo būdus

Beveik 30 metų trukęs Josifo Stalino valdymas SSRS buvo apipintas įvairiomis istorijomis. Apie diktatoriaus sveikatą taip pat buvo daug kalbama, o kai kurios pikantiškos istorijos paaiškėjo tik praėjus daugeliui dešimtmečių po jo mirties. Pasirodo, kad sovietų vadas ne tik įtariai žvelgė į tradicinę mediciną, bet ir vartojo draudžiamus preparatus. Istorikas Aleksejus Bogomolovas „kp.
2021-03-27

Kremlius draus blogai kalbėti apie Sovietų Sąjungą: užkliuvo teiginys, kad „sovietai buvo blogiau už nacius“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pateikė šalies Dūmai siūlymą pavasario sesijoje svarstyti įstatymų projektą, kuris uždraustų viešai lyginti SSRS ir nacistinės Vokietijos vaidmenis Antrojo pasaulinio karo metais.
2021-01-26

Pavojai ir iššūkiai, su kuriais susidursime 2021-aisiais

Artėjantys metai atneš netolygų ekonomikos atsigavimą ir dar didesnę geopolitinę įtampą, tačiau pasauliui yra tikimybė ir pagerinti bendrą situaciją, skelbia „The Economist“ savo prognozėje 2021-iesiems. Kitus metus „The Economist“ vadina ypatingo neapibrėžtumo metais. Tai bus laikotarpis, kuomet šalims teks kovoti dėl didžiausio laimėjimo – koronaviruso pandemijos suvaldymo. Tačiau ir iki tol rizikos bus susijusios su sveikata, ekonomikos būkle ir socialiniu stabilumu.

10 šalių, kuriose numatoma didžiausia krizė 2021-aisiais

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai. Tarptautinis gelbėjimo komitetas (IRC) paviešino 2021-ųjų šalių, kurioms bus reikalinga skubi pagalba, sąrašą.

Baisią ligą pavyko nugalėti ne iškart: gąsdinta, kad paskiepyti bus apkrėsti ir išaugs ragai

Visas pasaulis laukia masinės vakcinacijos nuo Covid-19, nedidelė dalis visuomenės vis dar pasisako prieš tokį būdą suvaldyti pandemiją. Tačiau pasaulio istorijoje tai nėra nauja: 1904-aisiais bandymas paskiepyti Rio de Žaneiro gyventojus nuo raupų baigėsi „vakcinų revoliucija“ ir vos nekainavo tuometiniam šalies prezidentui gyvybės. Tuomet Rio valdžia aktyviai vystė miestą ir siekė, kad jis taptų labiau panašus į Europos didmiesčius, todėl išvarė skurdžius į miesto pakraščius.

Maniako išpažintis teisme: „Žmonai buvau neištikimas 283 kartus“

Pirmojo pasaulinio karo metais Henri Desire Landru aplinkiniams galėjo atrodyti tiesiog eiliniu prakutusiu paryžiečiu. Tačiau moterys, kurios atsiliepdavo į jo siūlymus skelbimuose tuoktis, dingdavo vos tik nuspręsdavo su juo susitikti. Iki šiol nėra tiksliai žinomas žudiko aukų skaičius, tačiau teisme jis kalbėjo apie šimtus moterų. Spėjama, kad H. D. Landru kažkas nutiko, kai jam buvo apie 30 metų. Iki tol Paryžiaus pečkūrio ir siuvėjos sūnus niekuo iš esmės neišsiskyrė.
2021-01-01

Viena prieš mafiją: 56-erių motina daugelį metų medžiojo savo dukters žudikus

Viena širdgėlos apimta motina, kurios dukrą pagrobė ir nužudė Meksikos narkotikų kartelis, matydama teisėsaugos neveiksnumą, pati ėmėsi nusikaltimo tyrimo. Ilgus metus trukusi dukters grobikų medžioklė – ilgainiui pasibaigusi tragiškai – primena holivudinio filmo scenarijų. Miriam Elizabeth Rodriguez Martinez iš San Fernando tapo tikra legenda Meksikoje po savo dukters Karen Aljandra Salinas dingimo 2012-aisiais.
2020-12-27

Didžiausia laivų katastrofa taikos metu: nespėjo net SOS signalo išsiųsti

1987-ųjų gruodžio 20 dieną įvyko didžiausia laivybos katastrofa, skaičiuojant žmonių aukas taikos metu. Filipiniečių keltas „Dona Paz“, plaukęs iš sostinės Manilos, Tablaso sąsiauryje susidūrė su naftą gabenusiu tanklaiviu „Vector“ ir visiškai sudegė. Tikslus aukų skaičius nėra žinomas iki šiol. Pagal oficialius dokumentus, laivu plaukė 1493 keleiviai, tačiau daugelis jų bilietus įsigijo ne kasose, o pačiame laive.
2020-12-25

Kaip vakcinos pakeitė pasaulį: koronavirusas nėra vienintelis, kurį bandome įveikti skiepais

Prie gero gyvenimo yra greitai priprantama ir 2020-ieji tapo to pavyzdžiu. Covid-19 pandemija privertė žmoniją prisiminti, kokie pavojingi gali būti infekcinių ligų protrūkiai, ir kaip vakcinos tokiais atvejais tampa vienintele viltimi grįžti į normalų gyvenimą.  Koronavirusas – ne pirmasis žmonijos priešas, kuriam įveikti yra pasirenkama masinė vakcinacija. Šimtai milijonų žmonių išgyveno tik dėl to, kad atsirado būdas sutramdyti nematomą žudiką, kuris terorizuoja visą pasaulį.

Putinas įsijautė į istoriko vaidmenį: kaltino visus, išskyrus SSRS

JAV leidinyje „The National Interest“ buvo publikuotas Rusijos prezidento Vladimiro Putino straipsnis apie Antrąjį pasaulinį karą pavadinimu „Realios 75-ųjų Antrojo pasaulinio karo metinių pamokos“, kuriame dar sykį bandoma akcentuoti 1938-ųjų Miuncheno susitarimo svarba ir kratomasi SSRS atsakomybės dėl pasaulinio karo pradžios. Ekspertai pažymi, kad Rusijos prezidentas „mėgėjiškai“ interpretuoja istorinius įvykius, taip bandydamas perrašyti istoriją.
2020-06-19

Kolūkiai Lietuvoje: nuo pirmininkų-kunigaikščių iki kolūkių-milijonierių

Nuo visiško bado iki kolūkių milijonierių, kelias į „kolūkietišką rojų“ Lietuvoje nebuvo lengvas, nebuvo jis ir trumpas. Kolūkių nebėra jau tris dešimtmečius, bet keršto šauksmas tiems, kurie juos neva sugriovė – netyla. Tiesa, statėsi kolūkiai sunkiai, žmonės būti jų dalimi nenorėjo ir neretai juose jautėsi kaip baudžiauninkai, kurių ponas – kolūkio pirmininkas ne tik nurodinėjo, bet ir kišosi į asmeninį gyvenimą.

Metai po nepriklausomybės referendumo Katalonijoje: separatistai vis dar bevaldžiai

Praėjusių metų spalio 1 dieną Katalonijos separatistai surengė neteisėtą ir visuomenę skaldantį referendumą, siekdami regiono atsiskyrimo nuo Ispanijos. Praėjus metams, nepriklausomybės siekiantis judėjimas yra susiskaldęs ir vis dar be valdžios.
2018-09-30

Skaičiuojamos paskutinės valandos: istorinis JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pirmadienį atlieka paskutiniuosius pasiruošimus prieš jųdviejų istorinį susitikimą, pareigūnams stengiantis sušvelninti didžiulius nesutarimus dėl Pchenjano branduolinio arsenalo.
2018-06-11

Pastabos apie „Tadą Blindą“

Buvau ir aš keturis metus reklamuotame lietuviškame blockbusteryje „Tadas Blinda“, ir džiaugiausi, ir liūdėjau. Džiaugiausi pirmiausiai fantastiška garso kokybe. Nors tai ne pirmas gerai įgarsintas lietuviškas filmas, bet pagirti negaila.  Antra, labai gražus, sodrus vaizdas. Rūkai savo vietoje, aušra savo vietoje, naktis irgi savo. Trečia, jokio, iki šiol, nežinia, iš kur, atsiradusio ir ilgam lietuviškam kine (net graudu šį žodį vartoti) įsigalėjusio lėtumo ir melancholijos, kur kažkas.
2011-12-29

H. Clinton su istoriniu vizitu atvyko į Mianmarą

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton trečiadienį atvyko į Mianmaro sostinę Neipidą, pradėdama istorinį vizitą šioje šalyje. H. Klinton atvykimas yra pirmasis JAV valstybės sekretoriaus vizitas Mianmare per 50 metų. Tačiau prie viešbučio ir šalia esančiose gatvėse nebuvo susirinkusios smalsuolių minios, šventinės nuotaikos, jokių vėliavų, o tik keli patruliuojantys policijos pareigūnai.
2011-11-30
Į viršų